Architekt wnętrz Gliwice: projektujemy sypialnię na poddaszu

0
88
Projekt wnętrza domu

Sypialnia to bardzo ważne pomieszczenie w każdym domu. To tu spędzamy co najmniej osiem godzin każdej nocy. Z tego względu aranżacja sypialni musi być dobrze przemyślana. Pomieszczenie to powinno być nie tylko efektowne, ale przede wszystkim przyjazne domownikom.

Sypialnia na poddaszu: z jakimi problemami musimy się zmierzyć?

Stworzenie sypialni to zdecydowanie dobry pomysł na zagospodarowanie poddasza. Problemem w tym pomieszczeniu mogą być skośne ściany, a także fakt, że sypialnia może intensywnie się nagrzewać latem. Z tego względu ważne jest zastosowanie odpowiedniej izolacji termicznej.

Skośne ściany nie będą stanowiły dla nas problemu, jeżeli w naszej sypialni nie będzie nadmiaru mebli. Tym co naprawdę musi znaleźć się w tym pomieszczeniu jest wygodne łóżko i dwie szafki nocne, jeżeli dzielimy sypialnię z partnerem. Jeśli mamy wystarczająco dużo miejsca, możemy umieścić w sypialni szafę. W sytuacji, gdy skosy powodują, że ciężko jest nam wstać z łóżka, zainwestujmy w łóżko o obniżonej wysokości (świetnie sprawdzi się również futon). Gdy nie mamy miejsca na szafki nocne, możemy zastąpić je lampami zwisającymi nisko z sufitu.

Problemem w sypialni, który może mieć negatywny wpływ na jakość naszego snu jest nadmiar światła. O ile duża ilość światła dziennego jest jak najbardziej wskazana w dzień, wieczorem powinniśmy całkowicie zaciemnić to pomieszczenie. Tradycyjne żaluzje i zasłony mogą okazać się niewystarczające (mogą przepuszczać światło, i tym samym utrudniać nam zasypianie). Zdecydowanie lepszym pomysłem wydaje się zamontowanie ja oknach specjalnych rolet dzień-noc, które są w stanie całkowicie zablokować światło.

Projekt wnętrza domu

Jeżeli w naszej sypialni na poddaszu nocą jest zbyt głośno, możemy pomyśleć o jej wyciszeniu.

Zdarza się, że w sypialniach ulokowanych na poddaszach jest suche powietrze. I z tym problemem możemy sobie szybko poradzić inwestując w nawilżacz powietrza, a także rośliny doniczkowe takie jak na przykład aloes.

Architekt wnętrz z Gliwic: jakie meble nie są wskazane w sypialni

Żeby cieszyć się komfortowym wypoczynkiem, powinniśmy unikać wstawiania do sypialni nadmiernej ilości mebli. W pomieszczeniu tym zdecydowanie lepiej sprawdzi się minimalizm. Nie potrzebujemy tu foteli, stołu czy biurka.

Niektórzy specjaliści od aranżacji wnętrz odradzają wstawianie do sypialni luster (choć pamiętajmy, że jest to zawsze indywidualna preferencja).

Projekt wnętrza domu

Jakie kolory najlepiej sprawdzą się w sypialni?

Ściany w sypialni warto jest pomalować farbami w kolorach, które wpłyną na naszą psychikę kojąco. Raczej nie sprawdzi się tu krzykliwy róż czy czerwień. Możemy wykorzystać farbę białą, różne odcienie beżu, szarości. Jeżeli nasza sypialnia jest pomieszczeniem małym, które chcielibyśmy optycznie powiększyć – stawiajmy raczej na kolory jasne.

Sypialnia ergonomiczna

Projektując sypialnię powinniśmy zadbać przede wszystkim o to, żeby była ona pomieszczeniem ergonomicznym. Jeżeli jesteśmy osobami wysokimi, powinniśmy zadbać o to, żeby materac, na którym śpimy był odpowiednio długi.

Projekt wnętrza domu

Gdy dzielimy łóżko z partnerem, musimy zadbać o to, żeby p obu jego stronach było wystarczająco dużo miejsca aby każdy mógł poruszać się swobodnie.

Jeżeli mamy problem ze zmieszczeniem w sypialni jakichś mebli – zrezygnujmy z nich. W ergonomicznej sypialni niedopuszczalne jest przewracanie się w nocy o krzesła i stoliki. Jeśli zdecydowaliśmy się na szafę – wybierzmy model z przesuwanymi drzwiami. Każda osoba powinna mieć nieskrępowany dostęp do lampki i szafki nocnej.

Artykuł powstał we współpracy z Firmą Mist Architekci i Projektanci wnętrz

Projekt wnętrza domu