Wszyscy na start! Dwa oblicza Wyścigu Pokoju

0
224
Kolarze przed startem honorowym do etapu Wyścigu Pokoju ze Stalinogrodu do Wrocławia (1956), zbiory Archiwum Państwowego w Katowicach. Fot. arch. MM

Muzeum Miejskie zaprasza  10 grudnia o godz. 18.00 na spotkanie online z Henrykiem Grzonką, dziennikarzem sportowym z Polskiego Radia Katowice towarzyszące wystawie „To idzie młodość. Życie sportowe na placu budowy socjalizmu”. Spotkanie będzie streamingowane na facebookowych profilach Muzeum Miejskiego w Tychach (@MuzeumMiejskiewTychach) i Tyskiej Galerii Sportu (@TyskaGaleriaSportu).

Rozpoczęty w 1948 roku kolarski Wyścig Pokoju, jak żadne inne wydarzenie sportowe, był obciążony polityczno–ideologicznym bagażem. Miał się stać dowodem na wyższość tzw. amatorskiego sportu nad zawodowym. Nieprzypadkowo jego organizatorami zostały prasowe organy komunistycznych partii Polski („Trybuna Ludu”), Czechosłowacji („Rude Pravo”) i Niemieckiej Republiki Demokratycznej („Neues Deutschland”). Sportowy poziom imprezy i entuzjazm kibiców nie podlegały dyskusji. W peletonie i wzdłuż trasy dominowały jednak nastroje szowinizmu, nie mające nic wspólnego z oficjalnymi hasłami pokoju i przyjaźni.

Henryk Grzonka to wieloletni dziennikarz Polskiego Radia Katowice. Sprawozdawca z wielu prestiżowych imprez sportowych w kraju i za granicą, w tym kolarskich Wyścigów Pokoju.