Jesienne prace w ogrodzie

0
92
Kolorowe dynie

Jesienne prace w ogrodzie trzeba wykonać, zanim pojawią się większe przymrozki, które utrudnią prowadzenie różnych działań. Zadbać trzeba o odpowiednie oczyszczenie trawnika, usunięcie starych liści, zniszczonych gałęzi, zabezpieczenie roślinności. Ochrony wymagają przede wszystkim rośliny dwuletnie, warto pomyśleć o zabezpieczeniu pni drzew.

Jesienne prace w ogrodzie — uporządkuj otoczenie

Nawożenie roślin, odpowiednie nawodnienie ich przed zakończeniem sezonu, przycięcie niektórzy krzewów — to wszystko ważne prace jesienne, natomiast rozpocząć warto od uporządkowania tereny w ogrodzie. Przeprowadzić należy ostatnie koszenie trawnika. Przy pierwszych przymrozkach koniecznie trzeba także zabezpieczyć wszystkie rośliny, usunąć opadłe liście, uschnięte rośliny jednoroczne. Przed nadejściem zimy warto uporać się nie tylko z suchymi liśćmi, ale i ewentualnymi naprawami altanki, ogrodzenia. Potrzebna może się okazać szyna prowadząca do pilarki i kilka innych urządzeń. Potrzebny w przypadku niektórych urządzeń spalinowych może się okazać bandaż na wydech, czyli skuteczne rozwiązanie termoizolacyjne.

Jesienne prace i zabezpieczenie roślin

Przed zimą z pewnością warto zadbać o rośliny na rabatach, a także drzewa i krzewy. Warto pamiętać, że jesień (między październikiem a połową listopada) to najlepszy czas na sadzenie drzew i krzewów z gołym korzeniem. To także doskonały czas na przygotowanie gleby do wydania obfitych plonów w następnym sezonie. Warto zadbać o substancje odżywcze niezbędne dla roślin, właściwe napowietrzenie trawnika, a także uporządkowanie rabat. Koniecznie trzeba pamiętać o to, aby z rabat i trawników usunąć suche liście, przyciąć połamane gałęzie, usunąć wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia i rozłożyć na rabatach odpowiednie zabezpieczenie przed mrozem. Koniecznie pnie delikatnych drzew owocowych i nie tylko także warto odpowiednio zabezpieczyć przed nadejściem mrozów.

Jak chronić rośliny dwuletnie i rośliny cebulowe?

W przypadku porządków na rabatach trzeba prace podzielić na dwie części. Inaczej bowiem trzeba obchodzić się z roślinami jednorocznymi, inaczej z wieloletnimi. W przypadku tych pierwszych należy z rabaty usunąć resztki uprawianych roślin, a także wszystkie chwasty. Glebę należy odżywić kompostem albo obornikiem, ewentualnie nawozami sztucznymi. Koniecznie rabaty trzeba przekopać i pozostawić tzw. ostrą skibę. W przypadku roślin wieloletnich przycina się i usuwa uschnięte części nadziemne bylin. Możesz oczywiście pozostawić zaschnięte kwiatostany czy owocostany, które będą stanowić zimową ozdobę ogrodu. Koniecznie jednak trzeba usunąć rośliny z objawami chorób.