„Dzień świra” – ruszają Tyskie Spotkania Teatralne

0
162
fot. mat. pras. kultura.tychy,pl

„Dzień świra” powstał według słynnej maksymy, że nic tak nie cieszy, jak cudze nieszczęście. Spektakl będzie można zobaczyć dzisiaj – 21 listopada – o 18 w tyskiej Mediatece w ramach Tyskich Spotkań Teatralnych. Bilety na wydarzenie w cenie 70 zł dostępne są w kasach Teatru Małego, a także na stronie.

Wiosną 2021 roku warszawski Uniwersytet SWPS ogłosił raport, którego celem było wybranie „najlepszego polskiego filmu wszechczasów”. Wynik badania opinii publicznej być może wielu zaskoczył, ale z pewnością ucieszył nawet tych, którzy akurat na ten film nie głosowali. Wygrał „Dzień świra” Marka Koterskiego z 2002 roku, film praktycznie bez wrogów, co już niezwykłe wśród polskiego ludu, za to z całą polską inteligencją po swojej stronie. A nawet jeśli ktoś się nie uważał za inteligenta i tak mógł się bez trudu utożsamić z postacią głównego bohatera, niejakiego Adasia Miauczyńskiego, poniewieranego przez otaczającą rzeczywistość.

„Dzień świra”, niegdyś napisany jako dramat dla teatru, miał już kilka premier scenicznych, raz nawet wystawiono go w formie musicalu. W Teatrze Ateneum kolejnej realizacji podjął się znany reżyser młodośredniego pokolenia, Piotr Ratajczak. W tekstowym oryginale – oprócz głównego bohatera – występuje mnóstwo postaci towarzyszących; w reżyserskiej koncepcji Ratajczaka „wszyscy jesteśmy Adasiami M.”.

OBSADA:
Ja – Adam Cywka
Matka – Ewa Telega
Syn – Jakub Pruski
Była żona – Magdalena Schejbal
Ela, pierwsza miłość – Milena Suszyńska
Facet – Janusz Łagodziński

TWÓRCY:
Autor – Marek Koterski
Reżyseria – Piotr Ratajczak
Scenografia i oświetlenie – Marcin Chlanda
Kostiumy – Dorota Gaj-Woźniak, Grupa Mixer
Muzyka – Tomasz Lewandowski
Plastyka ruchu – Arkadiusz Buszko
Asystentka reżysera – Joanna Kowalska
Asystentka scenografa – Anna Kolanecka

Dofinansowano z budżetu państwa, ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Organizator: Teatr Mały w Tychach
Czas trwania: ok. 80 minut


źródło: kultura.tychy.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj