Policja ostrzega i radzi: Handel ludźmi to nie mit

0
416

Przestępstwo handlu ludźmi to współczesna forma niewolnictwa stanowiąca jedną z najcięższych zbrodni, godząca w wolność i godność ludzką. Zwalczanie tego procederu nie jest łatwe, dlatego też tak ważne jest uświadamianie o zagrożeniach z tym związanych.

Każdy może stać się ofiarą pracy przymusowej, wykorzystania seksualnego czy też zmuszony do żebractwa. Przed wakacjami warto pamiętać nie tylko o zachowaniu ostrożności w podróży, zabezpieczeniu mieszkania podczas nieobecności, ale również należy zwrócić uwagę zagrożenia związane z procederem handlu ludźmi.

– Temat jest szczególnie istotny w okresie letnim, kiedy wiele osób wyjeżdża za granicę np. w celach zarobkowych – informuje asp.szt. Barbara Kołodziejczyk, rzecznik Komendy Miejskiej Policji w Tychach. – Grupy przestępcze zajmujące się handlem ludźmi wykorzystują różne metody, aby zwerbować osoby szukające pracy. Wyjeżdżając za granicę należy dokładnie sprawdzić wiarygodność przyszłego pracodawcy i upewnić się, co do legalności zatrudnienia. Warto skorzystać z baz ofert pracy od sprawdzonych pracodawców i pośredników pracy. Można skorzystać z takich stron, jak EURES – Europejskie Służby Zatrudnienia (www.eures.praca.gov.pl), czy KRAZ – Krajowy Rejestr Agencji Zatrudnienia (www.kraz.praca.gov.pl). Na stronie KRAZ można sprawdzić, czy dana agencja zatrudnienia oferująca pracę, jest zarejestrowana i działa legalnie. Jeśli mamy wątpliwości, czy oferta pracy może budzić obawy, przed wyjazdem warto dokładnie sprawdzić wiarygodność takiego pracodawcy.

Policja radzi również, by przed wyjazdem zapoznać się z adresami i numerami telefonów ambasady oraz konsulatu RP w kraju, do którego się udajemy. Poradnik i wiele cennych wskazówek związanych m.in. z bezpiecznym wyjazdem za granicę, znaleźć można m.in. na portalu www.gov.pl/web/handel-ludzmi

Współczesne niewolnictwo może przybierać formę wykorzystania seksualnego, pracy przymusowej, handlu organami, zmuszania do żebractwa lub przymusowego małżeństwa. Nowym przejawem tego procederu jest wykorzystanie ludzi do wyłudzania świadczeń socjalnych i zasiłków, czy kradzież tożsamości.

Jeśli już ktoś stał się ofiarą handlu ludźmi powinien zwróć się do ekspertów Krajowego Centrum Interwencyjno-Konsultacyjne dla Ofiar Handlu Ludźmi. Udzielą informacji, konsultacji prawnej i wsparcia w kontaktach z właściwymi instytucjami. Po pomoc do pracowników Centrum można zwrócić się telefonicznie, bądź mailowo: tel. +48 22 628 01 20, +48 605 687 750, e-mail: kcik@strada.org.pl. Każdy, kogo ten problem dotyka lub zna takie osoby, albo ma wiedzę na przestępcach trudniących się handlem ludźmi bądź o ich ofiarach może skontaktować się z Policją przez specjalnie przygotowaną skrzynkę e-mail: handelludzmibsk@policja.gov.pl.

Można też dzwonić pod numer telefonu: +48 664 974 934. Taka wiadomość lub telefon może komuś uratować życie.