Zbyt niskie odszkodowanie z OC? Do zgarnięcia dopłata

0
167
Samochód - szkoda komunikacyjna

Otrzymałeś od ubezpieczyciela zbyt niskie odszkodowanie? Jeśli od tego momentu nie minęły jeszcze 3 lata, to masz szansę zgarnąć stosowną dopłatę. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Jak wnioskować o dopłatę?

Wnioskowanie o dopłatę do odszkodowania jest bardzo proste. Na wstępie jednak musisz spełnić kilka istotnych warunków. Pierwszym jest oczywiście otrzymanie zaniżonego odszkodowania. Kolejnym jest brak zawarcia ugody – ugoda z ubezpieczycielem oznacza, że dana osoba zamyka sobie drogę do dochodzenia jakichkolwiek roszczeń w przyszłości. W zasadzie ostatnim warunkiem, który należy spełnić aby otrzymać dopłatę, jest to iż od momentu wydania decyzji o przyznaniu odszkodowania nie może minąć 3 lata.

Jak wnioskować o dopłatę? Wystarczy przesłać do firmy odszkodowawczej, takiej jak Helpfind, kosztorys otrzymany od towarzystwa ubezpieczeniowego. W ciągu 2-3 dni specjalista przeanalizuje ten dokument pod kątem ewentualnych zaniżeń. Analiza kosztorysu jest całkowicie bezpłatna, a w zdecydowanej większości przypadków kończy się propozycją dopłaty do odszkodowania. Wypłata tych środków odbywa się w ciągu maksymalnie kilku dni od momentu dopełnienia formalności.

Zaniżone odszkodowanie – jak to jest możliwe?

Niektórzy zapewne zadają sobie pytanie, jak to w ogóle jest możliwe, że towarzystwa ubezpieczeniowe wypłacają zaniżone odszkodowanie. Okazuje się jednak, że na kosztorysach napraw pojazdów pojawiają się różnego rodzaju nieprawidłowości.

Najczęściej w wycenie naprawy brane pod uwagę są najtańsze części zamienne. Tymczasem na kosztorysie powinny się znaleźć stawki za części oryginalne. Pod warunkiem oczywiście, że takie były uszkodzone w wyniku wypadku czy kolizji części. Różnica w cenach może być bardzo znacząca, dlatego warto zwrócić uwagę na tą pozycję na kosztorysie.

Bardzo często stosowaną sztuczką przez ubezpieczycieli jest zastosowanie zbyt niskich stawek za roboczogodzinę fachowca. Bardzo często są one odległe od tych, które rzeczywiście funkcjonują na lokalnym rynku. Kolejną sztuczką jest uwzględnienie zbyt małej, tzn. niewystarczającej ilości materiałów lakierniczych.

Są to najczęściej pojawiające się nieprawidłowości na kosztorysach przygotowywanych przez firmy ubezpieczeniowe. W razie uznania szkody całkowitej są problemy z ustaleniem prawidłowej wartości pojazdu przed szkodą oraz po szkodzie.

Ile dopłaty można uzyskać?

To zależy od wielu czynników. Głównie od tego, co znajduje się w kosztorysie. Im więcej nieprawidłowości, tym oczywiście wyższa może być dopłata do odszkodowania. Nie bez wpływu na wysokość dopłaty ma marka, model oraz rocznik pojazdu.

Zazwyczaj dopłata wynosi kilka tysięcy złotych, a w wielu przypadkach przewyższa kwotę wypłaconego przez towarzystwo ubezpieczeniowe świadczenia.

O co jeszcze może się ubiegać poszkodowany?

Pamiętaj, że jeśli w wyniku wypadku zostałeś poszkodowany, to możesz się ubiegać o odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu. Wówczas należy zgromadzić dokumentację medyczną oraz dokumenty potwierdzające poniesienie kosztów związanych z leczeniem urazu np. zakup leków, dojazd do placówek medycznych. Oprócz odszkodowania można się ubiegać o zadośćuczynienie za doznaną krzywdę.

Niestety często ubezpieczyciele odmawiają wypłaty odszkodowania. Wówczas warto skorzystać z pomocy specjalistów lub walczyć samodzielnie. Tutaj możesz pobrać wzór odwołania od decyzji ubezpieczyciela uszczerbek na zdrowiu.