5 powodów, dla których warto wybrać się na weekend do Świeradowa-Zdroju

0
141

Zastanawiasz się, gdzie wybrać się na weekendowy lub nieco dłuższy wypoczynek? Szukasz miejsca, w którym „naładujesz baterie” i zapewnisz organizmowi szansę regeneracji po długich miesiącach pracy? Doskonałym kierunkiem na krótki (i dłuższy) urlop jest Świeradów-Zdrój. Zobacz, dlaczego właśnie tam warto się wybrać!

1. Świeradów-Zdrój to miejscowość uzdrowiskowa

Świeradów-Zdrój jest znany przede wszystkim ze słynnych w całej Europie wód siarczkowych. Ich własności zostały odkryte po raz pierwszy już w XVI wieku przez niemieckiego lekarza, Leonarda Thurneyssera. Tradycja uzdrowiskowa miejscowości sięga 250 lat wstecz, a wyjątkowy mikroklimat sprzyja relaksującemu wypoczynkowi.

2. Wody mineralne o unikalnym składzie

W Świeradowie znajduje się aż 11 źródeł wód mineralnych o unikalnym składzie. Są one nasycone – co jest unikalne w Europie – radonem. To gaz szlachetny, którego obecność w wodach leczniczych nadaje im wyjątkowe właściwości. Kąpiele są w związku z tym polecane m.in. przy schorzeniach narządu ruchu, reumatycznych, jak również schorzeniach układu krążenia. Same związki siarki mają również bardzo korzystny wpływ na urodę. Dlatego na bazie wód siarczkowych ze Świeradowa-Zdroju powstają również cenione w świecie kosmetologii produkty pielęgnacyjne.

Przede wszystkim warto jednak wspomnieć o solance siarczkowej z odwiertu „Malina”, która jest najsilniej stężoną wodą leczniczą tego typu na naszym kontynencie – zawiera aż ok. ok. 900 mg/l aktywnych związków siarki. Jej własności zostały potwierdzone przez ekspertów.

3. Doskonała lokalizacja dla aktywnych

Lubisz chodzić po górach? A może zimą oddajesz się białemu szaleństwu? Świeradów-Zdrój to doskonała baza wypadowa do korzystania z tych form rekreacji. Miejscowość jest położona w Górach Izerskich. To tu rozpoczyna się m.in. Główny Szlak Sudecki im. Mieczysława Orłowicza. Można również wybrać się na wędrówkę kilkoma innymi: czerwonymi, zielonymi i niebieskimi. A na fanów sportów zimowych czeka m.in. kolejka gondolowa oraz 2,5-kilometrowy stok narciarski / downhillowy.

Wiele opcji rekreacyjnych czeka też na miłośników nordic walking, jazdy na rowerze, a nawet wędkarstwa. W dobrych ośrodkach SPA w Świeradowie-Zdroju czekają również baseny rekreacyjne, dobrze wyposażone siłownie oraz bogata gama zajęć sportowych, w których można uczestniczyć.

4. Doskonałe zaplecze noclegowe

Wypoczynek nie byłby kompletny, gdyby tego czasu nie spędzić w jednym z tutejszych ośrodków uzdrowiskowych. Najlepsza opcja to nowoczesne medical SPA. Świeradów-Zdrój ma w tym zakresie wiele do zaoferowania. To właśnie tutaj znajduje się m.in. słynny Malinowy Dwór, gdzie można skorzystać z pełnego zakresu balneoterapii i licznych pakietów zdrowotnych i relaksacyjnych.

5. Wyjątkowa okolica

Atmosfera relaksu panująca w Świeradowie-Zdroju wynika nie tylko z piękna natury otaczającej miasto uzdrowiskowe i unikalnego mikroklimatu. Warto docenić również niezwykłą architekturę, której historia sięga XVII wieku. Najdłuższa na Dolnym Śląsku drewniana hala spacerowa, pijalnia wód w Domu Zdrojowym, eleganckie zespoły willowe – to tylko niektóre miejsca warte uwagi.

Jak widać, wypoczynek w Świeradowie-Zdroju to dobry pomysł dla każdego, kto poszukuje prawdziwego relaksu i wytchnienia oraz naturalnej regeneracji.