Jakie opakowania są ekologiczne?

0
78
Rożek tekturowy

W każdej firmie gastronomicznej i cukierniczej potrzebne będą solidne opakowania. Mają one chronić jedzenie przed uszkodzeniem i zmianą właściwości. Muszą być solidne, wytrzymałe oraz lekkie, aby można było w nich łatwo przechowywać i transportować żywność. Niektóre mogą pełnić funkcję dekoracyjną. Wykonuje się je zarówno z plastiku, jak i z papieru, tektury, drewna…

Jakie są rodzaje opakowań cukierniczych?

Opakowania cukiernicze, które oferuje hurtownia opakowań PAKO, to m.in.:

  • składane i zamykane pojemnik,
  • kwadratowe opakowania,
  • złote krążki,
  • składane kartony,
  • tacki na tort

Jakie opakowania są ekologiczne?

Opakowania ekologiczne to wszystkie opakowania, których produkcja jest neutralna lub mało szkodliwa dla środowiska. To również wszystkie opakowania, których można użyć ponownie albo, które można poddać biodegradacji. I o ile opakowania PET można zrecyklingować, o tyle większość plastiku i innych tworzyw sztucznych nie jest przetwarzana.

Talerz tekturowy

Opakowania ekologiczne produkowane z surowców z recyklingu, pozwalają zmniejszyć ilość odpadów i zaoszczędzić zasobów naturalnych – wody, gazu, węgla i ropy. Ekologiczne materiały, z których produkuje się opakowania, to:

  • trawa,
  • drewno, czyli papier i tektura,
  • bambus,
  • w pewnym stopniu PET.

Trawa i trzcina cukrowa nie są wymagające pod kątem uprawy, która nie trwa długo, ponieważ sama trawa bardzo szybko rośnie. Trzcina cukrowa jest niezwykle odporna na rozdarcia, dlatego świetnie sprawdza się w produkcji pudełek.

Drewno, papier i tektura są neutralne dla środowiska i całkowicie odnawialne, dlatego można je łatwo poddać biodegradacji. Z drewna produkuje się m.in.: miseczki, patyczki, sztućce i mieszadełka, a z papieru lub tektury – takie opakowania ekologiczne, jak kartony, torby, torebki, pudełka. Ich wytrzymałość dorównuje wytrzymałości plastikowym opakowaniom.

Bambus również należy do roślin, które szybko rosną i nie są wymagające pod kątem uprawy. Produkty bambusowe są lekkie, wytrzymałe, jak również odporne na pleśnie, grzyby, bakterie i procesy gnilne.

Natomiast PET jest tworzywem sztucznym, które jest przezroczyste, wytrzymałe, twarde i sztywne. Dodatkowo, jest odporne na czynniki atmosferyczne i chemiczne. O ile opakowania PET są bezbarwne, zielony lub niebieskie, można poddać je recyklingowi. Z PET produkuje się butelki, słoiki, tacki, pokrywki i inne opakowania przydatne w branży cukierniczej. Jednak PET nie jest stosowany tylko w branży spożywczej, ale także w branży farmaceutycznej, chemicznej i w laboratoriach. Wbrew wielu mitom, PET jest bezpieczny dla zdrowia – nie wchodzi w reakcje ze sprzedawaną w opakowaniu zawartością.