Nie tylko na czas pandemii – pomoc dla Megrezu

0
273
Pomyślano też o pracownikach „wojewódzkiego”. Dla nich odnowiono i wyposażono szatnie i zaplecze. Fot. Megrez

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia wspomaga szpital w jego inwestycjach. W gronie darczyńców, którzy okazali największe wsparcie finansowe Wojewódzkiemu Szpitalowi Specjalistycznemu Megrez w walce z pandemią koronawirusa znalazła się Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia. Kwota 2.388.200 złotych, przekazana tyskiej placówce w 2020 roku, pozwoliła zrealizować inwestycje ważne z punktu widzenia standardów leczenia, bezpieczeństwa pacjenta i komfortu pracowników szpitala.

– Wybuch pandemii i wyznaczenie naszemu szpitalowi miejsca na pierwszej linii walki z koronawirusem wiele zmieniły w jego funkcjonowaniu – przyznaje Mariola Szulc, prezes szpitala Megrez. – To był wyjątkowy czas, trudny, ale dzięki wsparciu instytucjonalnemu i darczyńcom – także dający szanse wykonania szeregu inwestycji ważnych dla pacjentów, zakupu sprzętu medycznego, a także zdobycia nowych, cennych doświadczeń i wiedzy. Staraliśmy się wykorzystać go jak najlepiej i liczę, że nasza praca zaowocuje lepszymi warunkami i jakością leczenia w każdej specjalizacji prowadzonej w naszym szpitalu. Środki od Metropolii, za które bardzo dziękuję, przeznaczyliśmy na będące dziś już na ukończeniu zadania, które ułatwią nam funkcjonowanie w wysokim reżimie sanitarnym zarówno czasie obecnej pandemii, jak i po niej. Przed wybuchem pandemii szpital mógł się poszczycić bardzo niskim współczynnikiem zakażeń szpitalnych i zależy nam, żeby po jej zakończeniu jeszcze te wyniki poprawić, w trosce o dobro pacjentów i personelu.

Osiem izolatek

 

Dzięki środkom z Metropolii powstało osiem izolatek na oddziałach:

– Otolaryngologicznym,

– Wewnętrznym z Pododdziałem Kardiologicznym,

– Anestezjologii i Intensywnej Terapii,

– Wewnętrznym,

– Neurologicznym z pododdziałem Udarowym,

– Ginekologiczno-Położniczym z pododdziałem Ginekologii Onkologicznej,

– Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej,

– Chirurgii Rekonstrukcji Narządu Ruchu.

Są to nowoczesne sale chorych dla osób z podejrzeniem lub zdiagnozowanymi chorobami zakaźnymi, wymagających dodatkowo specjalistycznego leczenia. Każda izolatka wyposażona jest w śluzę, węzeł sanitarny i salę chorych oraz osobną wentylację z systemem odzysku ciepła. Dzięki temu powietrze w tych pomieszczeniach wymieniane jest 12-krotnie w ciągu godziny i nie wydostaje się na korytarz szpitalny ani do innych pomieszczeń. Ponadto, podczas każdej wymiany, z usuwanego powietrza odzyskiwane jest ciepło, które zostaje wykorzystane do ogrzania nowej porcji.

Każda nowa izolatka zostanie wyposażona w myjkodezynfektor do mycia i dezynfekcji termicznej różnego typu narzędzi medycznych oraz przedmiotów służących pacjentom. Dwa kolejne urządzenia tego typu trafiły na inne oddziały.

Szatnie też nowe

Nową jakość dla pracowników medycznych wprowadziła modernizacja szatni, z której korzystają. Oprócz przebudowy pomieszczenia głównego wykonany został węzeł sanitarny z toaletami i umywalnią. Tu także zastosowany został ekologiczny system wentylacji z rekuperacją i odzyskiem ciepła. Nowe szatnie zyskał także personel z Działu Technicznego szpitala. Pracownicy, którzy dbają na co dzień o jego bieżące funkcjonowanie oraz wykonują szereg modernizacji i napraw, dzięki środkom metropolitalnym mają wyremontowane gruntownie szatnie, prysznice i toalety. Wszystkie prace dobiegają już końca.