Kultura wraca do Sieci

0
142
Także trzecia edycja festiwalu AUKSODRONE odbyła się w dniach 6-8.11 bez publiczności. Można jednak było śledzić znakomite koncerty w internecie i antenie radiowej „Dwójki”. Na zdjęciu: jazzowe Trio Marcina Wasilewskiego z orkiestrą pod dyr. Marka Mosia. Fot. P. Stelmach

W związku z dużą ilością zakażeń i związanymi z tym postanowieniem rządu, wszystkie tyskie instytucje kultury zawiesiły działalność stacjonarną na okres od 7 do 29 listopada. Jednocześnie Teatr Mały, Miejska Biblioteka Publiczna, Miejskie Centrum Kultury i Muzeum Miejskie zapraszają do śledzenia swoich kanałów w mediach społecznościowych i uczestnictwa w wydarzeniach online.

Teatr Mały

Z powodu wprowadzonych obostrzeń w kulturze, nie odbył się planowany na 6 listopada koncert Hanny Banaszak w Teatrze Małym – został przełożony na inny termin, który będzie podany wkrótce. Część zaplanowanych wydarzeń Teatr Mały przeniósł do sieci, w tym koncert Olgi Bończyk „Jego portret”, który 12 listopada o godz. 18. będzie transmitowany na kanale YouTube oraz w mediach społecznościowych Teatru Małego. Koncert poświęcony jest twórczości Jonasza Kofty. Będzie można usłyszeć interpretacje takich utworów jak: „Podróżą każda miłość jest”, „Dobry sen”, „Bez pożegnania” czy „Pamiętajcie o ogrodach”. Scenariusz powstał na potrzeby tegorocznej edycji festiwalu LOGOS FEST – VII Tyski Festiwal Słowa. Z kolei 27 listopada o godz. 19. odbędzie się spotkanie online z Piotrem Derlatką – autorem pierwszej biografii Jonasza Kofty. Rozmowę poprowadzi Paweł Drzewiecki, dyrektor Teatru Małego.

Muzeum Miejskie

Muzeum Miejskie w Tychach oraz Tyska Galeria Sportu niedostępne dla zwiedzających od 7 do 29 listopada 2020 roku. Odwołane są zajęcia edukacyjne, wystawy nie będą w tym czasie dostępne dla zwiedzających. Część z zaplanowanych w tym czasie spotkań odbędzie się online. Pierwsze takie spotkanie, zatytułowane „Sport i propaganda w czasach PRL–u”, odbędzie się już 19 listopada o godz. 18. Gościem będzie dr hab. Grzegorz Bębnik, historyk z Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach, a spotkanie poprowadzi Piotr Zawadzki.

Miejskie Centrum Kultury

MCK poinformowało o odwołaniu szeregu wydarzeń, w tym Koncertów Magdaleńskich, warsztatów dla seniorów i zajęć stacjonarnych w klubach MCK Wilkowyje i Urbanowice. Zajęcia już niedługo mają być wznowione w formie online.

Biblioteka

Miejska Biblioteka Publiczna w Tychach odwołała wszystkie zaplanowane na listopad wydarzenia, w tym spotkania z cyklu Tury Kultury (gośćmi mieli być Andrzej Sikorowski i Zbigniew Buczkowski), Świat na wyciągnięcie ręki, Czwartki z paletą, Bajkoopowiadacz i Sztuka X Muzy. Wypożyczalnia wraz czytelnią, a także wrzutnia i książkomat są nieczynne. Termin zwrotu wypożyczonych zbiorów został przedłużony do 31 grudnia. W tym okresie nie będą naliczane kary.