Cichy faktoring dla firm – czym jest i kiedy z niego skorzystać?

0
339
Najlepszy cichy faktoring dla firm

Faktoring nieustannie zyskuje na popularności w naszym kraju. Zwłaszcza w obecnej sytuacji, zamrożenia gospodarki firmy gorączkowo poszukują sposobów na zachowanie płynności finansowej. Doskonale w tej roli sprawdzają się usługi faktoringowe, które mogą uchronić biznes przed poważnymi perturbacjami. Jednym z kilku dostępnych modeli faktoringu jest faktoring cichy tzw. ukryty. Czym jest i czym się różni od jawnego?

Na początek wyjaśnienie terminu faktoringu. Jest to usługa finansowa polegająca na tym, że faktor (firma faktoringowa) wykupuje od faktoranta (przedsiębiorca) nieprzeterminowane należności pochodzące ze sprzedaży towarów lub świadczonych usług. Jest to dosyć powszechna forma finansowania, dla firm handlowych stosujących odroczone płatności czyli udzielających kredytów kupieckich wobec swoich odbiorców. Po dokonaniu cesji wierzytelności firma faktoringowa zyskuje prawo do należności, zarówno jej pobrania jak i dochodzenia wraz z odsetkami.

Faktoring jawny to najtańszy i najpopularniejszy typ faktoringu. Polega na przeniesieniu wierzytelności poprzez cesję na faktora. W tej sytuacji kontrahent jest informowany o zaistniałym fakcie przez faktora lub przedsiębiorce korzystającego z faktoringu. Informacja ta znajduje się na wszystkich wystawianych fakturach. Gdy kontrahent dokonuje płatności, bezpośrednio trafia ona na konto firmy faktoringowej.

Czym jest faktoring cichy?

Faktoring cichy zwany także tajny, różni się tym od jawnego że kontrahent nie jest informowany o cesji wierzytelności. Rozliczenie pomiędzy przedsiębiorcą a kontrahentem dokonuje się w sposób tradycyjny i środki trafiają na konto przedsiębiorcy, który jest zobowiązany przekazać je firmie faktoringowej. W tej sytuacji faktor nie ma możliwości skontrolować transakcję i zweryfikować czy istnienia wierzytelności. Zatem taka forma faktoringu niesie z sobą znaczne większe ryzyko dla firmy faktoringowej. W związku z tym jedynym narzędziem w jej rękach jest po prostu ocena wypłacalności przedsiębiorcy za pomocą innych narzędzi. W związku z tym przedsiębiorcy z jawnymi kłopotami finansowymi (zaległościami w US, ZUS lub wpisem w rejestrze długów) raczej nie otrzymają możliwości skorzystania z tego typu oferty.

Dlaczego przedsiębiorcy wybierają faktoring cichy?

Przede wszystkim powodem jest kwestia dotycząca wzajemnych relacji biznesowych. Pojawienie się podmiotu zewnętrznego w transakcjach, który mógłby dokonywać windykacji należności, wzbudza różnego rodzaju obawy u kontrahentów. W związku z tym przedsiębiorcy nie chcą ujawniać tej informacji decydując się właśnie na faktoring cichy.

Kiedy korzystać z faktoringu cichego

Najlepiej sprawdza się on w sytuacjach, gdy przedsiębiorstwo wymaga nagłego finansowego wsparcia bez informowania o tym kontrahentów. Najczęściej ten sposób wsparcia finansowania znajduje zastosowanie w sektorze handlowym, gdzie utrzymanie płynności finansowej jest kluczowe, aby utrzymać sprawny przepływ towarów. Należy pamiętać, że jeśli w umowie pomiędzy stronami znajduje się zapis o zakazie dokonywania cesji wierzytelności to nie będzie możliwe skorzystanie z usług faktoringowych. Ani w formie jawnej faktoringu ani cichej. Jednak w przypadku braku zapisów dotyczących cesji wierzytelności, prawo domyślnie zezwala na jej przeprowadzenie.

Rozliczanie cichego faktoringu

Faktoring cichy z uwagi na brak cesji wierzytelności należy traktować kategoriami pożyczki dla firmy. W związku z tym księgując transakcje należy zwrócić szczególną uwagę na kwestie związane z rozliczaniem podatku VAT. W przypadku faktoringu jawnego, usługi faktoringowe podlegają opodatkowaniu VATem. Natomiast pożyczki udzielane w ramach faktoringu cichego nie są obarczone podatkiem VAT.

Wybór firmy faktoringowej

Na rynku istnieje wiele firm oferujących tego typu usługi. Można spędzić wiele czasu na porównywaniu propozycji od różnych oferentów. Doskonałym narzędziem na wytypowanie firm spełniających nasze oczekiwania, może być zapoznanie się z rankingami firm oferujących cichy faktoring, podobnie jak tworzone są rankingi kont bankowych czy też ubezpieczeń.