Stomatologia estetyczna – wybielanie zebów, ortodoncja i periodontologia

0
183
Biały uśmiech

Piękny uśmiech to dobre samopoczucie każdego człowieka. Stomatologia estetyczna pomaga zadbać o dobry wygląd naszych zębów. Czym dokładnie zajmują się specjaliści z tej dziedziny i z jakich zabiegów możemy skorzystać, aby nasz uśmiech był jeszcze piękniejszy?

Stomatologia estetyczna

Uśmiech to wizytówka człowieka. Każdy z nas chce mieć zdrowe, ładne i białe zęby. Z pomocą przychodzi stomatologia estetyczna, która zajmuje się wyglądem naszych zębów tak aby nasz uśmiech był estetyczny i naturalny.

Specjalista ocenia stan i wygląd naszego zgryzu, a następnie proponuje odpowiednie zabiegi. Do najczęstszych należą wybielanie zębów, piaskowanie oraz usuwanie kamienia, licówki oraz niekiedy leczenie ortopedyczne.

Pracownia Projektowa VILLANOVA, na swojej stronie https://villanova.pl/uslugi/stomatologia-estetyczna/, oferuje bogate usługi z zakresu stomatologii estetycznej.

Wybielanie zębów – co wybrać?

Nic tak nie zwraca uwagi jak piękny, biały uśmiech. Nasze zęby są jednak narażone na różne czynniki i często niestety żółkną. Przyczyn może być wiele.

Piaskowanie

Niektóre osoby mają skłonności do kamienia nazębnego. W usuwaniu kamienia nazębnego pomaga tak zwane piaskowanie. Zabieg ten polega na wyrzucaniu pod dużym ciśnieniem drobinek piasku dentystycznego. Następnie stomatolog poleruje zęby, aby zapobiec osadzaniu się na nich substancji, które prowadzą do przebarwień. Piaskowanie i odkamienianie zębów jest zalecane dla osób dorosłych przynajmniej raz w roku.

Wybielanie nakładkowe

Powodem żółknięcia zębów może być również odżywianie. Na nasze zęby źle wpływa m.in. kawa, czerwone wino lub czarna herbata. Wiele osób decyduje się na wybielanie zębów. Biały uśmiech można osiągnąć m.in. przez wybielanie nakładkowe. Trwa ono około 2 do 4 tygodni. Specjalista na początku pobiera odcisk zgryzu pacjenta, a następnie przygotowuje nakładki, w których umieszczany jest specjalistyczny żel wybielający. Jest on dobierany indywidualnie do potrzeb każdego pacjenta. Metoda ta wymaga dyscypliny i systematyczności od pacjenta, ponieważ musi on pilnować, aby odpowiednio samodzielnie stosować nakładki w domu.

Licówki

Częstym zabiegiem wybieranym przez pacjentów są licówki. Używa się ich w przypadku, gdy ząb ma brzydki kształt, ponieważ doszło do uszkodzenia naturalnego lub mechanicznego. Licówki to cienkie płatki, które wykonane są z porcelany lub materiału kompozytowego. Licówki porcelanowe lub licówki kompozytowe, nakładane są na przednią powierzchnię zębów. Pozwalają one również zakryć przebarwienia, które są już trwałe.

Ortodoncja w stomatologii estetycznej

Wygląd zębów zależy nie tylko od ich koloru, ale również od kształtu. Dlatego w niektórych przypadkach niezbędne okaże się leczenie ortodontyczne. Jest to również element stomatologii estetycznej.

Obecnie ortodonta oferuje kilka możliwości poprawy wady zgryzu. W dużej mierze jest to zależne od decyzji pacjenta oraz tego w jakim stopniu wada jest zaawansowana. Jeżeli korekta jest mała, niekiedy wystarczy wyjmowany aparat. Na większe wady zgryzu, popularny jest aparat stały, który najczęściej pacjenci noszę około 2 lat. Ostatnimi czasy dużo pacjentów wybiera jednak nakładki korekcyjne. W tym przypadku potrzebne są odciski zgryzu pacjenta na podstawie, których tworzone zostają nakładki. Pacjent sam zmienia je zgodnie z zaleceniami lekarza. Nakładki są estetyczne i prawie niewidoczne.

Stomatologia estetyczna zapewnia również:

przebudowę powierzchni stycznych
konturowanie girland dziąsłowych laserem
zmianę wypukłości powierzchni wargowej zębów

Periodontologia

Zdrowe zęby to podstawa ładnego uśmiechu. Należy jednak pamiętać również o swoich dziąsłach. W ramach stomatologii estetycznej, Villa Nova Dental Clinic, oferuje również zabiegi z zakresu periodontologii: https://elektoralna.pl/uslugi/periodontologia/.

Periodontologia to istotny dział stomatologii, który zajmuje się schorzeniami błon śluzowych w jamie ustnej oraz różnymi chorobami przyzębia. Choroby przyzębia mogą pojawić się od palenia papierosów, nadmiernego stresu, złego stanu zdrowia lub pojawienia się periopatogenów. Przyczyną może być również zła higiena jamy ustnej.

Choroba ta ma niekorzystny wpływ nie tylko na nasze dziąsła, ale także na cały organizm. Bakterie, które pojawiają się w przypadku choroby, oddziałują m.in. na układ sercowo-naczyniowy oraz cukrzycę.

Leczenie periodontologiczne wyodrębnia kilka faz leczenia:

  • faza higieniczna – ma ona na celu eliminację płytki nazębnej, skaling naddziąsłowy, usunięcie kamienia nazębnego oraz osadów.
  • faza niechirurgiczna – polega na uzyskaniu powierzchni zęba wolnej od drobnoustrojów. Do zabiegów należą m.in. skaling; root planing, który polega na usunięciu martwej i zakażonej endotoksyny; kiretaż, czyli usunięcie kamienia podziąsłowego.
  • faza korekcyjna – ma na calu przywrócenie korzystnego mikrośrodowiska, a także poprawę anatomii przyzębia oraz samych zębów. Przy stosowaniu technik regeneracyjnych, zachodzi odbudowa ziszczonych tkanek.
  • faza podtrzymująca – eliminuje lub kontroluje czynniki wpływające na rozwój chorób przyzębia i dziąseł.