Święto ludzi niedocenianych

0
293

Jak zwykle w pierwszą niedzielę września odbyły się w Tychach miejskie obchody Święta Plonów. W tym roku gospodarzem dożynek była Rada Osiedla Jaroszowice-Urbanowice-Wygorzele.
Impreza, współorganizowana przez Miejskie Centrum Kultury, rozpoczęła się od mszy w urbanowickim kościele pw. Matki Bożej Pośredniczki Wszelkich Łask. – Dożynki, które dzisiaj obchodzimy, to święto ludzi, którzy nie mają wyznaczonych godzin pracy, ludzi niedocenianych, którym nierzadko okazuje się brak szacunku – mówił podczas kazania proboszcz parafii ks. Józef Sinka. – A przecież wy pracujecie, by służyć innym, by dostarczać bliźnim żywność niezbędną do życia – zwracał się do rolników i hodowców. – I w tym kontekście jesteście współpracownikami Boga, który daje ludziom wszystko, co jest im potrzebne.
Po nabożeństwie uczestnicy Święta Plonów przemaszerowali w barwnym korowodzie na plac przy ul. Przejazdowej, gdzie odbyły się oficjalne uroczystości, podczas których starostowie dożynek: Barbara Długajczyk, Dominik Ścierski i Wojciech Banert przekazali chleb z tegorocznych zbiorów prezydentowi Tychów, Andrzejowi Dziubie. Gospodarz miasta, dziękując producentom rolnym za ich całoroczny trud, złożył tradycyjną deklarację, że będzie go dzielił sprawiedliwie, po czym wraz ze swoimi zastępcami: Darią Szczepańską i Igorem Śmietańskim oraz innymi gośćmi rozdawali kawałki chleba pośród zebranych na placu mieszkańców.
– Cieszymy się, że mogliśmy w tym roku wybrać starostów z młodego pokolenia mieszkańców naszych dzielnic – mówiła nam radna Lidia Gajdas, jedna z organizatorek uroczystości. Istotnie, cała trójka to dzieci rolników, którzy przejęli gospodarstwa z rąk rodziców. Barbara Długajczyk z Urbanowic wraz z mężem zajmuje się uprawą zboża i hodowlą trzody chlewnej, Dominik Ścierski z Jaroszowic oprócz uprawy zbóż para się produkcją mleka, zaś reprezentujący Wygorzele Wojciech Banert uprawia pszenicę, owies i rzepak.
W godzinach popołudniowych na placu odbył się festyn, podczas którego prezentowały się „Urbanowiczanki”, dzieci z miejscowego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 4 oraz zespół Blue Party i Paweł Gołecki.