Kawa przemysłowa czy kawa rzemieślnicza?

0
218
Szyld kawiarni

Kawa to jeden z najpopularniejszych napojów na świecie. Doceniany przede wszystkim za pobudzającą moc ziaren zyskał na świecie szerokie grono miłośników, którzy nie wyobrażają sobie dnia bez kilku filiżanek aromatycznego napoju. Wydawać by się mogło, że tak rozpowszechniony produkt zawsze dostępny będzie w wysokiej jakości. Spożywany przez ludzi na całym świecie nie stanowi przecież produktu ekskluzywnego. Jak się jednak okazuje, producenci ogólnodostępnej kawy przemysłowej wcale nie dbają tak o przekazywane nam ziarna, jak przedstawiają to w swoich reklamach.

Kawa przemysłowa czy kawa rzemieślnicza

Jeśli do tej pory uważałeś/-aś ceny kaw oferowanych przez małe sklepiki zaopatrywane przez rzemieślnicze palarnie za wygórowane, a zakupy ich mieszanek za przejaw ekstrawagancji, warto poznać różnice, które decydują nie tylko o cenie kawy speciality, ale i o jej nieporównywalnej jakości względem przeciwstawianej jej, najczęściej w domowym zaciszu popijanej koleżanki z marketu.

Kawa speciality to określenie dla ziaren najwyższej jakości, o których wyjątkowe właściwości zadbano na każdym etapie — od uprawy począwszy, na filiżance kończąc. Pochodzące z jednego źródła ziarna single origin, dojrzewające w tych samych warunkach, na tej samej uprawie, pozwalają na wydobycie niespotykanego, jedynego w swoim rodzaju aromatu. To dlatego, w przeciwieństwie do popularnych marek kupowanych w markecie, z przyjemnością można spożywać ją bez dodatków, delektując się niepowtarzalnym, głębokim smakiem. Idealnym miejscem na zakup kawy speciality będzie zatem wyspecjalizowany sklep z kawą.

W przypadku najczęściej spożywanych przez nas, popularnych marek, nie mamy możliwości odnalezienia informacji o dokładnej lokalizacji uprawy. W przypadku kawy speciality zdarza się nawet poznać nazwisko plantatora odpowiedzialnego za daną kawę. Co więcej, na opakowaniu skrywającym ziarna single origin z łatwością odnaleźć można termin pozwalający na wydobycie z kawy maksimum smaku i aromatu, który obejmuje najczęściej okres od czterech do sześciu miesięcy. Mieszanki prezentowane w marketach nie podają takiej informacji.

Ważną kwestią jest także stopień wypalania ziaren. Znany nam jest widok połyskujących czarnych ziarenek kawy, które głębią swojego koloru zdają się krzyczeć: jesteśmy wspaniałe, nasz smak jest tak intensywny, jak nasza barwa. Niestety jest to mylne wrażenie. Przemysłowe palarnie to nie owoc miłości do kawy. To zwykły biznes, który ma przynosić zyski, więc nie ma w nim miejsca na straty surowca.

Proces steamowania, czyli odświeżania ziaren parą jest powszechnym zjawiskiem. Do tego dochodzi wypalanie w maksymalnie krótkim czasie w bardzo wysokich temperaturach, co skutkuje wydobyciem z ziaren kawy większości olejków, które powinny pozostawać w ich wnętrzu aż do chwili zmielenia. Tym sposobem rzeczywiście przemysłowe palarnie kaw uzyskują piękny kolor produktu, ale tym samym odbierają mu całą esencję, która stanowi jego najcenniejszy skarb. Kawa z marketów wypalana jest bardzo mocno również po to, aby zatrzeć różnice smakowe między różnymi partiami dostaw.

Wyspecjalizowany sklep z kawą lepszy niż sieciówka

Dla wielu ludzi picie kawy, cały proces jej przyrządzania to istny czarodziejski rytuał. I słusznie. Odpowiednio zaparzone ziarna odwdzięczają się niepowtarzalnym smakiem i aromatem. Wszystko, czego potrzeba do osiągnięcia tych wspaniałych rezultatów to odpowiedni gatunek kawy speciality i akcesoria umożliwiające prawidłowe przyrządzenie napoju. Jeśli jednak nie posiadamy tego rodzaju akcesoriów albo zwyczajnie nie mamy czasu na poszukiwania tego jedynego ziarna, zawsze możemy skorzystać z oferty bogato zaopatrzonych sklepów z kawą. Tam możemy liczyć na fachową pomoc i niezwykle szeroki wybór. Kto pierwszy raz odwiedza tego rodzaju miejsce może być zaskoczony jak wiele różnych smaków i aromatów może oferować dobra kawa. Od tej pory mała czarna już nigdy nie będzie zwyczajna, a dotychczas tania i sprawdzona, kupowana od lat paczka kawy raczej nie powróci już do naszej kuchennej szafki.