Banki przegrywają z frankowiczami w sądach

0
97
Umowa kredytowa

Wielu frankowiczów już wygrało w sądzie, wielu dopiero jest w trakcie postępowania, a jeszcze wielu kredytobiorców uprawnionych do roszczenia unieważnienia umowy kredytowej jest niezdecydowanych.

Wielka porażka banków kontra tryumf frankowiczów

Banki od kilku lat odnotowują ogromne straty w związku z procesami sądowymi w sprawach frankowych. O ile jeszcze kilka lat temu niewielu frankowiczów mogło triumfować to dziś przygniatająca ilość wyroków to orzeczenia uznające roszczenia frankowiczów. W związku z tą sytuacją w kłopoty wpadł już mBank i wiele innych banków, niektóre nawet stanęły u progu bankructwa. Dostrzegając marne szanse na wygraną przed sądem banki zaczęły namawiać swoich klientów na ugody oferując atrakcyjne warunki ugody. Jak w praktyce się okazało warunki ugody wcale nie są takie obiecujące.

Unieważnienie poprzez proces sądowy

Aby unieważnić umowę kredytową trzeba podjąć wyzwanie i wytoczyć powództwo sądowe przeciwko bankowi. Obrona przed zarzutami banku może wymagać profesjonalnego wsparcia. Reprezentacji klientów kredytowych podejmuje się kancelaria frankowa Częstochowa, dla której sprawy o unieważnienie z powodu abuzywnych klauzul umownych to chleb powszedni. Postępowanie w sądzie obejmuje dowody na okoliczność sprzeczności z prawem zapisów umownych, jak również dowody na okoliczności zawarcia umowy bez objaśnień sposobu ustalania rat kredytowych, informowania kredytobiorcy o ryzyku finansowym itp. Absolutnym minimum jest przesłuchanie stron i wydanie orzeczenia unieważniającego umowę.

Przedawnienie roszczeń

Dośc istotną informacja w kontekscie sparw frankowych jest to, iż roszczenie unieważnienia kredytu nie ulega przedawnieniu. Oznacza to, że w każdej chwili kredytobiorca może wnieść pozew do sądu, bez obawy że nie zdąży przed upływem terminu spłaty kredytu czy określonego przepisami prawa.

TSUE murem za frankowiczami

Sytuację frankowiczów w sądach znacząco poprawiły wyroki TSUE, które jasno określają zasady unieważnienia umowy i uważania jej za niebyłą. Wyroki Trybunału stanowią także w kwestiach rozliczenia zobowiązania wzajemnego, czyli zwrotu wpłaconych środków. Sądy narodowe nie mogą orzekać w sprzeczności z  wytycznymi TSUE, co za tym idzie wykazując sprzeczność z prawem poszczególnych zapisów umownych sąd wydający wyrok zobowiązany jest do unieważnienia umowy kredytowej w całości.

Na czym polega wygrana sprawy frankowej

Unieważnienie umowy kredytu w CHF powoduje konieczność rozliczenia środków wypłaconych przez bank i środków wpłaconych bankowi celem spłaty rat kredytowych. Nie byłoby w tym żadnej korzyści gdyby nie to że chodzi o kredyt walutowy, a kurs franka szwajcarskiego w międzyczasie uległa zdecydowanej zmianie, drożeją o ponad sto procent. Tym sposobem wartość kredytu wzrosła o co najmniej drugie tyle, kiedy wartość zakupionej nieruchomości mogła w ogóle nie wzrosnąć. Wyrok unieważniający obliguje do zwrotu kwot wpłaconych przez kredytobiorcę po kursie z dnia podpisania umowy, co powoduje nadpłatę i to w pokaźnej sumie. Nadpłatę można zarówno skompensować pozostałą częścią kredytu do spłaty jak i wypłacić kredytobiorcy.