Koniec sezonu rowerowego w Tychach

0
192

Sezon rowerowy w Tychach powoli dobiega końca. Wypożyczalnie tyskiego roweru działają jeszcze do 30 listopada. Tego dnia po północy rowery miejskie zostaną zablokowane w stacjach, choć wciąż można będzie jeszcze oddać te, które zostały wynajęte. Pora na pierwsze podsumowania.

 

– Z danych, jakie odnotowano na 15 listopada, wynika, że w tym sezonie wypożyczono rowery 12,5 tysiąca razy, czyli o połowę mniej niż w ubiegłym sezonie. To efekt panującej od początku roku pandemii koronawirusa. Ze względu na wymogi bezpieczeństwa i odgórne restrykcje sezon rowerowy rozpoczęliśmy z dużym opóźnieniem, bo dopiero  9 maja – mówi Artur Kruczek dyrektor Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów w Tychach.

Miasto udostępniło 60 rowerów w tym 2 typu CARGO, 3 tandemy, 5 rowerów dziecięcych i 1 rower trójkołowy. Wzorem lat ubiegłych rowery rozmieszczone były na 7 stacjach: Dworzec PKP, Jaśkowicka, Lodowisko, Paprocany, Piłsudskiego Targowisko, Plac Baczyńskiego, Tychy Centrum. Największą popularnością rowery cieszyły się w miesiącach letnich od czerwca do sierpnia wtedy to wypożyczono rowery blisko 8500 razy.

Od 2019 roku tyskie stacje rowerowe zostały także zintegrowane ze stacjami w innych miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Jednoślady można było wypożyczać i zwracać bez ponoszenia dodatkowych kosztów w Katowicach, Chorzowie oraz na stacjach systemów w Sosnowcu i Siemianowicach Śląskich. W ramach współpracy z w województwem śląskim, tyszanie mogli też wypożyczyć rowery miejskie w Pszczynie i Goczałkowicach-Zdroju, a także dojeżdżać tam jednośladami obsługiwanymi przez Nextbike.

– Tychy to miasto, które pod względem ilości rowerzystów i ścieżek rowerowych wyróżnia się na tle innych miejsc na Śląsku. Tyszanie uwielbiają jeździć na rowerze  i to nie tylko rekreacyjnie, coraz częściej wykorzystują go, by dojechać na przykład do pracy. Dlatego oprócz samych wypożyczalni dbamy także o ścieżki, po których poruszają się rowerzyści. Każdego roku powstaje wiele udogodnień, które ułatwiają życie miłośnikom dwóch kółek – mówi Hanna Skoczylas z-ca prezydenta Tychów ds. zrównoważonego rozwoju.

Do końca roku w mieście łącznie zostanie wykonanych oraz zmodernizowanych jeszcze blisko 6,5 km dróg rowerowych. – Ekipy remontowe pracują na ul. Edukacji (odcinek od ul. Filaretów do ul. Elfów), przy ulicy Towarowej (pomiędzy ul. Beskidzką a Cielmicką), oraz na ul. Żwakowskiej, gdzie remontowane są dwa fragmenty drogi. Pierwszy z nich przebiega od ul. Harcerskiej do ul. Wodnej, a drugi od ul. Kopernika do al. Bielskiej – wyjaśnia Artur Kruczek. – Prace prowadzone są także na kolejnych ulicach: Stoczniowców 70 (od ul. Legionów Polskich do ul. Świerzego), Grota Roweckiego (od zjazdu do Zespołu Szkół nr 5 do ul. Korczaka), al. Piłsudskiego (od ul. Dmowskiego do ul. Tischnera) i na dwóch odcinkach ulicy Dmowskiego (od al. Jana Pawła II do pierwszego zjazdu oraz pomiędzy ciągiem N-O do al. Piłsudskiego). Ponadto rozpoczęto również prace związane z przebudową drogi rowerowej przy ul. Sikorskiego od hotelu Piramida do zjazdu na DK-1 oraz drogi rowerowej przy al. Bielskiej od ul. Budowlanych do ul. Cichej w Tychach.

– żePrzedłużenie sezonu tyskiego roweru miejskiego o listopad miało być również swoistym testem, czy mieszkańcy będą korzystać z rowerów miejskich w chłodniejszych miesiącach podobnie jak w innych miastach. Na wyniki musimy poczekać do końca miesiąca, jednak ze względu na COVID-19 nie będą one miarodajne. Liczę jednak, że w 2022 roku wystartuje rower metropolitalny, który będzie liczył o wiele więcej stacji i rowerów w dodatku zintegrowanych z całą Metropolią – mówi Michał Kasperczyk Pełnomocnik Prezydenta Miasta Tychy ds. koordynowania i rozwoju ruchu rowerowego oraz zespołu zadaniowego ds. ścieżek rowerowych.

 

Sezon rowerowy w pigułce – statystyki na dzień 15.11.2020 r.:

·       Miesięczny rekord wypożyczeni: 2.888 wynajmów w lipcu.

·       Najaktywniejszy użytkownik w skorzystał z rowerów 310 razy (przed rokiem 163 razy)

·       Najpopularniejszy rower (numer 62328) był wypożyczany 308 razy.

·       Najpopularniejsze stacje: Paprocany (2441), Tychy Centrum (2099) i Piłsudskiego Targowisko (2.085)

·       Najpopularniejsze trasy: Tychy Centrum do Plac Baczyńskiego (369), Piłsudskiego Targowisko do Tychy Centrum (351), Plac Baczyńskiego do Tychy Centrum (329)

Dodaj swój komentarz!

avatar