Dożynkowy śmigus-dyngus

2
963

Dziś od godzin porannych trwają w Tychach dożynki. Obchody święta plonów rozpoczęły się mszą świętą w kościele pw. Narodzenia Św. Jana Chrzciciela w Cielmicach, gdzie tyscy oficjele m. in. prezydent Andrzej Dziuba, wiceprezydent Igor Śmietański, radni Józef Twardzik, Barbara Konieczna, Mariusz Mazur czy Urszula Paździorek-Pawlik wraz z mieszkańcami Cielmic zebrali się aby podziękować za tegoroczne plony oraz prosić o ich obfitość w przyszłym roku.

Dożynki czyli święto plonów, inaczej zwane wyżynki, obrzynki, wieniec czy na Śląsku żniwniok, to ludowe święto połączone z obrzędami dziękczynnymi za ukończenie żniw i prac polowych. Obrzęd dożynek prawdopodobnie związany był pierwotnie z kultem roślin i drzew, potem z wczesnym rolnictwem.

W tym roku tyszanie obchodzą dożynki w Cielmicach. O godz. 10 tłumnie zebrali się na mszy świętej, po której korowodem mieli udać się w miejsce gdzie miały nastąpić oficjalne uroczystości. Niestety plany pokrzyżowała pogoda, która od samego rana jest bardzo kapryśna, toteż po kilku próbach przejścia ulicami wraz z orkiestrą, wspomniane uroczystości odbyły się w budynku kościoła. Rada Osiedlowa Cielmic wręczyła zaproszonym gościom upominki a starosta dożynek osobiście obdarował prezydenta Andrzeja Dziubę chlebem z wypieczoną nazwą dzielnicy.

Prezydent w swojej przemowie podkreślił ciekawy charakter miasta Tychy, które nie tylko przemysłem stoi. – Tychy to jest miejsce wyjątkowej urody, ogólnie kojarzone z Fiatem i strefą przemysłowo-ekonomiczną, otoczone jest pięknymi dzielnicami, takimi jak Cielmice, w których wciąż jest ogromne przywiązanie do ludowej tradycji i rolnictwa. Dziś mamy okazję świętować nie tylko zakończenie prac na roli, ale również okazję podziękować wszystkim rolnikom, dzięki którym polskie warzywa i owoce trafiają na nasze stoły. Dożynki to piękna tradycja, którą każdego roku obchodzimy i będziemy obchodzić w Tychach.

Po oficjalnych obchodach i przy sprzyjającej pogodzie, organizatorzy wydarzenia (Rada Osiedla Cielmice i Miejskie Centrum Kultury) zdecydowali się na przemarsz korowodu z orkiestrą przez dzielnicę, a rozkapryszona pogoda, gdy tylko ruszyli, lunęła deszczem na ich głowy jak z przysłowiowego cebra.

Aktualnie w Cielmicach trwa festyn zorganizowany prze MCK, na którym mają jeszcze wystąpić kapela góralska Moronicki oraz Kabaret Młodych Panów. Pomimo pogody w kratkę pod sceną nie brakuje świętujących gości.

2 KOMENTARZE

  1. Śmietański wie gdzi są Cielmice? Kiedyś zabłądził wracając do Tychów

  2. p. Prezydent Śmietański jest częstym gościem u nas (Dożynki, Dzień Seniora, imprezy w Szkole) i z pewnością dokładnie wie gdzie są Cielmice i najważniejsze punkty na naszej mapie.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.