Nowoczesne ogrzewanie sufitowe na podczerwień – czy to dobre rozwiązanie?

0
216

Skandynawowie od lat do ogrzewania domów używają prozdrowotnej podczerwieni, która dodatkowo jest niezwykle ekologicznym rozwiązaniem. Typowe promienniki czy folie grzewcza nadają się do stworzenia wielu systemów grzewczych.

Jednym z nich z pewnością jest ogrzewanie sufitowe, które również w Polsce zyskuje coraz większą popularność. Oczywiście, jak każde nowoczesne rozwiązanie, ma ono swoich zwolenników i przeciwników, którzy przerzucają się zaletami i wadami takiego rodzaju ogrzewania. Z pewnością przed ostateczną decyzją, warto dowiedzieć się, na czym dokładnie polega jego działanie i jaka jest cena podzespołów niezbędnych do jego zamontowania. Dlaczego ogrzewanie na podczerwień nazywane jest jednym z najbardziej ekologicznych i minimalizujących straty ciepła?

Ogrzewanie na podczerwień dla zdrowia i oszczędności

W Polskich domach zazwyczaj montowane jest ogrzewanie centralne, które nie tylko zapewnia ciepło, ale także skutecznie podgrzewa wodę. W przypadku rozwiązań związanych z paleniem węglem największym problemem jest ilość zanieczyszczeń, jakie przedostają się do powietrza. Aby walczyć z tym zjawiskiem, warto zainteresować się promieniowaniem podczerwonym i systemem grzewczym zbudowanym na tej podstawie. Promienie IR-C wykorzystywane w promiennikach podczerwieni czy foliach grzewczych skutecznie ogrzewają organizmy żywe i przedmioty, jednak nie zmieniają wysokości temperatury powietrza. Nie mają również negatywnego wpływu na zdrowie, ponieważ nie przenikają do tkanek głębokich. Ogrzewanie podczerwienią jest w pełni elektryczne, dzięki czemu nie produkuje żadnych substancji, które zanieczyszczałyby środowisko. Co więcej, nie prowadzi do powstawania zjawiska konwekcji, zatem jest idealnym rozwiązaniem dla wszystkich alergików i astmatyków.

Ogrzewanie na podczerwień

Ogrzewanie na podczerwień wykorzystywane jest nie tylko jako standardowe ogrzewanie ścienne czy podłogowe, ale także nieco mniej znane ogrzewanie sufitowe. Jakie plusy i minusy posiada to ostatnie rozwiązanie?

Zalety i wady ogrzewania sufitowego na podczerwień

Ogrzewanie sufitowe wciąż w polskich domach nie jest bardzo znane, jednak w krajach skandynawskich wykorzystywane jest bardzo często. Może być montowane wewnętrznie pod powierzchnią sufitu (folie grzewcze) lub zewnętrznie na powierzchni sufitu (promienniki podczerwieni np. wykonane z Synthelithu). Wśród najczęściej wymienianych zalet można zauważyć:

  • dużą oszczędność przestrzeni;
  • emisja ciepła utrzymana na wysokim poziomie dzięki dużej powierzchni grzewczej;
  • brak zjawiska konwekcji podrażniającego górny układ oddechowy;
  • szybka i skuteczna redukcja wysokości ciepła dzięki termostatowi;
  • równomierny rozkład temperatury.

Ogrzewanie na podczerwień

A co z wadami? Wiele osób zauważa, że ciepło znacznie wolniej opada na dół i nie zawsze jest to przyjemne odczucie, kiedy grzanie rozpoczyna się od góry organizmu. Dodatkowo należy ustawić wyższą temperaturę niż w przypadku ogrzewania podłogowego, aby komfort cieplny utrzymany był na podobnym poziomie.

Na jakie ceny się przygotować?

Ile może kosztować takie ogrzewanie sufitowe? Wiele zależy od wielkości i wysokości pomieszczenia. W przypadku promienników podczerwieni ich moc należy dobrać do wielkości pomieszczenia. Promienniki można zakupić w cenach od około 350 do 1000 złotych w zależności od ilości funkcji dodatkowych (termostat, pilot, Wi-Fi). Ceny zestawów folii grzewczej za 1m2 rozpoczynają się od około 300 złotych. Folię grzewczą na metry bez dodatkowych akcesoriów montażowych można zakupić już od 40 złotych za metr bieżący.

Czy ogrzewanie ścienne to opłacalny system grzewczy? Z pewnością warto się nad nim zastanowić i przyjrzeć bliżej jego działaniu.