Wrzesień miesiącem pamięci – plenerowe lekcje historii

1
199

Jak co roku we wrześniu Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich w Tychach uczciło pamięć o żołnierzach poległych na frontach II wojny światowej. W tej intencji w 8 lokalizacjach w naszym mieście odbyły się lekcje plenerowe dla młodzieży połączone ze złożeniem kwiatów przy pomnikach i tablicach pamiątkowych.

 

23 września punktualnie o 13.00 rozpoczęto wspomniane lekcje. Na starym cmentarzu przy ul. Nowokościelnej uczniowie II LO oraz Zespołu Szkół im. Orląt Lwowskich (szkoła wystawiła poczet sztandarowy oraz kompanię honorową) wysłuchali wykładu Kazimiery Głogowskiej-Gosz.

– Wrześniowe lekcje historii stały się już od wielu lat tradycją tego miejsca. Burzliwe, a zarazem bolesne dzieje narodu sprawiły, że na tym niewielkim cmentarzu swoje miejsce spoczynku znaleźli bohaterowie broniący do ostatniej kropli krwi niezależności polskich granic. W 100. rocznicę niepodległości w 2018 r. umieściliśmy na murach cmentarza 3 pamiątkowe tablice informujące o 3 grupach bohaterów narodowych XX. Jest wrzesień, stąd zacznijmy od przypomnienia dzielnych obrońców, którym przyszło oddać życie w zaciętych walkach z hitlerowskimi Niemcami tutaj pod Tychami. Smutno dziś stać nad ich mogiłami, zwłaszcza gdy czytamy, że leży tam bezimienny żołnierz Wojska Polskiego. Każdy z nich miał za życia rodzinę, miał rodziców, rodzeństwo, małżonkę i dzieci. Ich rodziny być może już nie żyją, ale czekały na ich powrót i do końca życia nie wiedziały, że mogiła bezimiennego znajduje się w Tychach. Gdy od września 1939 r. cofniemy się o 20 lat, napotkamy kolejne grupy bohaterów – powstańców śląskich. Oni też osierocili swoich bliski i oddali często młode życie, zatrzymując niemiecką zaborczość, aby ratować odradzające się państwo polskie. Trzecia grupa obrońców naszej ojczyzny to synowie walczący o polskie granice na Kresach Wschodnich. To tutaj na tyskim cmentarzu miejsce spoczynku znalazł Aleksander Sałacki. Wtedy w listopadzie 1918 r. dane mu było bronić Lwowa, a później zostaje jeńcem w mundurze polskiego oficera i całą wojnę przebywa w niemieckich oflagach – przypomniała wiceprezes tyskiego koła Związku Żołnierzy Wojska Polskiego Kazimiera Głogowska-Gosz Kazimiera Głogowska-Gosz i członek Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich oraz Związku Sybiraków.

Podobne wydarzenia miały miejsce przy pomniku ludobójstwa na Wartogłowcu, pomniku pomordowanych przy ul. Kościuszki, pomniku Katyń, przy tablicy dowódcy pociągu pancernego Jana Rybczyńskiego na dworcu PKP, pomniku zesłańców Sybiru, pomniku gen. Grota-Roweckiego oraz pomniku pomordowanych przez Niemców w Urbanowicach. W tych wydarzeniach udział wzięli uczniowie szkół: SP nr 1, SP nr 3, SP nr 7, SP nr 8,SP nr 11, SP nr 13 SP nr 14, SP nr 18, SP nr 19, ZS nr 1, ZS nr 4, ZS nr 5, ZS nr 6, ZS nr 7, I LO, III LO.

1 KOMENTARZ

  1. Panie redaktorze a o jakie ludobojstwo chodzi w zwiazku z tym pomnikiem na wartoglowcu?

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.