Wentylator łazienkowy – czym się kierować przy jego wyborze?

0
408

Wentylator to urządzenie, które służy przede wszystkim do obniżania temperatury w domu lub biurze, przez stymulację ruchu powietrza i go wymiany gazów w pomieszczeniu. To alternatywna dla droższego rozwiązania, jakim jest założenie klimatyzacji. Popularnością cieszą się zarówno wentylatory przenośne, jak i stacjonarne. Docenia się ich działanie nie tylko w salonie czy przestrzeniach biurowych, lecz także np. w domowej łazience.

  1. Po co nam wentylator?
  2. Jak dobrać wentylator?
  3. Na jakie parametry zwrócić uwagę wybierając wentylator do łazienki?
  4. Wybór wentylatora ze względu na montaż

Wentylatory sprawdzają się zarówno w domu, biurze, jak i sklepie bez klimatyzacji. Najczęściej o ich zakupie myśli się latem, kiedy wysoka temperatura i brak jakiegokolwiek ruchu powietrza w pomieszczeniu uniemożliwia lub przynajmniej znacząco utrudnia funkcjonowanie. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że są takie przestrzenie, w których wentylator sprawdza się cały rok. Oczywiście są to przede wszystkim obiekty przemysłowe, hale produkcyjne, magazyny. Do takich pomieszczeń należy jednak także domowa łazienka. Brak odpowiedniego ruchu powietrza i wymiany jego mas w pomieszczeniu może przyczyniać się do rosnącej wilgotności w pomieszczeniu, a to z kolei w połączeniu z wysoką temperaturą, jaka tam często panuje, skutkować może pojawieniem się grzyba lub innych wykwitów na ścianie. Brak odpowiedniej wymiany mas powietrza w łazience przyczynia się także do rozwoju wszelkiego rodzaju innych mikroorganizmów bytujących w łazience. Przeciwdziałać taki problemom można m.in. przez montaż wentylatora.

Dobry wentylator musi wyróżniać się odpowiednią efektywnością, najlepiej jeśli jednocześnie jest energooszczędny. Jeśli montowany jest w przestrzeniach domowych lub biurze warto zwrócić uwagę, aby wyróżniał się także cichą pracą, ponieważ inaczej będzie przeszkadzał domownikom, pracownikom lub klientom. Ważne, aby wybierać sprzęty, które mają możliwość dostosowania siły nawiewu do konkretnych warunków panujących w danym pomieszczeniu.

Przede wszystkim jednak wybierając wentylator, należy brać pod uwagę jego przeznaczenie. Do przestrzeni biurowych sprawdzą się tradycyjne biurkowe wentylatory, modele stojące, podłogowe lub kolumnowe. Do łazienki model wolnostojący to mniej popularne rozwiązanie (przede wszystkim ze względu na ograniczoną ilość miejsca w pomieszczeniu). Większą popularnością cieszą się instalacje montowane w ścianie lub suficie: https://www.castorama.pl/produkty/instalacja/wentylacja-i-klimatyzacja/systemy-wentylacyjne/wentylatory.html.

Ważny jest także mechanizm działania wentylatora. Do obiektów przemysłowych stosuje się na przykład wyłącznie wentylatory osiowo-alcyjne i diagonalne. Budowa tych domowych jest znacznie prostsza. Przy zakupie wentylatora warto zwrócić także uwagę na materiał, z którego jest wykonany. Najczęściej są to tworzywa sztuczne lub metale szlachetne. Do domu wykorzystuje się z reguły plastik lub stal nierdzewną. Zaletą takich wentylatorów jest ergonomiczność i lekkość. Problemu nie stanowi także ich demontaż. W przypadku modeli wolnostojących pojawiają się także modele z aluminium o dłużej żywotności. Do przestrzeni przemysłowych wykorzystuje się produkty o jeszcze większej wytrzymałości obliczonej nawet na kilkadziesiąt lat żywotności.

Przy wyborze wentylatora ogromne znaczenie ma przede wszystkim jego wydajność. Zaleca się, aby wydajność była trzykrotnie większa od kubatury łazienki. Kubaturę oblicza się, mnożąc powierzchnię łazienki oraz jej wysokość. Przykładowo, jeśli kubatura łazienki wynosi 20m3, to wydajność wentylatora powinna wynosić co najmniej 60 m3/h. Większość oferowanych na rynku wentylatorów powinna spełnić ten parametr, natomiast zawsze warto to jednak sprawdzić.

Jeśli decydujesz się na wybór wentylatora montowanego w ścianie lub suficie, musisz także zwrócić uwagę na średnicę kanału wentylacyjnego, Ma to znaczenie zarówno przy wentylatorze kanałowym łazienkowym, jak i przy wentylatorze wyciągowym.

Powyższe obliczenia mają duże znaczenie w przypadku większych łazienek, dlatego uprzejmie prosimy o sprawdzenie w opisie wybranego przez Państwa wentylatora, czy jego wydajność jest co najmniej trzykrotnie większa od kubatury Państwa łazienki. Najpopularniejsza są otwory o średnicach 100 (oznaczenie 100 lub 10), 120 (oznaczenie 120, 200, 12), 125 lub 150 mm (oznaczenie 150 lub 300). Pamiętaj, że im pomieszczenie jest większe, tym średnica otworu powinna być większa, ponieważ m.in. od niej zależy wydajność wentylatora.

Wentylatory łazienkowe montuje się najczęściej na ścianie, choć można także spotkać wentylatory montowane na suficie. W takim przypadku wentylator łazienkowy musi jednak posiadać łożyska kulkowe. Warto unikać montowania wentylatora w miejscu, gdzie może on zostać zalany wodą. Jeśli istnieje takie ryzyko, bo montujesz wentylator np. nad kabiną prysznicową, koniecznie wybierz wentylator 12V z tzw. bezpiecznym napięciem. Konieczne będzie w tym przypadku także zastosowanie transformatora, natomiast takie rozwiązanie zapewni ci bezpieczeństwo pracy urządzenia w tych trudnych warunkach.