Galwanizernia – co się tam wykonuje?

0
1298
Wiertło z bliska

Galwanizernia to miejsce, gdzie odbywa się proces galwanizacji. Proces ten polega na stworzeniu na powierzchni metalu różnych powłok. Zwykle galwanizacja wiąże się z wykonaniem trwale przylegającej powłoki metalicznej. Jest to możliwe przez osadzenie się jednego metalu na drugim. Na przykład cynkowanie, niklowanie czy chromowanie twarde.

Proces galwanizacja — na czym polega?

Proces ten polega na zanurzeniu elementów w specjalnym zbiorniku, który nazywany jest wanną galwaniczną. W miejscu tym znajduje się roztwór z jonami substancji, w jakiej ma być rozpuszczona dana część. Do przedmiotu, który zanurzony jest w środku, dopływa prąd elektryczny. Druga elektroda musi być zanurzona w roztworze, powodując różnicę w wytworzonych potencjałach. Efektem tego jest to, że dana powierzchnia pokrywa się jonami wybranej substancji. Wanny galwaniczne muszą mieć wyjątkowo dużą odporność oraz wytrzymałość. Ze względu na to, że niektóre z substancji wykazują wyjątkowo agresywne właściwości. Najczęściej do wytworzenia tego typu zbiorników używa się polipropylenu, polifluorku winklu oraz polietylenu. Takie surowce mają dobre właściwości użytkowe, wysoką szczelność, a przy tym mają niewielką masę.

Galwanizernia — jakich rodzajów procesów się używa?

Galwanizernia to najczęściej specjalistyczny zakład produkcyjny bądź usługowy, gdzie wykonywane są pokrycia. Można wyróżnić kilka procesów, które najczęściej stosowane są w takich zakładach:

  • cynkowanie, które można podzielić na cynkowanie alkaliczne oraz kwaśne,
  • niklowanie, które tak samo można dzielić na niklowanie elektrochemiczne bądź chemiczne,
  • miedziowanie, które może być kwaśne lub cyjankaliczne,
  • chromowanie dekoracyjne i twarde,
  • złocenie, platynowanie albo rutenowanie,

System sterowania linii galwanicznych, musi być dobrany pod potrzeby klientów. Ze względu na obrabianie, produkowane są różne linie. Mogą być to linie oraz automaty zawieszkowe, koszowe bądź bębnowe.

Rodzaje powłok

Powłoki galwaniczne można rozróżnić ze względu na sposób nakładania lub wytwarzania. Do powłok galwanicznych zalicza się elektrolitowe, które mogą być jednowarstwowe albo wielowarstwowe. Innym rodzajem są te z powłokami osadzanymi metodą chemiczną. Jeszcze inne powłoki to konwersyjne. Są one wytwarzane elektrochemiczne lub chemicznie. Do powłok galwanicznych zaliczane są też ochronne, które mają zabezpieczać metal przed korozją. Są też ochronno-dekoracyjne lub dekoracyjne, które mają zabezpieczać produkt przed korozją, a jednocześnie poprawić wygląd przedmiotu.