Zaburzenia krzepliwości krwi – przyczyny, objawy, leczenie

0
116
Wyniki EKG i stetoskop

Zaburzenia krzepnięcia krwi mogą występować z rozmaitych powodów i różnić się mechanizmem powstawania. Odmienności pojawiają się również na poziomie symptomów oraz zalecanych sposobów leczenia. Co należy wiedzieć o zaburzeniach krzepliwości krwi i jak sobie z nimi radzić?

Przyczyny zaburzeń krzepliwości krwi

Wśród zaburzeń krzepnięcia wyróżnia się m.in. skazy krwotoczne oraz skazy zakrzepowo-zatorowe. Do pierwszej grupy zalicza się skazy krwotoczne naczyniowe, osoczowe i krwotoczne płytkowe. Czym charakteryzują się te zaburzenia? Skazy krwotoczne naczyniowe wynikają z wady albo uszkodzenia naczyń krwionośnych. Mogą być wrodzone albo nabyte – np. z powodu wystąpienia zakażenia wirusowego albo zażywania określonych leków (przykładowo glikokortykosteroidów). Osoczowe skazy krwotoczne wrodzone wynikają zwykle z niedoboru albo zaburzenia czynności jednego z czynników krzepnięcia krwi.

Przyczyną wystąpienia skaz krwotocznych płytkowych są z kolei nieprawidłowa ilość płytek krwi lub upośledzenie funkcji trombocytów. W przypadku małopłytkowości liczba krwinek płytkowych spada poniżej 150 tys./µl.. Komórki mogą być z określonego powodu nadmiernie usuwane z ciała albo produkowane w niedostatecznej ilości. Nadpłytkowość rozpoznawana jest, kiedy liczba płytek krwi przekracza 400 tys./µl. Mogą wywoływać ją nowotwory mieloproliferacyjne.

Objawy zaburzeń krzepnięcia krwi

Zaburzenia krzepnięcia krwi, w zależności od ich typu, mogą objawiać się nadmiernymi albo nieprawidłowymi krwawieniami, co dotyczy zarówno krwawień samoistnych, jak i wywołanych określonymi czynnikami. Zdarza się, że krwawienie jest uporczywe, nasilone i przedłużające się. Czasem symptomami skaz krwotocznych bywają obfite miesiączki, krwawienia z nosa i dziąseł, krwiomocz czy długo trwające krwawienie po urazie czy wyrwaniu zębów. Ponadto mogą pojawiać się siniaki oraz plamki na skórze i śluzówce. Rzadziej zdarzają się samoistne wylewy do mięśni czy stawów i krwawienia śródczaszkowe.

W przypadku skaz zatorowo-zakrzepowych chorym nierzadko towarzyszą zawroty i bóle głowy, szumy uszne oraz zaburzenia widzenia. Mogą pojawiać się zaczerwienienia skóry twarzy, rąk czy stóp, a także świąd naskórka nasilający się po gorącej kąpieli.

W rozpoznaniu zaburzeń krzepliwości krwi kluczowy jest wywiad lekarski na temat istniejących i przebytych schorzeń, zaobserwowanych symptomów i przyjmowanych leków. Ponadto do podstawienia diagnozy niezbędne okazuje się wykonanie badania liczby płytek krwi, stężenia fibrynogenu oraz APTT, PT i  TT.

Leczenie zaburzeń krzepliwości krwi – na czym polega?

Przy skazach krwotocznych konieczne może okazać się podanie pacjentowi świeżej krwi bądź preparatów krwiopodobnych w celu uzupełnienia brakujących składników krwi. W przypadku zaburzeń zatorowo-zakrzepowych przepisane mogą zostać leki przeciwzakrzepowe rozrzedzające krew, a także zmniejszające jej tendencję do krzepnięcia. W niektórych przypadkach zaleca się suplementację preparatów z witaminą K – składnikiem ograniczającym ryzyko pojawienia się zaburzeń krzepliwości krwi.

Problemy z krzepnięciem krwi mogą mieć rozmaite przyczyny i dawać różne objawy. W razie zaobserwowania u siebie niepokojących symptomów warto udać się do lekarza oraz wykonać badania takie jak morfologia z rozmazem. Tylko  dokładne przeanalizowanie wyników testów oraz wywiad lekarski pozwolą na dobranie odpowiedniego leczenia do rodzaju zaistniałego zaburzenia.