Pomysły na prezenty na Mikołajki

1
170
Święty Mikołaj

Już wkrótce będziemy obchodzić tak zwane Mikołajki. Jest to święto, które co roku wypada 6 grudnia. Kupuje się wtedy prezenty i drobne upominki dla bliskich i znajomych. Wiele osób na pewno cieszy się z nadejścia tego dnia i nie dotyczy to tylko dzieci. Jaki podarunek wybrać w tym roku, aby mieć pewność, że będzie on wyjątkowy?

Dlaczego obchodzimy Mikołajki?

Dzień świętego Mikołaja związany jest tak naprawdę z kalendarzem liturgicznym. Mikołaj był biskupem Miry, który był bardzo hojnym człowiekiem. Po otrzymaniu dużego spadku po swoich rodzicach, rozdał go ubogim i potrzebującym. Prawdopodobnie dlatego święto wypadające 6 grudnia związane jest z wręczaniem sobie prezentów. Ciekawostką jest, że do dziewiętnastego wieku był to dzień wolny od pracy. Obecnie Mikołajki stały się pewnego rodzaju świętem komercyjnym, które jednak ma swój ogromny urok.  Dzieci czekają na nie z ogromnym utęsknieniem, a uczniowie w szkole ustalają budżet i losują osoby, którym wręczą upominek. Nawet dorośli każdego roku mają cichą nadzieję, że także oni dostaną jakiś prezent na Mikołajki czy też coś słodkiego. Mikołajki niewątpliwie mają swój urok i są pewnego rodzaju przedsmakiem wyjątkowej atmosfery innych ważnych świąt w grudniu, czyli Wigilii i Bożego Narodzenia.

Czy wszędzie obchodzi się Mikołajki tak samo?

W Polsce prezenty wręcza święty Mikołaj – starszy pan w czerwonej czapce i czerwonym stroju, który w saniach zaprzężonych w renifery ma worki z prezentami i rozwozi je dzieciom 6 grudnia. Czy w każdym kraju wygląda to tak samo? Wydawać by się mogło, że tak, jednak prawda jest zupełnie inna.

W Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii Mikołaj wygląda bardzo podobnie, jednak prezenty przynosi w inny dzień, czyli w Boże Narodzenie. W Holandii Mikołaj zwany Sinterklass nie używa sań, ale przypływa na statku z Hiszpanii. Jego strój natomiast nie jest czerwony, ale czarny – kojarzyć ma się to z sadzą w kominie, którym Sinterklass wchodzi do domów. We Włoszech mikołajki nie są obchodzone. Zamiast tego w święto Trzech Króli w styczniu prezenty dzieciom przynosi wiedźma Befana, która dla niegrzecznych dzieci ma na przykład czosnek albo węgiel. W Rosji dzieci dostają upominek od Dziadka Mroza i ma to miejsce 1 stycznia.

Jaki prezent podarować na Mikołajki?

Mimo tego, że bardziej podniosłym świętem w grudniu jest Boże Narodzenie, to na Mikołajki też warto zdecydować się na wyjątkowy upominek, zwłaszcza dla osób, których darzymy największą sympatią. Świetnie sprawdzą się na przykład prezenty personalizowane, które będą czymś znacznie więcej niż tylko pudełkiem czekoladek. Takie podarunki powstają z myślą o konkretnych osobach i sprawiają, że otrzymujący czują się naprawdę docenieni. Oferta upominków jest bardzo szeroka, dlatego też bez problemu będzie można wybrać prezent dla mamy, taty, babci, dziadka, dziecka czy też znajomego. W przypadku ograniczonego budżetu może być to na przykład kubek z nadrukiem albo poduszka ze świątecznym motywem, które na pewno przydadzą się w grudniu dla podkreślania atmosfery świąt. Koneserom alkoholu spodobają się kufle na piwo albo też karafki z grawerem, na których oprócz imienia znajda się też śnieżynki, bombki, choinki albo renifery. Ciekawym pomysłem może być na przykład wręczenie butelki wina w specjalnej skrzynce z grawerem, która jest świetnym opakowaniem upominku. Natomiast osoby, które nie piją alkoholu, mogą otrzymać miedzy innymi kubek termiczny, portfel lub herbaciarkę. Przykładów podobnych podarunków jest bardzo dużo. Najważniejsze to wybrać prezent dopasowany do danej osoby, a jego personalizacja będzie wspaniałym dodatkiem.

Kasia
Kasia

Z mężem mamy zwyczaj spędzać Mikołajki w dość nietypowy sposób. Raz byliśmy w escaperoom a w zeszłym roku byliśmy w tunelu aerodynamicznym w Lesznie. Taki dzień to świetna okazja do nowych przygód 🙂