Jak wybrać dobre konto maklerskie?

0
291
Ranking konto maklerskich

Inwestowanie na giełdzie na ogół kojarzy się ze sferą wielkiego biznesu i „białymi kołnierzykami”. Wydaje się, ze jest to sfera zarezerwowana dla przedsiębiorców z TOP 100 listy Forbes’a. Nic bardziej mylnego! Inwestować na polskiej Giełdzie Papierów Wartościowych mogą również osoby dysponujące wolnymi kilkoma tysiącami złotych! Nie jest to równoznaczne z tym, że giełda jest dla wszystkich. Trzeba przede wszystkim zdobyć trochę wiedzy w tym temacie oraz opracować konkretną strategię, dzięki czemu nie będziemy ulegać emocjom i podejmować pochopne decyzje. Na giełdzie można zarobić, ale można też stracić i warto o tym pamiętać. Jak wybrać dobry rachunek maklerski aby móc rozpocząć inwestycję?

  1. Sprawdź ranking domów maklerskich
  2. Porównaj koszty i prowizje
  3. Zapoznaj się szczegółowo z ofertą

Od inwestowania w akcje oraz inne papiery wartościowe dzieli nas tak naprawdę jeden krok – założenie rachunku maklerskeigo. Konto maklerskie wymaga oczywiście odpowiednich weryfikacji, ale nie jest dużo bardziej skomplikowane niż założenie tradycyjnego konta w banku. Przeczytaj nasz mini poradnik i sprawdź jakie konto maklerskie wybrać!

Jednym ze sposobów na wybór rachunku maklerskiego jest po prostu porównanie dostępnych na rynku ofert. W tym celu możesz np. przeczytać dowolny ranking domów maklerskich, np. tu: https://money24.pl/ranking-rachunkow-maklerskich/ Zauważysz wiele podobieństw, ale również kilka różnic. Sam wybierzesz taki rachunek maklerski, który odpowiada Twoim potrzebom np. oferuje niskie prowizje od zakupu papierów wartościowych lub umożliwia inwestycje na rynkach zagranicznych bądź tzw. ETF-ach. W Polsce biur maklerskich nie brakuje, a zatem – do wyboru do koloru! Oczywiście różne rankingi biorą pod uwagę różne aspekty i nadają im różną wagę. Sprawdź kilka takich rankingów i wybierze najlepszy dom maklerski dla siebie.

Prowadzenie rachunku maklerskiego i inwestowanie w papiery wartościowe nie jest darmowe. Na ogół jest to związane  z pewnymi opłatami i prowizjami, jednak nie muszą być szczególnie uciążliwe. Pierwsza kwestia to opłata za prowadzenie konta maklerskiego. Może wynosić 30-60 zł w skali roku, ale jeśli jesteśmy aktywni, np. mamy zakupione jakieś akcje, to w wielu domach maklerskich nie jest pobierana żadna opłata. Druga kwestia to prowizja od akcji. Może wynosić od 0,3 do 0,4%. Jak widać nie jest to bardzo dużo, ale przy większych kwotach nawet ułamek procenta może mieć znaczenie. Kolejny koszt to prowizja od obligacji. Znajdziemy tu oferty nawet z 0,1 – 0,2% prowizją, a zatem bardzo atrakcyjne. Kolejny koszt to prowizja od zawieranych kontaktów i może wynosić nawet 5-9 zł. Warto jednak zaznaczyć, że kontakty terminowe to instrument dla doświadczonych inwestorów. Osoby początkujące powinny swoją uwagę skupić raczej na obligacjach, akcjach lub funduszach inwestycyjnych ETF.

Różne biura maklerskie oferują różne zakresy usług. Niektóre z rachunków umożliwiają inwestowanie w standardowe papiery wartościowe, takie jak obligacje czy akcje. Niektóre jednak dają możliwość inwestowania również w akcje zagraniczne, np. spółek amerykańskich takich jak Amazon czy Apple. Poza rynkami zagranicznymi, inwestorzy mogą mieć również możliwość inwestowania na rynku kruszców, na giełdzie walut Forex czy w tzw. ETF-y, czyli fundusze, których celem jest odwzorowywanie określonego indeksu, np. cen złota, giełdy amerykańskiej czy rynku kryptowalut. Kolejna kwestia to wygląd i funkcjonalność platformy tradingowej, gdyż to właśnie tu będziemy zawierać transakcje. Ważne aby platforma była szybka, intuicyjna i w miarę możliwości – dostosowana pod urządzenia mobilne.