Czy ocieplenie poddasza użytkowego pianką PUR ma wpływ na zdrowie?

0
1341
Kobieta na poddaszu

Metoda ocieplania wnętrz z wykorzystaniem pianki poliuretanowej zyskuje popularność. W dalszym ciągu istnieje jednak grono osób, które uznaje natrysk pianą za szkodliwy. Jak wygląda prawda? Czy izolacja pianką jest metodą bezpieczną?

Ocieplanie poddasza pianą PUR to jeden ze sposobów termoizolacji powierzchni. Pozwala znacznie zaoszczędzić koszty ponoszone za ogrzewanie. Izolacja natryskowa pianą pozwala szczelnie wypełnić wszystkie zakamarki i wyeliminować mostki termiczne. Metoda izolacji pianką spełnia najwyższe standardy – to niezwykle skuteczny sposób ochrony domu przed ucieczką ciepła w zimie i napływem gorącej masy powietrza w okresie letnim. Dlaczego więc tak wiele osób obawia się pianek poliuretanowych?

Ocieplanie poddasza – czy ma wpływ na ludzkie zdrowie?

Pianka poliuretanowa jest wszechobecna w życiu codziennym. Wykorzystywana jest do ocieplania ścian, poddaszy i fundamentów w wielu obiektach użytkowych. Wysokiej jakości pianki produkowane są zgodnie z normami i posiadają odpowiednie atesty, są więc w zupełności bezpieczne dla człowieka.

Izolacja termiczna domów i mieszkań odbywa się najczęściej na obszarach zewnętrznych budynków. Zdarza się jednak, że jedyną metodą ocieplenia jest aplikacja piany wewnątrz. Być może właśnie stąd wynika obawa przed wyborem tej metody termoizolacji. Czy ocieplanie poddasza użytkowego pianką PUR jest bezpieczne? Jak najbardziej! Pianka PUR wykorzystywana jest na każdym kroku i w dużej części w przypadku przedmiotów użytku codziennego. Poliuretany stosowane są w sprzęcie AGD, fotelach czy oponach. Często stanowią element podeszwy w butach, które nosisz na co dzień. Nie stanowi więc zagrożenia nawet przy bliskim kontakcie ze skórą.

Ocieplanie poddasza pianą, np. zamkniętokomórkową Purios H lub otwartokomórkową Purios E, to najlepszy wybór dla alergików i osób z problemami układu oddechowego. Nie pyli się i nie kurzy podczas aplikacji oraz po całkowitym wyschnięciu. Co więcej, eliminuje zagrożenie powstawania grzybów i pleśni, które są niezwykle szkodliwe dla organizmów ludzkich i zwierzęcych.

Dlaczego więc podczas ocieplania poddasza pianką poliuretanową pracownicy ubrani są w maski i kombinezon ochronny? Ma to związek z bezpieczeństwem. Maska chroni drogi oddechowe specjalisty przed przypadkowym dostaniem się produktu do jamy ustnej lub nosa, podobnie działa też kombinezon. Pianka podczas wyrastania na aplikowanej powierzchni kilkukrotnie zwiększa swoją objętość.

A jak wygląda sytuacja ze środowiskiem?

Pianka poliuretanowa zwiększa sprawność energetyczną domów i mieszkań, dzięki czemu przyczynia się do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla do powietrza. Do procesu wytwarzania pianki nie stosuje się niebezpiecznych dla warstwy ozonowej gazów. Ponadto, piana może zostać poddana procesowi recyklingu. Można wykorzystać ją w innych procesach produkcji, co podnosi jej wartość ekologiczną.

Czy ocieplanie poddasza wpływa na zdrowie zwierząt?

Wiele osób zastanawia się, czy ocieplanie poddasza wpływa na zdrowie zwierząt. Podobnie jak u ludzi, piana PUR jest dla zwierząt zupełnie bezpieczna. Jako że nie wydziela szkodliwych związków chemicznych, nie ma możliwości wywołania niepożądanych skutków u Twojego pupila. Stanowi jedynie nieatrakcyjne dla gryzoni, owadów i insektów miejsce do zamieszkania, co ochroni Twój dom przed niechcianymi gośćmi.