Od czego zacząć budowę przeszklonej werandy? 5 pytań, na które musisz znać odpowiedź

0
1024

Na fali rosnącej popularności szklanych werand wielu inwestorów, planujących budowę wolnostojącego domu, z góry ogranicza interesujące ich projekty do propozycji, które uwzględniają w rozkładzie właśnie tę konstrukcję. Podejmując decyzję odnośnie jej przewidywanego kształtu, często kierują się jednak względami estetycznymi, nie przywiązując należytej wagi do strony praktycznej. Aby pomóc Wam stworzyć wymarzoną domową strefę wypoczynku, zebraliśmy więc pytania, na jakie warto sobie odpowiedzieć, by uwzględnić wszystkie istotne aspekty jej użytkowania. Jeśli dobrze je przemyślicie, zyskacie pewność, że w przyszłości nic Was nie zaskoczy, a Wasza weranda stanie się ulubionym miejscem spotkań wszystkich domowników!

Poniższych porad udzielili eksperci z firmy ShadowXL, którzy zaprojektują i zbudują wymarzoną przeszkloną werandę, zadaszony taras czy pokój ogrodowy. ShadowXL to 10 lat doświadczenia, konkurencyjne ceny i najwyższa jakość.

1. Po której stronie domu najlepiej usytuować werandę?

Weranda ze szklanym dachem
Zarówno otwartą, jak i przeszkloną werandę tradycyjnie umiejscawia się przy frontowej ścianie domu. Zdarza się jednak, że lokalizacja całego budynku nie sprzyja jej klasycznemu usytuowaniu, ze względu na niewielką powierzchnię działki i bliskość ruchliwej ulicy bądź niefortunne ustawienie samego domu względem kierunków świata. W tym przypadku powinniśmy uzależnić jej położenie od indywidualnych preferencji oraz celów, do jakich ma nam służyć oszklony taras.

Właściciele domów przeważnie decydują się na wzniesienie werandy przy południowej lub południowo-zachodniej ścianie budynku. Taka lokalizacja zapewnia domownikom maksymalny dopływ słonecznego światła o każdej porze roku, co czyni werandę doskonałym przedłużeniem salonu, otwierającym się na ukwiecony ogród, a także przyjemnym kącikiem do czytania czy funkcjonalnym gabinetem do pracy w trybie zdalnym. Oczywiście pod warunkiem, że zabezpieczymy to pomieszczenie przed nadmiernym wzrostem temperatury w upalne dni poprzez montaż odpowiedniej wentylacji oraz zsuwanej na prowadnicach markizy, która w razie potrzeby osłoni dach przed promieniami UV.

Szklana weranda i szklany dach dobudowane do gotowego domu

Jeżeli jednak nie należymy do miłośników słonecznych kąpieli i myślimy o werandzie jak o letniej jadalni, która w gorące dni będzie naszym kojącym cienistym schronieniem oraz wygodnym punktem obserwacyjnym do podglądania zalanego słońcem otoczenia, postawmy ją przy ścianie północnej.

2. Jaka jest optymalna wielkość werandy?

Przeszklona weranda - woj. dolnośląskie

Drugie pytanie  – wbrew pozorom – wiąże się bezpośrednio z pierwszym. Wielkość werandy uzależniamy bowiem głównie od tego, jakim celom ma ona służyć. Jeżeli pragniemy nadać jej kształt zielonej przystani, w której będziemy spotykać się w gronie rodziny i przyjaciół na wielogodzinne biesiady, zaprojektujmy na tyle dużą powierzchnię, by pomieściła szeroki stół i komplet krzeseł, wokół których staną donice z barwnymi kwiatami czy cytrusowymi drzewkami. Wyodrębnijmy też przestrzeń na dodatkowy podręczny blat, minibarek czy dekorację – choćby miniaturową podświetlaną fontannę – by dać sobie możliwość urozmaicania aranżacji. Jeśli natomiast weranda ma funkcjonować jako prywatna świątynia dumania i miejsce romantycznych kolacji we dwoje, wystarczy stworzyć ją na niewielkiej powierzchni, by nie narażać się na niepotrzebne koszty.

Legnica - szeroka przeszklona weranda ze szklanym dachem

Przed ostateczną decyzją co do wielkości werandy, upewnijmy się jednak, że jej proporcje są adekwatne do rozmiarów budynku oraz do rozległości samej działki. Okazała strefa wypoczynkowa przylegająca do skromnego domku lub postawiona w minimalnej odległości od przęseł ogrodzenia może wyglądać groteskowo.

3. Wybrać system ramowy czy bezramowy?

Szyby przesuwne dolny śląsk

Kolejną istotną kwestią jest zamówienie odpowiedniego systemu szyb przesuwnych. Do wyboru mamy ten tradycyjny, z ramami oraz nowoczesny – złożony z gładkich, nieograniczonych ramą bloków szkła. Dylemat ten najłatwiej rozstrzygnąć, zastanawiając się, w jakim stylu będzie utrzymana bryła naszego domu. Budynki w duchu vintage lepiej dopełnią klasyczne szyby z ramami (szczególnie z naturalnego drewna bądź jego imitacji). Futurystyczne bądź minimalistyczne budowle zgrają się zaś świetnie z wielkoformatowymi taflami szkła ujętymi jedynie w metalowy stelaż.

4. Czy zdecydować się na próg zero?

Przeszklona weranda - woj. dolnośląskie

Szczegółem, który warto rozważyć jeszcze na etapie projektowania werandy jest również dobór progu w drzwiach przejściowych, prowadzących do naszej planowanej strefy wypoczynku. Wielu inwestorów w ogóle się nad tym nie zastanawia, traktując wysokość progu jak jedną z opcji na loterii. W efekcie kupują drzwi zintegrowane z progiem sięgającym nawet do 8 centymetrów, by później nieustannie się o niego potykać. Przy okazji wystawiają na konieczność pokonywania tej przeszkody także swoje dzieci, rodziców czy dziadków. Zamiast narażać członków rodziny i przyjaciół na potencjalne niebezpieczeństwo, rozejrzyjmy się więc zawczasu za systemem bezprogowym, który można już znaleźć w ofercie wielu producentów szklanych drzwi przesuwnych.

5. Weranda jako niezależna przestrzeń czy przedłużenie salonu?

Weranda zainstalowana do balkonu

Ostatnie ważne pytanie dotyczy formy zintegrowania przeszklonej werandy z pozostałymi pomieszczeniami w domu. Musimy ustalić, czy wyobrażamy ją sobie jako naturalne przedłużenie salonu, czy raczej odrębny byt, odizolowany wyraźną granicą. W pierwszym przypadku musimy bowiem pomyśleć o transparentnych, szklanych drzwiach przejściowych i przeanalizować, w jaki sposób przeniesiemy elementy wystroju mieszkania na werandę (można to zrobić na przykład poprzez odtworzenie na niej kolorystyki salonu, położenie podobnych płytek bądź dobór mebli o podobnych designie). Opcję drugą zrealizujemy, oddzielając werandę litymi drewnianymi drzwiami i aranżując jej wnętrze w nowej, świeżej konwencji.

Jak pokazują wzmiankowane dylematy, budowa werandy, która spełni wszystkie nasze oczekiwania, jest dziś nie lada wyzwaniem – dodaje Dominika Buchalik z ShadowXL. Jeżeli jednak przemyślimy zawczasu wszystkie newralgiczne kwestie, z pewnością stworzymy wspaniałą domową strefę relaksu, która będzie nam służyć przez długie lata. Zapraszamy do obejrzenia naszych realizacji, które znajdują się na naszej stronie internetowej: https://shadowxl.com/category/realizacje/