Szypułka ma znaczenie

0
787

Fani truskawek nie muszą wstrzymywać się do lata, by się w nich rozsmakować. Już teraz są dostępne, między innymi na targowisku na Starych Tychach, gdzie pojawiły się pierwsze krajowe owoce. Ile zapłacimy za nie? Ceny różnią się znacznie.

Dotychczas truskawki w sklepach pochodziły głównie spoza Polski, głównie z Grecji, co można łatwo poznać. Według plantatorów, stan szypułki jest kluczowy. – Jeśli jest świeża, intensywnie zielona i sztywna, to truskawki są polskie. Dodatkowo, polskie truskawki są intensywnie czerwone. Owoce importowane zbiera się jeszcze niedojrzałe, co wpływa na ich walory smakowe. My sprzedajemy tylko produkt polski najwyższej jakości – mówi sprzedawca z targu przy al. Bielskiej.

Sezon na truskawki rozpoczął się pod koniec kwietnia. Wtedy na targach i w sklepach pojawiły się truskawki szklarniowe, a od maja dostępne są polskie truskawki polne. Tegoroczna jakość truskawek jest znakomita, a zbiory wyglądają obiecująco. – Mamy nadzieję, że w tym trudnym okresie, gdy inflacja szaleje, konsumenci, którzy poznali smak polskich truskawek, będą je chętnie wybierać. Warto docenić ich wyborną jakość i smak, które zapewnia odmiana uprawiana w naszym kraju – dodaje sprzedawca.

Odmiana wybierana przez producentów do uprawy jest bardzo wymagająca, a zakup jej sadzonek dość kosztowny. Dużą uwagę przywiązuje się też do ochrony przed chorobami, a preparaty ekologiczne cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Dzięki doświadczeniu polskich producentów truskawki są nie tylko ładne i smaczne, ale też wolne od szkodliwych substancji, co jest cenione przez konsumentów. – Co istotne, nasze truskawki są często w sprzedaży już kilka godzin po zerwaniu. Klienci dostają więc świeży produkt z minimalnym śladem węglowym, bo jest to produkt lokalny.

Ile więc kosztuje kilogram tych smakołyków? Ceny truskawek zmieniają się z dnia na dzień. Za kilogram truskawek trzeba zapłacić już od 8 do 15 zł. Polskie truskawki kosztują od 12 do 15 zł za kilogram, podczas gdy importowane są w cenie 9-10 zł za kilogram. Wraz z większą podażą ceny powinny spadać, stając się bardziej przystępne dla konsumentów.

– Cena truskawek zależy także od pory dnia. Wiadomo, że rano ceny są wyższe, gdyż towar jest świeży i jeszcze nieprzebrany. Gdy zostają resztki, każdy chce je wyprzedać, aby nie pozostać z zapasami. Wtedy można oczekiwać obniżek. To nadal dobra jakość, choć zdarza się, że kilka owoców trzeba wyrzucić.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj