Sobotnie Tyskie Spotkania Teatralne

0
120
fot. mat. pras. kultura.tychy.pl

W sobotę 25 listopada będzie można zobaczyć aż cztery spektakle w ramach trwających 49. Tyskich Spotkań Teatralnych. Trzy prezentowane przedstawienia należą do nurtu konkursowego wydarzenia. Będą to: „Znaczył kapitan” w reżyserii Jakuba Kowalika z krakowskiego Teatru Scena Supernova, „Do Mołocznej” w reżyserii Pauliny Strzody oraz „Pinok i Barbie. Bajka dla dorosłych” w reżyserii Huberta Bronickiego z katowickiego Teatru Rawa. Spektakl z nurtu mistrzowskiego to „Wstyd”, którego reżyserem jest Małgorzata Bogajewska z Teatru Ludowego (Kraków).

Spektakl „Znaczył kapitan” rozpocznie się o 13:00 w Sali Browarium I Tyskich Browarów Książecych. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, a wejściówki są do odbioru w kasach Teatru Małego.

Figura ojca-kapitana czyli Onego jawi się jako postać znana nam z pokolenia naszych ojców i dziadków, gdzie wartość mężczyzny wyznacza sukces zawodowy. Gdy cichnie sztorm i trzeba sobie radzić z życiem na lądzie, na emeryturze, Kapitan traci poczucie sprawczości i kontroli, a zatem i sens życia.

Sztuka gęsta jest od silnych i zagmatwanych relacji rodzinnych, które jak splątane liny będące elementem scenografii łączą poszczególne postaci wielopokoleniowej rodziny. Żona i dzieci Onego przez lata radzili sobie na co dzień bez męża i ojca, dlatego trudno teraz nadrobić stracony czas i odbudować nadwątlone więzi, a utrudniają to zadawnione urazy i rozczarowania.

Pozbawione chronologii morskie reminiscencje, pełne przygód, niebezpieczeństw i sztormów, przywołują czasy dawnej aktywności i przywództwa Kapitana, kontrastuje to z dzisiejszym marazmem i wycofaniem.

W scenach retrospektywnych poznajemy także fragmenty historii rodzinnej i kurs, który obiera bohater, i który prowadzi go nieubłaganie do sytuacji teraźniejszej, ze wszystkimi konsekwencjami, czyli do wydarzeń podczas świętowania 70 urodzin.

Obsada:
On Piotr Piecha
Żona/Nieżona Ewa Skolias
Córka/Niecórka Magdalena Smoławska
Syn/Niesyn Bartosz Rułka
Zięć/Niezięć Piotr Werewka
Wnuczka/Niewnuczka Katarzyna Gazdowicz
Pingwin Paulina Dyl

Sztukę „Do Mołocznej” będzie można obejrzeć o 16:00 również w Sali Browarium. Darmowe wejściówki można odbierać w kasie Teatru Małego. Inspirację spektaklu stanowi powieść Miriam Toews „Głosy kobiet” oraz jeden z odcinków programu Martyny Wojciechowskiej „Kobieta na krańcu świata”.

Główne bohaterki: Agata, Ony, Greta i Mejal to kobiety żyjące w społeczności menonickiej, wyznającej radykalny nurt anabaptyzmu – odłam religii protestanckiej. Kobiety żyją w surowych warunkach. Brak dostępu do nowoczesnej technologii i elektryczności. Życie kobiet to opieka nad domem i dziećmi, uprawa roli i hodowla zwierząt. Ważnym aspektem w ich edukacji jest nauka Biblii.

W tej historii Mołoczna zasypia. To nocą budzą się jej demony. Brudne, zaparowane okna, strachy na wróble, słychać stukot a w snach ryby duszą się bez wody. Pewnej nocy słychać alarm i powtarzający się komunikat: Wszyscy mieszkańcy kolonii proszeni są o wstawienie się do odliczenia. Menonitki nie wychodzą, zostają na strychu. Muszą dokonać wyboru. Mają trzy opcje: nie robić nic, walczyć, odejść.

Spektakl porusza wątki religijne i społeczne. To opowieść o relacji, jaka łączy matkę z córką, konfrontującej dwie różne postawy życiowe. O tradycyjnej i nie tradycyjnej roli kobiety w społeczności menonickiej. O systemie, który jest opresyjny.

Obsada: Alicja Hudeczek, Karolina Jędrzejko, Patrycja Marszałek, Monika Szydłowiecka

Przedostatni sobotni spektakl, czyli „Pinok i Barbie. Bajka dla dorosłych” rozpocznie się o 17:45 w Pasażu Kultury Andromeda. Wejściówki do odbioru w kasie Teatru Małego. To wzruszająca opowieść o przygodach dziecięcych zabawek wysłanych do krajów Trzeciego Świata, na ziemie zdewastowane nieustającymi konfliktami zbrojnymi z udziałem dzieci.

Spektakl opowiada o kruchości ładu w jakim żyjemy, z empatią ukazując problemy, o których media przeważnie milczą, a społeczeństwa chcą zapomnieć. Konwencja bajki, pozwala zmierzyć się z tematyką wojny, śmierci, głodu, okrucieństwa, pragnienia ucieczki, tęsknoty za wolnością, w sposób wyrafinowany i nie dający jednoznacznych odpowiedzi.

Obsada: Ewa Kubiak, Bartosz Socha

Na zakończenie dnia widzowie będą mogli zobaczyć „Wstyd”. Przedstawienie rozpocznie się o 20:00 na scenie tyskiej Mediateki. Bilety w cenie 70 zł do nabycia w kasie Teatru Małego lub na stronie. To sztuka Marka Modzelewskiego, na podstawie której powstał film „Teściowie”.

Choć wiele mogłoby na to wskazywać – i sytuacja, i bohaterowie – to nie jest komedia rodzajowa, ani tragifarsa. To wnikliwa i gorzka diagnoza naszego społeczeństwa. Na nic się zdał rozwój kulturowy, społeczny i cywilizacyjny. Nie wyrośliśmy z „dulszczyzny”. Wciąż nasze życie za fasadą uprzejmych uśmiechów zażenowania toczy wstyd. Jak uczy tradycja, najlepiej widać to na weselu, nawet takim, które się nie odbyło. Bo w takim tyglu mogą skonfrontować się różne światy, poglądy i wyobrażenia. Ot, Polska w pigułce… cały festiwal ludzkich przywar, małości, śmieszności, chociaż tylko czworo bohaterów.

Jak bronić się przed upokorzeniem, kiedy z wystawnego wesela nic nie zostaje, bo pan młody ucieka sprzed ołtarza, panna młoda zamyka się w domu, a rodzice młodych zostają sami z niespełnionym wyobrażeniem szczęścia swoich dzieci i swojego w nim udziału? Kiedy tracimy kontrolę nad biegiem wypadków próbujemy jeszcze wbrew osaczającym nas kompleksom ocalić swoje wyobrażenie o sobie, o swojej pozycji, wpływach, pieniądzach albo aspiracjach do wyższej klasy, która to wszystko zapewni… przynajmniej w naszym niskim mniemaniu. Zostajemy sami z pytaniami o siebie i swoje życie.

OBSADA:
Małgorzata – Małgorzata Kochan
Andrzej – Tadeusz Łomnicki
Wanda – Katarzyna Tlałka
Tadeusz – Piotr Pilitowski


źródło: kultura.tychy.pl