Europejskie Standardy Medyczne w Tychach

0
391
Badanie urologiczne

Inmedico Centrum Medyczne (ul. Wąska 7, tel. 504 096 629) to klinika tworzona przez ludzi, dla ludzi. Lekarze kilkunastu specjalizacji swoją wiedzą oraz doświadczeniem wspierają pacjentów w diagnostyce i leczeniu wielu chorób. Centrum w sposób szczególny specjalizuje się w leczeniu chorób naczyń, chorób urologicznych i ginekologicznych. Jak mówią sami lekarze tam zatrudnieni „jesteśmy blisko naszych pacjentów a ich zdrowie oraz dobre samopoczucie są naszym największym priorytetem”.

Dziś rozmawiamy z lek. med. Michałem Pułtorakiem specjalistą urologiem m.in. o metodzie RIRS – najnowocześniejszej metodzie wykorzystywanej w leczeniu kamicy dróg moczowych, czyli nerek i pęcherza moczowego.

Michał Pułtorak InMedico

W waszej placówce wykonujecie zabieg RIRS, który pomaga pacjentom z kamicą nerkową. Czym się charakteryzuje?

Lek. Michał Pułtorak: Oferujemy zabiegi z całego zakresu urologii małoinwazyjnej, ale specjalizujemy się w leczeniu kamicy układu moczowego i guzów pęcherza moczowego, a także wykonujemy biopsję gruczołu krokowego np. w podejrzeniu chorób nowotworowych. Wachlarz naszych usług z tego zakresu pokrywa całe dostępne spektrum zabiegów, jakie przeprowadza się dziś w placówkach na europejskim poziomie. W ofercie mamy również zabiegi, które nie są refundowane przez NFZ, np. zabieg rozbijania kamicy nerkowej wspomnianą metodą RIRS. Pacjenci mają u nas dostęp do szybkiej diagnostyki, z racji tego, że nie mamy tak ogromnych kolejek jak w przypadku NFZ. Naszą zaletą jest również instrumentarium, którego nie powstydziłyby się najlepsze placówki w Europie. Wprowadziliśmy najnowocześniejszą technikę leczenia kamicy układu moczowego, czyli laserowe rozkruszanie złogów w kielichach i miedniczkach nerkowych RIRS. Wykorzystujemy najwyższej klasy sprzęt jednorazowy z cyfrowym system LithoVue™ firmy Boston Scientific (Meden-Inmed Sp. z o.o. – wyłączny dystrybutor w Polsce), zapewniający bardzo duże bezpieczeństwo przeprowadzanych zabiegów pod względem ochrony przed powikłaniami urazowymi i infekcyjnymi. Do zabiegów używamy jednego z najlepszych 100-watowych laserów holmowych. Przyjeżdżają do nas pacjenci z całego Śląska oraz sąsiadujących województw.

Cyfrowy ureterorenoskop giętki LithoVue

Czy są pacjenci, którym nie zaleca się tej metody?

Jest to zabieg praktycznie bezinwazyjny, przeprowadzamy go pod znieczuleniem w asyście anestezjologicznej. Może być wykonywany na osobach otyłych, które często nie mogą zostać poddane innym metodom leczenia. Zabieg RIRS nie może zostać przeprowadzony w przypadku infekcji układu moczowego, przeciwwskazaniem są również zaburzenia krzepnięcia krwi, leki przeciwkrzepliwe, nieleczona lub źle leczona choroba dotycząca ważnych życiowo narządów, takich jak: serce, płuca, nerki czy wątroba. Są to jednak przeciwwskazania dotyczące wszystkich zabiegów planowych. Sam zabieg jest całkowicie bezbolesny. Pełna rekonwalescencja to kwestia jednego dnia po zabiegu. W przypadku innych metod może to trwać nawet 10 dni.

Kto powinien udać się do urologa? W jakim wieku badanie powinno być obowiązkowe? Jakie sygnały nasze ciało może nam wysłać, mówiąc, że czas już najwyższy na wizytę?

Wytyczne europejskie określają, że w przypadku mężczyzn każdy 50-latek powinien udać się do specjalisty urologa, aby skontrolować gruczoł krokowy. Jeśli ktoś miał w rodzinie przypadki chorób nowotworowych, ten wiek wynosi 45 lat. Ja jednak zalecam pacjentom zacząć kontrolować prostatę już w wieku 40 lat. Co się tyczy innych nowotworów układu moczowego, jak np. guzy nerek czy guzy pęcherza moczowego i moczowodu, to zalecam wykonanie badania ultrasonograficznego dużo wcześniej, bo już po 30 roku życia. Istotnym sygnałem do przeprowadzenia badania ultrasonograficznego lub cystoskopii są odczuwane bóle podczas oddawania moczu, krwiomocz bezbólowy, częstomocz czy przerwy we śnie z powodu potrzeby oddania moczu. Kiedy zatem pojawia się zabarwiony mocz, powinniśmy bezzwłocznie udać się do specjalisty urologa niezależnie od wieku czy płci.

Czego zatem powinniśmy się wystrzegać, aby dbać o nasz układ moczowy?

Głównym czynnikiem zwiększającym ryzyko wystąpienia nowotworów w układzie moczowym jest palenie papierosów. Ta teza została potwierdzona w wielu badaniach i obecnie wiemy, że guzy układu moczowego są nikotyno zależne. Nikotyna przenika z płuc do krwi, którą podąża do nerek. Trzeba również pamiętać, że nowotwory układu moczowego są częstymi schorzeniami o dużej złośliwości, ale ich leczenie często bywa radykalne. Należy również pamiętać, że wczesne rozpoznawanie zmian onkologicznych układu moczowego oraz obserwacja wcześniej wspomnianych symptomów podnoszą szansę wyleczenia niemal do 100%. Innymi słowy, odpowiednio wcześnie wykryty nowotwór jest całkowicie wyleczalny. Stąd tak ważna jest diagnostyka. Niestety w naszym kraju wykrywalność nowotworów we wczesnym stadium, zwłaszcza u mężczyzn, jest na niskim poziomie z powodu niskiej świadomości pacjentów i niechęci do badań profilaktycznych.

Dlaczego w takim razie nie poddajemy się badaniom, choćby prostemu USG?

Nie bez znaczenia pewnie jest tutaj nasza męska natura, przez którą często ukrywamy lub nawet wypieramy wszelkie oznaki słabości. Zazwyczaj bardziej pobłażliwie traktujemy sygnały, które wysyła nasze ciało. Jestem jednak optymistą, gdyż widzę, że z roku na rok sytuacja się polepsza. Trzeba zaznaczyć, że badanie USG jest nieinwazyjne i całkowicie bezbolesne, natomiast dzięki niemu możemy określić stan nerek, pęcherza czy choćby prostaty. To są bardzo proste, trywialne wręcz badania i niezbyt rozsądnie byłoby je zaniedbać. Jeszcze raz przypomnę, że jeżeli w naszej rodzinie pojawiły się przypadki chorób nowotworowych, nałogowo palimy papierosy, pracujemy z odczynnikami chemicznymi, które mogą powodować zmiany nowotworowe lub zaobserwowaliśmy krwiomocz czy przewlekły ból podczas oddawania moczu, powinniśmy udać się do urologa choćby dla własnego spokoju. Jeśli badanie nie wykryje żadnych niepokojących zmian, wtedy, w zależności od czynników ryzyka, zalecamy przeprowadzenie kolejnego badania za kolejne 2-3 lata.