Czym są fazy snu i dlaczego mają znaczenie dla jakości nocnego wypoczynku?

0
136
Kobieta śpiąca w białej pościeli

Odpowiednia ilość snu jest kluczowym elementem kompleksowej, całościowej regeneracji organizmu. Aby jednak obudzić się rano pełnym energii, należy pamiętać o właściwej, odpowiedniej higienie snu, zadbać o dobre nawyki ułatwiające zasypianie i starać się spać optymalną liczbę godzin. Na jakość snu wpływa także odpowiednia liczba przespanych faz oraz dbałość o to, by wybudzać się dopiero po uzyskaniu pełnego cyklu. Wspomnianych cykli powinno być od pięciu do sześciu, a każdy z nich trwa zazwyczaj od 70 do 120 minut. Czym są zatem wspomniane fazy snu? Co mają wspólnego z jakościowym nocnym wypoczynkiem?

Fazy snu

Sen jest stanem fizjologicznym, który wiąże się ze zmniejszeniem podatności ludzkiego organizmu na oddziaływanie bodźców zewnętrznych. W trakcie nocnego wypoczynku przechodzi się przez kilka powtarzających się cykli, a każdy z nich składa się z dwóch faz. Pierwszą z nich jest faza NREM, czyli tak zwany sen wolnofalowy. Trwa on przez około 75% całego czasu przeznaczonego na sen. W trakcie tej fazy występuje obniżona aktywność mózgu oraz spowolnione ruchy gałek ocznych. Jest to również czas, w którym dochodzi do utrwalania przyswojonych za dnia informacji, a także regulowania pracy narządów wewnętrznych, obniżenia metabolizmu i działania układu nerwowego.

W fazie NREM można wyróżnić cztery stadia. Mowa tutaj o latencji, płytkim śnie, i dwóch stadiach snu głębokiego. W ostatnim stadium ludzki organizm regeneruje się najszybciej i najefektywniej.

Druga faza to faza REM. Należy ją kojarzyć z wysoką aktywnością mózgu, szybkim ruchem gałek ocznych i marzeniami sennymi. Mowa tutaj także o zwiększonej częstotliwości skurczów serca oraz o nieregularnym oddychaniu. W tej fazie dochodzi do przetwarzania emocji, doświadczeń, jak również ich porządkowania i zestawiania z doświadczeniami z przeszłości.

Aby zadbać o jakość snu, warto posłużyć się kalkulatorem faz snu, który ułatwi określenie najlepszej pory na nocny odpoczynek oraz godzinę pobudki.

Jak działa kalkulator snu?

Kalkulator snu to proste w obsłudze narzędzie online, które ułatwia określenie optymalnej liczby godzin przeznaczonych na zdrowy i regenerujący sen. Pomaga także oszacować, kiedy pójść spać, kiedy wstawać, a także jaka ilość cykli jest potrzebna dla pełnej regeneracji organizmu. Kalkulator pokazuje konkretną liczbę godzin dostosowanej do potrzeb ludzkiego ciała pod względem wieku. Omawiane narzędzie może służyć jako wsparcie w planowaniu swojego dnia, uwzględniając tak ważny element, jakim jest zdrowy i jakościowy sen.

Jaka jest korelacja między fazami snu a jego jakością?

Aby o poranku czuć się pełnym energii i wyspanym, konieczne jest zadbanie o jakość swojego snu. Jednym z istotnych aspektów jest troska o to, aby budzić się pod koniec trwania fazy REM. To najlepszy i optymalny moment, który nie będzie zaburzał naturalnych procesów regeneracyjnych. Ponadto właśnie w tej fazie ludzki organizm w czasie nocy każdorazowo wybudza się samoistnie, a następnie z powrotem poddaje się nocnemu wypoczynkowi, dlatego też rzadko zdarza się, aby ten moment pamiętać. Pobudka w fazie NREM jest najmniej korzystna, ponieważ przerywa intensywną regenerację. Może to powodować zmęczenie odczuwalne przez resztę dnia.

Dlaczego jakościowy sen jest tak ważny?

Przede wszystkim dobry i zdrowy sen pozytywnie wpływa na cały organizm. Jest kluczowy dla odpowiedniej równowagi i możliwości prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego, a także procesu zapamiętywania (pamięć przestrzenna i kontekstowa). To również czas niezwykle istotny dla oczyszczania ciała z nagromadzonych toksyn, za co odpowiedzialne są komórki glejowe mózgu.

Jakościowy sen jest ponadto ważny dla zachowania stabilności emocjonalnej, dobrego nastroju, racjonalnego podejmowania decyzji, koncentracji, efektywnego i szybkiego działania. W trosce o swoje zdrowie warto pamiętać o odpowiedniej higienie snu, aby zminimalizować prawdopodobieństwo występowania zaburzeń snu.

Źródła:

  1. https://senamina.pl/kalkulator-snu/
  2. https://journals.viamedica.pl/forum_zaburzen_metabolicznych/article/view/54254/41129
  3. https://osrodekcemicus.pl/wp-content/uploads/2014/07/sen.pdf
  4. https://ruj.uj.edu.pl/xmlui/handle/item/217791
  5. http://212.87.236.17:8080/Content/6261/4_Gajda_Wanot_Biskupek-Wanot_Problemy.pdf

Informacje o leku:

Nazwa produktu leczniczego: Senamina, 12,5 mg, tabletki powlekane.
Nazwa powszechnie stosowana substancji czynnej: Doksylamina. Dawka/stężenie substancji czynnej. Każda tabletka powlekana zawiera 12,5 mg doksylaminy wodorobursztynianu. Każda tabletka produktu leczniczego Senamina zawiera 50,0 mg mannitolu.
Postać farmaceutyczna: Tabletka powlekana. Różowe, owalne, obustronnie wypukłe tabletki powlekane z rowkiem dzielącym. Rowek dzielący jedynie ułatwia przełamanie tabletki w celu ułatwienia jej połknięcia, nie umożliwia podzielenia tabletki na równe dawki.
Wskazanie lub wskazania terapeutyczne do stosowania
: Krótkotrwałe, objawowe leczenie sporadycznie występującej bezsenności u osób dorosłych.
Podmiot odpowiedzialny: Adamed Pharma S.A. Pieńków, ul. M. Adamkiewicza 6A, 05-152, Czosnów, Polska. Informacja została przygotowana na podstawie ChPL. Senamina, 12,5 mg, tabletki powlekane zatwierdzonej 31.10.2022, z którą należy się zapoznać przed zastosowaniem leku.

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

OTC/15726/04/24