Rozmowy na poziomie

0
302
Ostatnie debaty oksfordzkie w Tychach odbyły się w 2019 roku. fot. Jolanta Pierończyk

Ambicja, inteligencja i niezwykłe obycie wyróżniają członków tyskiego Młodzieżowego Klubu Rozwoju Społeczno-Intelektualnego. Filozofia, historia czy psychologia stanowią bazę, na podstawie której regularnie w czasie spotkań dyskutują ważne społeczne kwestie. Tym razem idą o krok dalej i organizują Tyski Turniej Debat Oksfordzkich pod patronatem Miejskiej Biblioteki Publicznej, w którym zmierzą się trzy licea ogólnokształcące z naszego miasta.

– Filozofia dawała niegdyś proste rozwiązania na aktualne problemy, z jakimi mierzymy się obecnie jako społeczeństwo. Z kolei wydarzenia historyczne rozszerzają perspektywy, pozwalają wyciągnąć wnioski i stanowią doskonałą bazę do otwarcia rozmowy na teraźniejszość. Wszystko się ze sobą wiąże, a dyskusje na wysokim intelektualnie poziomie pozwalają na samodoskonalenie się i rozwój osobisty, który bardzo cenimy – wyjaśnia współzałożyciel klubu MKRSI.

Klub to grupa młodych – jak sama nazwa wskazuje – osób, która spotyka się co miesiąc, by w wąskim gronie rozprawiać na różnorodne tematy, w tym kondycję współczesnego społeczeństwa, problem obojętności i braku empatii czy pokolenia płatków śniegu. Tym ostatnim terminem charakteryzuje się pokolenie urodzone w latach 1981-1996, które uważane jest za zbyt emocjonalne i jednocześnie podatne na krytykę. Określenie sugeruje kruchość emocjonalną wraz z zawyżonym poczuciem własnej wartości, co przekłada się na ich domniemane trudniejsze wejście w dorosłość w porównaniu z innymi pokoleniami.

– Klub powstał z wewnętrznej potrzeby, by istniała przestrzeń do rozmów w gronie rówieśników, na tematy poważne i dojrzałe.  Stawiamy na samodoskonalenie się, a w czasie dyskusji niezwykle się rozwijamy – nie tylko w kwestiach światopoglądowych i intelektualnych, ale też stricte umiejętności erystycznych i retorycznych, co z pewnością zaprocentuje w przyszłości – mówi jeden z członków MKRSI. – Może to nietypowe podejście dla osób w moim wieku (17 lat – przyp. red.), ale mogę liczyć na ogromne wsparcie moich rodziców, za co jestem im wdzięczny – dodaje.

Co oprócz tego?
– Hobbistycznie gram w szachy. Gdy byłem młodszy osiągałem liczne sukcesy, ale potem przyszedł czas na wyczerpującą i długą naukę w szkole muzycznej, więc musiałem nieco zwolnić tempo – mówi współzałożyciel MKRSI.
– Z czasem nasz Klub być może przerodzi się w inną formę organizacji, kto wie. Na razie skupiamy się na tym, co tu i teraz – wyjaśnia jeden z członków.

A przed Klubem organizacja w Tychach pierwszych od pięciu lat debat oksfordzkich. To niezwykle sformalizowany format debaty szkolnej i akademickiej, w którym udział biorą dwie strony – propozycji i opozycji. Dyskusja toczy się wokół określonej tezy, zadaniem pierwszych jest więc jej obrona, zaś drugiej – obalenie. Jak założyli organizatorzy, uczestnicy Tyskiego Turnieju Debat Oksfordzkich, który odbędzie się w dniach 22-24 maja, będą losować swoje „strony” zaledwie 15 minut przed rozpoczęciem dyskusji. Należy się więc solidnie przygotować, by być gotowym na każdy scenariusz.

– Trzeba zajrzeć do wielu opracowań historycznych, spędzić kilka godzin w bibliotece. Nie wystarczy wiedza z podstawowego szkolnego podręcznika. Poza tym, trzeba ćwiczyć swoją retorykę i dużo dyskutować, aby oswoić się z wystąpieniami publicznymi, którym zapewne towarzyszyć będzie stres – mówi współzałożyciel MKRSI.

W zmaganiach weźmie udział I LO im. Leona Kruczkowskiego, II LO im. C. K. Norwida oraz III LO im. Stanisława Wyspiańskiego. Wydarzenie zorganizowano tak, by czteroosobowe drużyny z każdej szkoły mogły się ze sobą zmierzyć. Debaty odbędą się w sali konferencyjnej Biblioteki Głównej przy al. Piłsudskiego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj