Dworek dla Świetlikowa

0
1231

Rada Miasta Tychy wsparła Fundację Świetlikowo, przekazując na bardzo korzystnych warunkach budynek w Jaroszowicach przy ul. Miodowej, tzw. dworek. Decyzję w tej sprawie radni podjęli przez aklamację.

Dworek, który przez kilka ostatnich lat stał pusty, zostanie gruntownie wyremontowany i przystosowany do pobytu małych dzieci. Powstanie w nim ośrodek preadopcyjny, jedyny w województwie śląskim, a trzeci w Polsce. – Nasza Fundacja zajmuje się opieką nad chorymi dziećmi i ich rodzinami – mówi Natasza Godlewska prezes zazrądu Fundacji Śląskie Hospicjum dla Dzieci Świetlikowo. – W ośrodku preadopcyjnym będą przebywać małe dzieci do czasu uregulowania ich statusu prawnego i ewentualnego przeprowadzenia procedury adopcyjnej. Dzieci pozostawiane przez rodziców po urodzeniu to często dzieci chore, które muszą zostać poddane diagnostyce, opiece i rehabilitacji. My właśnie tym będziemy się zajmować, przygotowywać dzieci do przyszłego życia – zdrowotnie, emocjonalnie i rozwojowo.

Środki na prowadzenie ośrodków preadopcyjnych pochodzą z puli zadań Urzędu Marszałkowskiego. Marszałek Województwa Jakub Chełstowski również wyraził poparcie dla tak potrzebnego projektu. Pieniądze na remont i przystosowanie obiektu będą pochodzić z darowizn, odpisu 1% podatku oraz akcji charytatywnych organizowanych przez Fundację Śląskie Hospicjum dla Dzieci Świetlikowo.

 

– Prowadzimy Hospicjum Domowe. Trafiają tu dzieci w sytuacji, gdy lekarze w szpitalu wykorzystali już wszystkie możliwości, dalsze leczenie niesie coraz więcej cierpienia, a dziecko i rodzice chcą wrócić do domu, do własnego łóżeczka i zabawek, z daleka od hałasu szpitalnego, w ramiona swoich najbliższych, bo w domu dzieci mniej się boją… Aktualnie pod opieka Hospicjum Domowego mamy 52 pacjentów – dodaje.

Drugim obszarem działalności Fundacji jest opieka nad nieuleczalnie chorymi dziećmi w Centrum Opieki Dziennej, czyli w takim „specjalistycznym przedszkolu”, które zostało otwarte w czerwcu 2017 roku i mieści się przy ul. Jaroszowickiej. Obecnie regularnie przyjeżdża do Centrum Opieki Dziennej 46 dzieci z obszaru prawie całego Województwa Śląskiego.

Dodatkowo, już od dwóch lat prowadzone jest Hospicjum Perinatalne, gdzie opieką otacza się rodziny oczekujące dziecka, u którego stwierdzono nieuleczalną wadę rozwojową lub chorobę. Rodzicom oferuje się opiekę lekarską oraz psychologiczną. Teraz Fundacja chce zrobić kolejny krok – pomagać maluchom pozostawionym przez rodziców w szpitalach lub oknach życia.