Tyska kultura on-line

0
133
Zaciąganie pożyczki online

Po krótkim, letnim otwarciu tyskie placówki kulturalne (m.in. Teatr Mały, Muzeum Miejskie, Miejska Biblioteka Publiczna czy Miejskie Centrum Kultury) od niemal dwóch tygodni znów są zamknięte dla widzów i gości.  Swoją pracę przenoszą do sieci i starają się wypełnić kulturą przestrzeń online. W najbliższych dniach zaplanowano spotkania, koncerty czy warsztaty. Szczegóły oferty kulturalnej miasta na najbliższe tygodnie w tekście poniżej.

 

TEATR MAŁY

Od 12 listopada Teatr rozpoczął publikację drugiej część „Trylogii” Henryka Sienkiewicza „Potop”, która dostępna jest w formie ebooka. Materiał jest dostępny na kanale YouTube  oraz w mediach społecznościowych codziennie o godz. 12:00. Czytają: Paweł Drzewiecki i Anna Buczkowska.

Na 27 listopada (godz. 19.00) zaplanowano spotkanie online z Piotrem Derlatką, autorem pierwszej biografii Jonasza Kofty. Piotr Derlatka to polonista, teatrolog, doktor nauk humanistycznych. Autor książek „Poeci piosenki. Agnieszka Osiecka, Jeremi Przybora, Wojciech Młynarski i Jonasz Kofta”, „Zdradziecka Agnieszka Osiecka” i „Jego portret. Opowieść o Jonasz Kofcie”. Zbieracz płyt i czytelnik biografii, wielbiciel dwudziestolecia międzywojennego i kobiet śpiewających jazz. Spotkanie organizowane jest w ramach tegorocznej edycji festiwalu LOGOS FEST – VII Tyski Festiwal Słowa, której patronem jest Jonasz Kofta. Rozmowę poprowadzi Paweł Drzewiecki, dyrektor Teatru Małego.

Natomiast 28 listopada, o godz. 18:00, odbędzie się koncert galowy LOGOS FEST 2020, czyli liryczny dialog dwóch poetów – Jonasza Kofty głównego bohatera tegorocznego festiwalu i Andrzeja Poniedzielskiego prowadzącego tegoroczny koncert.

– Koncert to spotkanie liryzmu z humorem, młodości z doświadczeniem oraz tego co refleksyjne, z tym co nastrojowe i romantyczne, a zadbają o to m.in. Iwona Loranc, Klaudia Walencik, Krzysztof Kulbicki i zespół Trzy Dni Później, w utworach do których aranżację specjalnie dla potrzeb tej produkcji przygotował Jacek Kita. Autorowi koncepcji muzycznej widowiska towarzyszyć będzie na scenie Acoustic Quartet – mówi Paweł Drzewicki – dyrektor Teatru Małego w Tychach oraz pomysłodawca i dyrektor artystyczny LOGOS FEST.

Wszystkie wydarzenia transmitowane są na kanale YouTube Teatru Małego oraz w mediach społecznościowych.

 

MUZEUM MIEJSKIE

Z powodu koronawirusa siedziba Muzeum Miejskiego oraz Tyskiej Galerii Sportu jest zamknięta.

– Realizujemy natomiast działania muzealne bez bezpośredniego kontaktu z publicznością. Pierwsze takie spotkanie online już 19 listopada (czwartek), godz. 18.00 – gościem spotkania „Sport i propaganda w czasach PRL–u”, będzie dr hab. Grzegorz Bębnik, historyk z Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach, a poprowadzi je Piotr Zawadzki – mówi Aleksandra Matuszczyk – dyrektor Muzeum Miejskiego w Tychach. Spotkanie online towarzyszy wystawie „To idzie młodość. Życie sportowe na placu budowy socjalizmu”.

Nadal jest także możliwość zakupu wydawnictw i gadżetów – od 7 do 29 listopada 2020 roku będzie odbywała się wyłącznie online. Muzeum Miejskie zaprasza także do odwiedzenia wirtualnej mapy–archiwum „ABC – Architektura Bliżej Ciebie”: www.abc.tychy.pl. Można tam znaleźć 900 zdjęć 8 fotografów i prześledzicie blisko 40 lat historii tyskiej architektury.

 

MIEJSKIE CENTRUM KULTURY

Tyski MCK ruszył właśnie z całym wachlarzem zajęć online dla dzieci i dorosłych. – Na profilach Klub Wilkowyje MCK i Klub Urbanowice MCK co tydzień spotkasz się z ulubionymi instruktorami naszych klubów, którzy zabiorą cię w podróż do krainy tańca, baletu i gimnastyki, survivalu i majsterkowania, plastyki i rękodzieła – mówi Małgorzata Król dyrektor Miejskiego Centrum Kultury w Tychach.

Ale to nie wszystko. W wybranych tygodniach kontynuowane będą e-spotkania z podróżnikiem, środowe przedstawienia, Czwartki z Teatrem dla Dzieci oraz Czwartki z Teatrem dla Dorosłych.

W Klubie Urbanowice MCK w sieci zawsze o godzinie 17.00, w poniedziałki odbędą się zajęcia plastyczne (prowadzi Bogna Bielecka), we wtorek Małgorzata Połubok poprowadzi zajęcia z rękodzieła dla dorosłych. W czwartki Maria Mazur-Cichy: rękodzieło dla dzieci, a w piątek dla wszystkich chętnych majsterkowicz: Grzegorz Porcz.

W Klubie Wilkowyje MCK w sieci w niektóre poniedziałki o godz. 18.00 e-spotkanie z podróżnikiem, we wtorki o 15.00 zajęcia z survinalu poprowadzi Krzysztof Lewicki, w środy Agnieszka Pietraszek o 15.00 zaprasza na zajęcia z tańca nowoczesnego, a o godzinie 17.00 zaplanowano balet dla dzieci. W wybrane czwartki o godz. 17.00 teatr dla dzieci a o 19.00 teatr dla dorosłych. W piątki Maria Blachnicka-Bielecka o godz.15.00 poprowadzi zajęcia z plastyki i rękodzieła dla dzieci. Sobota będzie na sportowo – o godz. 15.00 Joanna Kosatka będzie prowadziła zajęcia z gimnastyki prozdrowotnej.

Oprócz tego Miejskie Centrum Kultury zaprasza do wzięcia udziału w projekcie Kreatywne Mikołajki, czyli w warsztatach rękodzielniczych on-line, które odbędą się 6 grudnia o godz. 15.00. By wziąć udział w warsztatach wystarczy wypełnić formularz.

– W ramach warsztatów kurier dostarczy pod twoje drzwi paczkę od Świętego Mikołaja, a w niej zestaw z potrzebnymi materiałami do własnoręcznego wykonania ozdoby świątecznej. Warsztaty poprowadzi sam Święty Mikołaj wraz ze swoim pomocnikiem – zachęca Małgorzata Król.

 

MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA

Miejska Biblioteka Publiczna w Tychach jest zamknięta, ale 16 listopada zostały uruchomione książkomat i wrzutnia przy Bibliotece Głównej (al. Marsz. Piłsudskiego 16).

Czytelnicy, którzy nie korzystają z Biblioteki Głównej oraz nie posiadają uprawnień do korzystania z książkomatu, proszeni są o kontakt z działami celem nadania uprawnień:
Wypożyczalnia Główna: 32 438 04 60, Dział dla dzieci: 32 438 04 65, Dział Muzyczny i Książki Mówionej: 32 438 04 75.

– Zamówienia będą realizowane od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 18:00. Ze względu na ograniczoną liczbę skrytek czas realizacji zamówienia może ulec wydłużeniu, dlatego prosimy naszych czytelników o cierpliwość – mówi Anna Krawczyk dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tychach.

MBP w Tychach realizuje ponadto akcję #przeczytane, gdzie chętni, mogą znaleźć recenzje książek, przygotowane przez bibliotekarzy oraz akcję #NieZostawiamCzytelnika, w której zapraszają do Poradni Czytelni, gdzie potrzebujący kontaktu z książkami mogą uzyskać pomoc.

– Na stronie internetowej biblioteki umieszczane są linki, które mają umilić czas spędzony w domu. Ponadto, za pomocą IBUK Libra można dostać darmowe kody dostępu do ponad 2 tysięcy publikacji online. Aby uzyskać kod, można zadzwonić (32 438 04 70) lub napisać do czytelni: czytelnia@mbp.tychy.pl – dodaje Anna Krawczyk. Rejestracja, logowanie i katalog

 

Dodaj swój komentarz!

avatar