Karnisze sufitowe czy ścienne?

0
1978

Zanim wybierzesz wzór karniszy, na których zawisną firany lub zasłony w Twoim domu, warto zastanowić się nad typem ich mocowania. Dwa najczęściej wybierane rodzaje to karnisze sufitowe i ścienne. Co warto o nich wiedzieć i co wybrać do mieszkania? Zapraszamy do lektury naszego krótkiego poradnika.

Karnisze ścienne – zalety i zastosowanie

Karnisze wyposażone we wsporniki montowane do ściany nazywa się po prostu ściennymi. Karnisze ścienne zazwyczaj mają formę ozdobnych rur, na których montuje się zasłony i firany z kółkami. Podobnie jak w przypadku karniszy sufitowych dostępne są jednak również wersje szynowe. Odległość prowadnic od ściany zależy w tym przypadku od długości wspornika i jest stała. Zazwyczaj dostępne są karnisze ścienne oddalone od ściany o kilka lub maksymalnie kilkanaście centymetrów. Sprawia to, że ten rodzaj elementów nadaje się przede wszystkim do montażu nad oknami, które nie są uzupełnione o szerokie parapety. Zasłony i firany powinny bowiem swobodnie i równo zwisać. Karnisze ścienne świetnie sprawdzą się również wszędzie tam, gdzie okna nie zajmują całej powierzchni ściany – taki wybór jest wówczas po prostu bardziej estetyczny. Oczywiście karnisz ścienny można zamontować tylko tam, gdzie okno nie sięga sufitu. Jeśli nadproże jest wysokie, można samodzielnie zdecydować, na jakiej wysokości go umieścić, co pozwoli mieć wpływ na proporcje pomieszczenia. Karnisze ścienne dostępne są w wersji jednotorowej dwutorowej, dlatego można je wykorzystać do jednoczesnego montażu zarówno firan, jak i zasłon.

Karnisze sufitowe – co je wyróżnia?

Karnisze sufitowe to najszersza grupa produktów. Obejmuje ona prowadnice każdego typu: zarówno rurowe, jak i szynowe. Ten rodzaj mocowania jest bardzo wszechstronny. Przede wszystkim zasłony lub firany mogą wówczas wisieć w dowolnej odległości od okna. Pozwala to na skuteczne ukrycie szerokiego grzejnika czy parapetu. Ponadto możliwość montażu w dowolnym miejscu odznacza, że karnisze sufitowe mogą być wykorzystywane nie tylko do zasłaniania okien. Coraz częściej stosuje się je do dzielenia pomieszczeń – to rozwiązanie chętnie wykorzystują architekci w nowoczesnych, otwartych wnętrzach. Szczególnie szynowe karnisze sufitowe okazują się niezastąpione przy spełnianiu tego rodzaju funkcji, ponieważ pozwalają na płynny i nieograniczony ruch zasłony. Dzięki różnorodności stylistycznej można dopasować je do każdego wnętrza. Świetnie sprawdzają się ponadto ukryte we wnękach sufitowych lub za ozdobnymi gzymsami. Ponadto karnisz sufitowy to jedyne wyjście, gdy nad oknem brakuje wystarczającej przestrzeni do montażu wsporników ściennych. Do sufitu można montować prowadnice pojedyncze, podwójne, a nawet kombinacje zawierające ich jeszcze więcej.

Jakie karnisze wybrać do mieszkania?

To, czy wybierzesz karnisze sufitowe, czy ścienne, zależy w znacznej mierze od Twoich preferencji. Wyjątkiem są utrudnienia konstrukcyjne, takie jak brak wystarczającej przestrzeni na ścianie nad oknem. Pamiętaj jednak, by sprawdzić, w jakiej odległości od ściany powinny zawisnąć zasłony lub firany, by aranżacja prezentowała się estetycznie i była funkcjonalna. Wśród karniszy dowolnego rodzaju znajdziesz wiele ciekawych propozycji do każdego wnętrza.