Przedawnienie długów – kiedy następuje?

0
308
Kredyty i pożyczki - monety

Przedawnienie długu wielu osobom może się wydawać najlepszą szansą na uniknięcie konieczności uregulowania zobowiązania. Czy w rzeczywistości faktycznie jest na to szansa? W teorii – tak.

W polskim prawie jest przewidziana sytuacja, podczas które istnieje możliwość przedawnienia zobowiązań. W praktyce ta sytuacja nie jest jednak tak powszechna. Nawet jeśli do niej dochodzi, nie jest to rozwiązanie idealne, które zapewnia tylko i wyłącznie korzyści. Wiąże się też z wieloma konsekwencjami, a sam proces przedawnienia może trwać latami. Zastanawiasz się, co wobec tego warto wiedzieć na temat przedawnienia długów? Jak to wygląda w praktyce? Zapoznaj się z informacjami, które prezentujemy poniżej. W tekście znajdziesz wiele cennych porad i praktycznych wskazówek dotyczących tego tematu.

  1. Przedawnienie długów – co to jest?
  2. Przedawnienie długów – na czym to polega?
  3. Termin przedawnienia
  4. Kiedy następuje przedawnienie długu?

Przedawnienie długów – co to jest?

Co to jest przedawnienie długów? Czy niespłacony kredyt ulega przedawnieniu? Jest to jedna z instytucji prawa cywilnego. Jej działanie polega na zmianie stosunków prawnych ze względu na upływ czasu. Co to oznacza w praktyce? Po upływie terminu przedawnienia wierzyciel ma ograniczoną możliwość ściągania należności i korzystania przy tym z pomocy sądów. Żeby to nastąpiło zadłużona osoba musi podnieść zarzut przedawnienia przed sądem. Sąd musi uznać ten zarzut za zasadny. Przedawnieniu następują tylko roszczenia cywilnoprawne majątkowe. W sytuacji, kiedy termin przedawnienia wynosi co najmniej 2 lata, koniec terminu przedawnienia przypada na ostatni dzień roku kalendarzowego, tj. 31 grudnia.

Przedawnienie długów – na czym to polega?

Na czym dokładnie polega przedawnienie długów? Po tym, jak upłynie termin przedawnienia wierzyciel nie może domagać się zaspokojenia roszczenia przysługującego przeciwko konsumentowi. Bank, który udziela kredytu, posiada ustawowo określony czas, przez który może dochodzić spłaty zadłużonego zobowiązania przed sądem. Kto określa ten czas? Nie jest on ustanawiany przez każdy bank z osobna, ale przez instytucję przedawnienia roszczeń. Co to oznacza w praktyce? To, że termin przedawnienia nie zależy od banku, ale od tego, w jakiej formie jest zadłużenie. Więcej na ten temat znajdziesz na stronie http://gdziepozyczyc.com.pl

Termin przedawnienia

Termin przedawnienia jest ustanawiany ustawowo. W praktyce oznacza to, że termin przedawnienia będzie różny dla różnych form zadłużenia. Ile konkretnie wynosi? Jeśli chodzi o kredyt bankowy, pożyczkę udzielaną przez instytucję pozabankową lub kartę kredytową przedawnienie wynosi 3 lata. Innym przykładem jest umowa pożyczki prywatnej, której przedawnienie wynosi aż 6 lat. W rzeczywistości ten czas może się wydłużyć.

Kiedy następuje przedawnienie długu?

Kiedy rozpoczyna się termin przedawnienia kredytu? Rozpoczyna się on w momencie, kiedy kredytobiorca przestaje spłacać raty lub całe zobowiązanie. Powyżej zaznaczyliśmy, że w rzeczywistości rzadko zdarza się, że do przedawnienia dochodzi już po 3 latach. Ten termin może zostać przerwany przez różne powody. Wśród nich można wyróżnić podejmowanie czynności przed sądem, których celem jest dochodzenie, zaspokojenie, zabezpieczenie roszczeń. Kolejnym czynnikiem, który może wpłynąć na zatrzymanie biegu przedawnienia może być uznanie roszczenia przez dłużnika. Przez uznanie roszczenia należy rozumieć na przykład jednorazową wpłatę na rzecz spłaty pożyczki, złożenia wniosku o odroczenie terminu spłaty zobowiązania. Sytuacją, która wpływa na zatrzymanie procesu przedawnienia jest rozpoczęcie mediacji pomiędzy stronami.