„Tychy. Sztuka w przestrzeni miasta” wydanie drugie

0
206

„Tychy. Sztuka w przestrzeni miasta” to wznowienie cieszącej się dużym zainteresowaniem i nagradzanej książki z 2015 roku autorstwa dr. Patryka Oczki. Wydanie drugie jest efektem współpracy Muzeum Miejskiego w Tychach i Miejskiego Centrum Kultury w Tychach.

– Z dumą prezentujemy tę ciepłą świeżynkę wydawniczą. To pierwsze tak obszerne opracowanie monograficzne poświęcone sztuce w przestrzeni miejskiej Tychów. Ten przejrzysty przewodnik ukazuje tyską przestrzeń bogatą w niezwykłe realizacje artystyczne – dzieła z zakresu rzeźby, malarstwa monumentalnego oraz małej architektury. Jest też próbą wytłumaczenia sztuki mocno wpisanej w pejzaż miasta – pokazuje zarówno te istniejące dzieła, jak i nie zachowane. A najnowsze wydanie zostało rozszerzone o rozdział dotyczący realizacji po 2015 roku – zachęca wydawca.

Książka została opatrzona tekstami wstępu prof. Ewy Chojeckiej i dr Marii Lipok–Bierwiaczonek. Za projektem graficznym i składem ponownie stoi Zofia Oslislo–Piekarska, co daje gwarancję, że to również wysmakowane edytorsko i zaprojektowane z dbałością o detal wydawnictwo. Warto dodać, że publikacja została nagrodzona w LXI Konkursie im. ks. prof. dr. Szczęsnego Dettloffa na prace naukowe młodych członków Stowarzyszenia Historyków Sztuki w kategorii prac opublikowanych oraz uzyskała wyróżnienie Marszałka Województwa Śląskiego za Wydarzenie Muzealne Roku 2015 w kategorii „publikacje książkowe”.

 

„[…] mieszkańcy danego obszaru mają niekwestionowane prawo decydowania o tym, jakie elementy składowe powinny stanowić ich habitat. Artyści pełnią w tym przypadku rolę służebną, realizując jedynie wizje społeczeństwa reprezentowanego formalnie przez administratorów wyznaczonych w następstwie demokratycznych już dzisiaj procedur wyborczych. Ów proces demokratyzacji działań artystycznych w Tychach został w znakomity sposób zaprezentowany przez Autora […] monografii, która jest fascynującą pozycją bibliograficzną, napisaną nie tylko z myślą o czytelnikach na co dzień zajmujących się śledzeniem regionalnych dziejów przemysłowej części Górnego Śląska. Jej odbiorcą może się stać po prostu każdy amator dobrej książki!”

Dr hab. Irma Kozina (fragment recenzji)