Zbyt miękki lub zbyt twardy materac – co zrobić?

0
68
Zbyt miękki lub zbyt twardy materac

Największy dylemat przy zakupie materaca do spania dotyczy jego twardości. Bardzo trudno jest sprostać temu wyzwaniu. Przede wszystkim dlatego, że inaczej odczuwamy komfort materaca leżąc na nim przez kilka czy nawet kilkanaście minut. Inaczej w sytuacji gdy spróbujemy przespać w nim całą noc. Co zrobić w sytuacji gdy zakupiony materac jest zbyt miękki lub zbyt twardy w stosunku do naszych potrzeb?

Wybór twardości materaca

Odpowiednio dobrany materac w sposób właściwy dopasowuje się do kształtu naszego ciała i powoduje prawidłowe ułożenie się kręgosłupa w trakcie snu. Wybór odpowiedniej twardości w dużej mierze będzie uzależniony od naszej wagi. Parametr dotyczący twardości określany jest symbolami od H1 do H4 i oznacza:

  • H1 – materac miękki, dedykowany dla użytkowników do 60kg. Materace z tym symbolem są na tyle miękkie, że najlepiej sprawdzają się w przypadku drobnych kobiet oraz dzieci.
  • H2 – materac średnio miękki, dla użytkowników od 50-80kg, najczęściej wybierany przez kobiety oraz osoby mężczyzna preferujących miękkie materace.
  • H3 – materac średnio twardy, dla użytkowników od 80-100kg lub lżejszych preferujących twarde materace.
  • H4 – materac twardy, dla użytkowników powyżej 100kg.

Podane powyżej twardości proszę traktować jako drogowskaz. U różnych producentów te same oznaczenia twardości materaca mogą posiadać różne właściwości. Poza tym istotny jest też materiał z jakiego wykonany jest materac. Inne uczucie twardości zapewnią materace piankowe, natomiast inne sprężynowe, pomimo tego iż będą posiadać ten sam symbol. Dlatego tak ważnym jest aby w miarę możliwości przetestować materac jak najlepiej zanim dokonamy zakupu.

Zbyt twardy materac

Jeżeli po nocy czujemy, że mięśnie są napięte lub pojawia się drętwienie kończyn najczęściej oznacza to iż, śpimy na zbyt twardym materacu. Jednym ze sposobów może być zmiana stelaża, na którym jest usadowiony materac na bardziej elastyczny. Pozwoli to na minimalną korektę twardości. W innych przypadkach wyjściem z sytuacji może być zakup cienkiej nakładki zmiękczającej wykonanej z pianki termoelastycznej lub pianki lateksowej. Są to miękkie materiały, które dopasowują się do ciała i poprawiają komfort snu w przypadku zbyt twardego materaca.

Zbyt miękki materac

Gdy czujesz, że zapadasz się w łóżku a zmiana pozycji wymaga wysiłku powodującego dyskomfort oznacza to, że posiadany materac jest zbyt miękki. W tym wypadku rozwiązań również można w pierwszej kolejności przyjrzeć się stelażowi. Jeśli jest bardzo elastyczny, może spróbować osadzić materac na twardszej powierzchni. W innej sytuacji warto spróbować dokonać korekty twardości np. poprzez zakup maty kokosowej.

Warto zaznaczyć, że materac z kokosem poza wpływem na twardość posiada szereg innych pozytywnych cech. Między innymi zapobiegają rozwojowi roztoczy i pleśni oraz świetnie odprowadza wilgoć zwiększając trwałość materaca.

Bezpieczny zakup materaca przez internet

W kontekście wyboru twardości, może wydawać się bardzo ryzykowny. Jednak niekoniecznie. Niektórzy producenci posiadają materace umożliwiające przekładanie warstw wypełnienia i tym sposobem dokonywać regulacji twardości materaca. Przykładem mogą być materace Sleepmed, do których można zakupić np. matę kokosową i umieścić ją wewnątrz materaca, zwiększając jego twardość. W przypadku gdy chcemy kupić materac przez internet, powyższe rozwiązanie stanowi najlepszy wybór.

Dodaj swój komentarz!

avatar