Spodek w zenicie

    0
    167

    „Przewodnik po architekturze lat 1945–1989 w województwie śląskim „Spodek w Zenicie” – taki tytuł nosi książka napisana przez Annę Syską – Miejskiego Konserwatora Zabytków w Tychach. Książka w przyszłym tygodniu trafi do sprzedaży. Można w niej znaleźć informacje o 120 realizacjach w 33 miejscowościach.  Sporo miejsca jest poświęcone także tyskim obiektom. Tytuł książki pochodzi od nazw dwóch katowickich budynków: Hali Widowiskowo-Sportowej Spodek i Domu Handlowego Zenit.

    – Połączenie to wskazuje na minioną już świetność tej architektury. Trzy dekady, jakie upłynęły od czasu transformacji ustrojowej, pozwalają spojrzeć na realizacje lat 1945–1989 z innej perspektywy. Dystans czasowy pomaga dostrzec zarówno jej plusy, jak i minusy, pozwala także na spojrzenie, w którym nie dominują negatywne skojarzenia związane z epoką, w której budynki te powstawały. Okres PRL był dla architektury czasem niezwykle trudnym, ale i interesującym. Obfitował w różnorodne zjawiska, stylistyki, problemy projektowe i wykonawcze – mówi Anna Syska – autorka książki.

    W przewodniku Anny Syski każdy znajdzie coś dla siebie – zarówno ci, którzy dopiero poznają architekturę okresu PRL, jak i ci, którzy orientują się w niej dość dobrze. Książka pozwala uzupełnić dotychczasowe informacje, poznać obiekty mniej znane, a także zachęca do ponownego odkrywania miejsc, które mijamy na co dzień.

    –  Zależało mi, by pokazać, że budynki to nie tylko ściany i dach, lecz również historie, które się za nimi kryją – dzieje i okoliczności powstawania poszczególnych obiektów oraz losy ludzi – projektantów, inwestorów, budowlańców, użytkowników – które są nierozerwalnie z nimi połączone – dodaje Anna Syska.

    W publikacji znajdziemy informacje także o Tychach.

    – Od dwóch lat jestem zawodowo związana z Tychami i nie wyobrażałam sobie, aby nie budynków z tego miasta nie umieścić w książce. Wybrałam 20 przykładów, są wśród nich osiedla A i B, kościoły pw. Jana Chrzciciela i Ducha Świętego, dworce kolejowe i szkoły.  Zostały one zilustrowane archiwalnymi fotografiami, które użyczyło Muzeum Miejskie w Tychach, za co bardzo dziękuję – podkreśla autorka książki.

    Anna Syska jest historyczką i popularyzatorką architektury, a także współautorką i redaktorką kilku książek, autorką kilkudziesięciu artykułów naukowych. Interesuje się przede wszystkim architekturą XX wieku. Prowadzi popularny profil na Instagramie @to_tylko_architektura. Od marca 2019 roku pracuje na stanowisku Miejskiego Konserwatora Zabytków w Tychach.

    Źródło: Muzeum Miejskie