W sprawie biogazowni w Urbanowicach. Kolejne pisma i petycje

1
579

Nie milkną protesty mieszkańców JUWe, wspieranych przez Radę Osiedla, radnych miejskich oraz powiatu bieruńsko-lędzińskiego, którzy ślą do różnych instytucji pisma i petycje. Nadal trwa bowiem procedura związana z budową w Urbanowicach instalacji beztlenowego przetwarzania odpadów biologicznych.

Przypomnijmy, iż firma BM Recykling sp. z o.o. z siedzibą w Andrychowie kupiła od prywatnego właściciela działkę w Urbanowicach i na niej zamierza zrealizować inwestycję. Zwróciła się do Urzędu Miasta z wnioskiem o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia. Wraz z wnioskiem złożony został raport oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko, który aktualnie podlega opiniowaniu oraz uzgodnieniu przez organy zewnętrzne: Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska, Państwowy Powiatowy Inspektorat Sanitarny, Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej oraz Urząd Marszałkowski. Wniosek rozpatrywany jest obecnie pod kątem formalno – prawnym.

Tyska radna Lidia Gajdas, w imieniu Klubu Radnych Prezydenta Andrzeja Dziuby, wysłała kolejne pisma, m.in. do Mirosławy Mierczyk-Sawickiej, regionalnego dyrektora ochrony środowiska w Katowicach oraz Mirosława Kurza, dyrektora regionalnego zarządu gospodarki wodnej, w których czytamy:

„Apelujemy dom Państwa o wydanie negatywnej opinii dla realizacji tego przedsięwzięcia, uwzględniając stanowczy opór i sprzeciw mieszkańców wobec planów spółki BM Recyckling sp. o.o. Jesteśmy przekonani, że z należytym zaangażowaniem podeszliście Państwo do tej sprawy. Oczekujemy, że weźmiecie pod uwagę także głos tych, których ten temat dotyka najbardziej – mieszkańców obu miast, zdeterminowanych, by wspólnie walczyć w tak ważnej dla nich sprawie”.

Z kolei radna powiatu bieruńsko-lędzińskiego Agnieszka Wyderka-Dyjecińska wraz z przedstawicielami Rady Osiedla przekazała petycję podpisaną przez 3.217 mieszkańców Bierunia, Tychów i okolic na ręce ministra Michała Wójcika i wiceministra klimatu i środowiska Jacka Ozdoby.

– Petycja zawiera dwa postulaty – powiedziała – Zwróciliśmy się w niej z prośbą o spowodowanie zablokowania budowy biogazowni oraz przyspieszenie prac związanych z ustawą antyodorową, która będzie miała bardzo duże znaczenie dla samorządów. Obaj ministrowie byli pod wrażeniem liczby zebranych podpisów w tak krótkim czasie. Liczę na to, że nasze postulaty po raz kolejny zwrócą uwagę na problem oraz że uda się zablokować planowaną w Urbanowicach inwestycję.

Foto: Przedstawicele JUWe w Ministerstwie Klimatu i Środowiska.

FB/Rada Osiedla Jaroszowice-Urbanowice-Wygorzele.

1 KOMENTARZ

  1. Kto sprzedał działkę tej firmie i za jaką cenę? Myślę, że mieszkańcy powinni się dowiedzieć o takich faktach.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.