Podręczniki szkolne – czy można kupić je tanio?

0
37
Podręczniki szkolne

Większość rodziców planując wydatki domowego budżetu w okolicach miesiąca września, tworzy odrębną „kupkę” pieniędzy przeznaczonych na zakup podręczników szkolnych. Bez względu na to, czy uczeń korzysta z książek po starszym rodzeństwie, czy rodzice zdecydują się na zakup dla niego nowych książek, takich prosto z drukarni, stanowią one zawsze poważny koszt i lwią część miesięcznego przychodu.

Nowe podręczniki do szkoły

Koszt nowych podręczników szkolnych waha się od 500 do 900 zł. To kwota, która zawiera same książki, zeszyty ćwiczeń, karty pracy etc. Coraz trudniej jest też utrzymać system przekazywania sobie podręczników po przejściu ucznia do kolejnej klasy. Częsta zmiana treści książek i autorów powoduje, że co roku niezbędny jest zakup nowej wyprawki szkolnej.

System opracował szereg sposobów, by obniżyć koszty uczestnictwa ucznia w edukacji. Uczniowie szkół podstawowych otrzymują większą część podręczników za darmo w szkole, uczniowie starszych klas otrzymują stałą kwotę, która rekompensuje zakupy. Ale wszystkie te działania nie wyczerpują sposobów obniżania kosztów, obowiązkowego w Polsce, nauczania.

Jak obniżyć koszt zakupu podręczników?

Podręczniki do szkoły nie muszą być drogie! Warto zastosować tu kilka trików, które obniżą wyraźnie koszt zakupu.

Przede wszystkim należy zacząć od pełnej listy podręczników szkolnych, jakie będą potrzebne uczniowi w trakcie całego roku nauczania. Dopiero gdy lista jest gotowa, trzeba wytypować internetową stronę księgarni, która prowadzi sprzedaż podręczników. Zapewne zdarzy się tak, że w różnych cennikach koszt danej książki będzie odmienny, wówczas warto tę cenę uśrednić i wybrać optymalny sklep internetowy.

Kupując hurtem wszystkie podręczniki, można liczyć na zafunkcjonowanie rabatów od wydanej kwoty czy ilości podręczników. Korzystny staje się również koszt transportu i dostarczenia książek. Księgarnie stosują rabaty lub wręcz darmowy transport w zależności od wysokości wydanej jednorazowo kwoty. W ten sposób suma zakupów zostaje nagrodzona darmową formą przesyłki.

Zakup podręczników w  antykwariacie

Co prawda nie wszystkie, ale spora grupa antykwariatów co roku starannie przygotowuje się do sprzedaży podręczników szkolnych. Warto pamiętać, że można w nich znaleźć nie tylko zużyte książki, ale i nowe egzemplarze, które z różnych powodów znalazły się na półkach antykwariatu. I również te placówki prowadzą sprzedaż online, uwzględniając system rabatów z tytułu kwoty i transportu. Poszukiwanie najtańszych rozwiązań dla domowego budżetu wymaga trochę energii, ale finalnie jest to zwykle trud opłacalny, generujący spore oszczędności do wydania na inne cele.

Dodaj swój komentarz!

avatar