Grać jak Iga i Hubert

0
155
fot. Grzegorz Krzysztofik

Kolejne spotkanie w Tyskiej Galerii Sportu, które odbędzie się w czwartek 25 kwietnia o 18:00, to rozmowa z jedną z najlepszych zawodniczek w historii polskiego tenisa – Barbarą Olszą (29-krotną mistrzynią Polski w tenisie) o tyskich wątkach tego sportu. To spotkanie nie tylko dla zainteresowanych tenisem ziemnym, ale też dla osób, które zamierzają dopiero rozpocząć swoją przygodę z tenisem – z pewnością znajdą odpowiednie wskazówki.

Tenis ziemny stał się w Polsce bardzo popularną dyscypliną sportu za sprawą światowej rangi sukcesów Igi Świątek i Huberta Hurkacza. Wcześniej polski tenis kojarzył się z wielkimi sukcesami Agnieszki Radwańskiej, Wojciecha Fibaka i Jadwigi Jędrzejowskiej.

Podczas spotkania będzie można zapoznać się z historią tego sportu w mieście i sukcesami tyskich tenisistów. To także okazja do podzielenia się swoimi tenisowymi historiami i doświadczeniami.

Tenisowe tradycje w Tychach sięgają lat 30. XX wieku. Ludwik Musioł w „Tychy. Monografii historycznej” z 1939 roku opisuje: „Stadion Tychy, >>przedsiębiorstwo kąpielowo-gastronomiczne<<, położone na terenach dawnych łąk gminnych i parafialnych, tuż przy stacji kolejowej, mieści na swych terenach boisko sportowe, kort tenisowy, strzelnicę małokalibrową, basen pływacki, skocznie, ślizgawki wodne, szatnie i pawilony kasowe”. Z opisu wynika więc, że warunki do uprawiania tenisa mieszkanki i mieszkańcy Tychów zyskali już w 1931 roku, z chwilą oddania do użytku Stadionu Tychy. Po II wojnie światowej kort nie został odbudowany w tym miejscu. Tyszanki i tyszanie mieli za to od lat 70. XX wieku do dyspozycji korty ziemne na tyłach stadionu przy ul. F. Engelsa (obecnie Edukacji). Obecnie w mieście działają: Klub Tenisowy Tennis Team (przy ul. gen. St. Grota-Roweckiego 4d) oraz Akademia Tenisowa Servicom Tychy (przy ul. Szkolnej 69). W obu tych ośrodkach w tenisa gra kilkaset osób – od dzieci po osoby dorosłe. Dwa korty znajdują się również w kompleksie sportowym Paprocany.

Gościem specjalnym spotkania będzie Barbara Olsza, jedna z najlepszych zawodniczek w historii polskiego tenisa. W trakcie długiej kariery reprezentowała barwy Baildonu Katowice i GKS–u Katowice. 29-krotna mistrzyni Polski, reprezentantka kraju, potem również trenerka (była m.in. kapitanem reprezentacji w Pucharze Federacji) i pracowniczka naukowa Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach. Jej córka, Aleksandra Olsza, w 1995 roku jako pierwsza Polka wygrała juniorski turniej wielkoszlemowy – na kortach Wimbledonu w singlu oraz w deblu w parze z reprezentantką Zimbabwe Carą Black.

miejsce: Tyska Galeria Sportu, ul. Edukacji 7
gościni specjalna: Barbara Olsza
prowadzą: Kamil Hajduk i Piotr Zawadzki
zapisy: 515 717 430 (także SMSem), k.hajduk@tgs.tychy.pl
wstęp wolny


źródło: Muzeum Miejskie w Tychach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj