Jakie gry na prezent dla dzieci do 10 roku życia?

0
170
Dzieci na kolanach

Jeśli zastanawiacie się, jaka gra będzie najlepsza dla mojego dziesięciolatka, to w tym artykule wam podpowiemy co nieco. W tym tekście zwrócimy waszą uwagę, na co zwracać uwagę przy wyborze gier wideo.

System oceny gier PEGI

Wbrew pozorom, gry wideo są jednym z najlepiej opisanych produktów pod względem jego zawartości. Specjalnie dla tego został stworzony system oznaczeń, który bezpośrednio ma wskazywać, czy gra nadaje się dla odpowiedniej grupy wiekowej. PEGI czyli Pan European Game Infromation – to nie jest oznaczenie, które nadaje sobie sam wydawca gry. Aby je otrzymać, musi on wysłać grę do instytutu Netherlands Institute for the Classification of Audiovisual Media (NICAM), który wystawi odpowiednią ocenę. Sprawdza on jakie elementy gra zawiera, czy jest to edukacyjna gra, czy gra elementy brutalne lub społecznie niedopuszczane do dzieci. Poniżej znajdziecie opis ograniczeń PEGI przystosowane do wieku graczy:

Oznaczenie PEGI 3

W te grę mogą grać wszyscy gracze ci najmłodsi i najstarsi. Zero ograniczeń. Jedyna dostępna przemoc, która może występować w grze to przemoc przedstawiony w sposób kreskówkowy.

Oznaczenie PEGI 7

Kategoria gier, podobna do Pegi 3 z tym zastrzeżeniem, że może zawierać elementy dźwiękowe lub wizualne, które mogą przestraszyć młodego gracza.

Oznaczenie PEGI 12

W kategorii 12 mamy do czynienia już z grami, które dopuszczają brutalność na postaciach, które przypominają ludzi lub zwierzęta. Nadal nie może to być zbyt krwawa jatka, ale należy się z tym liczyć. Tego typu gra ma również elementy seksualne nie wielkie, ale jest to dopuszczalne.

Oznaczenie PEGI 16

To już kategoria dla młodzieży. Przemoc i akty seksualne są przedstawiane tu w sposób realistyczny. Wulgaryzmy są dosadne i w grze może być prezentowany tytoń czy inne narkotyki.

Oznaczenie PEGI 18

W tej kategorii możemy spodziewać się już wszystkiego. Są to zdecydowanie gry nie dla dzieci.

Ocena PEGI to nie wszystko!

Jeśli planujesz kupić dziecku grę, to warto zainteresować się, o co chodzi w danej produkcji. Oczywiście możemy poszukać najlepszej gry roku, ale zapewniam was, nie o to chodzi w grach. Bardzo ważne jest, co jest celem gry. Czy to gra z gatunku gier edukacyjnych, czy gier strategiczny, czy też zręcznościowych. Gry wideo mają bardzo dużo gatunków i to ważne, aby dowiedzieć co nasz 10-latek lubi. Dziś bardzo popularne są gry wideo typu MMO, czyli rozgrywki sieciowe. W takich grach jest bardzo trudno o kontrole, z czym ma do czynienia nasze dziecko. Ponieważ gry MMO to nie rodzinne gry a rozrywka dla dużej liczy graczy. I to zróżnicowana grupa tworzy klimat gry, który może być miły i przyjemny, ale też brutalny i bez litosny.

Nie polecam skupiać się na grach sieciowych. Dobierając grę do wieku dziecka, skupmy się na jej fabule. Każdy doświadczony gracz powie, że w grze wideo nie jest ważne jego oprawa graficzna, a to co można przeżyć z tą grą. Dla tego przed zakupem gry warto przejrzeć recenzje gier, które nas zainteresowały.

Wymagania gier – to ważne

Drogi rodzicu, zanim kupisz grę, to sprawdź, czy twoja pociecha będzie mogła ją uruchomić. Na forach i social media jest pełno wpisów, jak babcia kupiła grę na Xboxa zamiast PlayStation. Albo że dziecko dostała grę z dużymi wymaganiami na „maszynę do pisania”. Jeśli nie chcesz zawieźć swojego dziecka, skup się na tym, co kupujesz!

Nie kupuj gier z niepewnych źródeł!

W Polsce jesteśmy przyzwyczajeni, aby wszystko kupować na allegro lub innych bazarach. Klucze cyfrowe gier to dość popularny produkt, ale nie wart ryzyka. Nielegalne klucze są popularne i bardzo mylące.

Takie klucze mogą działać przez parę tygodni, aż developer ich nie zablokuje na platformach. Gdy gra zostanie zablokowana, tłumaczenia nie pomoże. Odblokowanie gry jest prawie niemożliwe bez prawdziwego rachunku i sporu ze sprzedającym. Chcesz wiedzieć jakie gry warto zakupić dla swojego 10 latka? Sprawdź co kryje encyklopedia gier! Znajdziesz w niej idealne gry dla swojego dziecka!

Podsumowanie

Kupno gry wideo dla naszych dzieci to nie jest prosta sprawa! Powyższe punkty powinny pomóc Ci w wyborze gier a tutaj jeszcze skrócony plan:

  • dowiedz się, co interesuje twoje dziecko
  • przejrzy gry, pod kątem fabularnym
  • sprawdź, czy wybrane gra ma odpowiednie PEGI
  • zobacz wymagania/platformę gry, aby nie było rozczarowania na koniec!