Solarne biletomaty

0
206
Solarne biletomaty pojawiły się już w gminach ościennych, pewnie wkrótce pojawią się i w Tychach. Fot. ZTM

Pod koniec października Zarząd Transportu Metropolitalnego testowo uruchomił pierwsze solarne automaty biletowe. Urządzenia stanęły w trzech miejscach – przy przystanku Tarnowskie Góry Bytomska, w Mikołowie przy przystanku Plac 750-lecia oraz przy przystanku Bieruń Plac Autobusowy.

– Tego rodzaju automaty biletowe umożliwiają zakup 10 rodzajów jednorazowych biletów papierowych – informuje Michał Wawrzaszek rzecznik prasowy ZTM. – Ich zdecydowaną zaletą jest ekologiczność. Urządzenia te pokażą nam jak duży jest potencjał sprzedażowy miejsc, w których zostały zainstalowane. Jeśli będzie wysoki, to planujemy w tych lokalizacjach dalsze rozwijanie sieci dystrybucji biletów.

Solarne automaty stanowią jedynie uzupełnienie systemu sprzedaży biletów, który działa już od prawie 6 lat. Do tej pory zainstalowano już 123 biletomaty w 24 gminach. Zgodnie z planem za niespełna rok ma ich być już w sumie 171 w ok. 40 gminach. ZTM właśnie ogłosił przetarg na dostawę, montaż i serwis urządzeń.

– Dostępność komunikacji miejskiej to nie tylko bliskość przystanków oraz częstotliwość połączeń – twierdzi Andrzej Stangret zastępca dyrektora ds. handlowych ZTM. – To także rozwinięty system sprzedaży biletów. Wiemy, jak ważne dla naszych pasażerów są zróżnicowane możliwości zakupu biletów. Automaty biletowe będziemy instalować w miejscach o dużej frekwencji podróżnych, np. w centrach miast lub na dużych osiedlach mieszkaniowych oraz centrach przesiadkowych. Obszar, na jakim świadczymy usługi jest ogromny. To ok. 2,5 tys. km kw. Zdajemy sobie sprawę z potrzeb, stąd stale rozwijamy system dystrybucji biletów, a 48 nowych biletomatów przybliża nas do realizacji oczekiwań pasażerów.

Ogłoszony przetarg rozstrzygnie się w grudniu. Następnie w ciągu 10 miesięcy urządzenia mają zostać zainstalowane na obszarze Metropolii. Jak się jednak okazuje, w ogłoszonym przetargu ZTM uwzględnił tzw. prawo opcji, co daje możliwość złożenia dodatkowego zamówienia. Na zakup kolejnych 24 urządzeń ZTM będzie mógł się zdecydować do końca 2023 r. W sumie więc tych urządzeń może być 72.

W automatach biletowych nie tylko będzie kupić bilety papierowe i elektroniczne, nabyć karty ŚKUP lub zasilić je pieniądzem elektronicznym. ZTM będzie mógł je wykorzystywać do wyświetlania w czasie rzeczywistym informacji o bieżącym funkcjonowaniu komunikacji miejskiej, np. za ile minut przyjedzie dany autobus lub tramwaj.

 

Dodaj swój komentarz!

avatar