Jak dobrać narożnik do wnętrza?

0
576
Biały narożnik w salonie

Narożniki obecnie są chętniej wybieranym meblem wypoczynkowym niż sofa. Pasują zarówno do małego, jak i dużego salonu. Gwarantują więcej miejsca do siedzenia na mniejszej przestrzeni, a często posiadają także funkcję spania oraz schowek na pościel. Jeśli i Ty planujesz zakup nowego narożnika, przeczytaj poniższy poradnik, który sprawi, że zakupiony mebel stanie się prawdziwą ozdobą pokoju dziennego.

Przez poradnik przeprowadzi nas Adriana Furniture, producent ekskluzywnych mebli wypoczynkowych. Ich propozycje narożników obejrzeć można tutaj: https://adrianafurniture.com/pl/18-narozniki.

Zacznij od wymiarów

Pierwszą kwestią, jaką należy rozważyć, wybierając narożnik, są rozmiary salonu oraz miejsca, w którym docelowo zamierzamy go ustawić. Narożniki potrafią być bardzo zróżnicowane pod względem sposobu konstrukcji oraz swoich rozmiarów. Należy tu kierować się podstawowymi kryteriami urządzania salonu:

  • przy dużej przestrzeni narożnik powinien być centralnym punktem pomieszczenia. Warto go ustawić na środku salonu. Jego konstrukcja powinna być masywna, aby nie “ginął” wizualnie we wnętrzu, bo stworzy to karykaturalny efekt. Jeśli narożniki dostępne na rynku nie spełnią wymogów ilości dostępnych miejsc do siedzenia, można skonstruować własny z elementów modułowych,
  • w małym salonie miejsce na narożnik będzie się znajdować raczej pod ścianą. Wybierając mebel warto zdecydować się na model, stojący na nóżkach. Wpływa to na wizualne proporcje mebla – wydaje się on mniejszy i lżejszy. Jasna powinna być także tapicerka, dzięki czemu mebel bardziej wtapia się w tło,
  • analizując produkt oraz miejsce jego ustawienia, należy pamiętać, że narożnik może być lewostronny lub prawostronny – koniecznie uwzględnijmy to w trakcie zakupów.

Czarny narożnik

Opcje dodatkowe

Gdy wiemy mniej więcej, ile miejsca powinna zajmować kanapa narożna, można przejść do zastanowienia się, jaką rolę będzie pełnił nasz mebel. Czy ma posiadać funkcję spania? Dodatkowy pojemnik na pościel lub inne akcesoria? A może na kanapie będziemy spożywać część posiłków? Warto wtedy zastanowić się nad pokryciem, które będzie łatwe do czyszczenia.

Jeśli w domu są małe dzieci lub zwierzęta świetną opcją są modele ze zdejmowanymi pokrowcami. Posiadać komplet dwóch pokrowców łatwo pozbędziemy się plam, sierści oraz innych zabrudzeń – kiedy jeden będzie w praniu i suszeniu, drugi będzie zdobił narożnik. Pokrowce mogą mieć identyczny lub różny kolor – w ostatnim przypadku łatwo będzie nam zmieniać wystrój salonu, dopasowując go na przykład do pory roku.

W przypadku narożnika z funkcją spania decyzji wymaga rodzaj materaca. Sofy narożne zaopatrzone są albo w materace do spania okazjonalnego, niezbyt wygodne, albo do spania regularnego, spełniające odpowiednie normy i gwarantujące kręgosłupowi oparcie. Ten drugi rodzaj jest zwykle znacznie droższy. Na zdrowiu nie warto jednak oszczędzać, a źle dobrany materac może w długiej perspektywie skończyć się zwyrodnieniami układu kostnego.

Szary narożnik

Kolor i styl

Oprócz walorów funkcjonalnych kanapa narożna powinna także cieszyć oko. Na rynku bogaty jest wybór tkanin obiciowych i skór naturalnych w różnorodnych kolorach. Oprócz ponadczasowej bieli, czerni i szarości możemy zdecydować się na model w kolorze musztardy, dojrzałego wina albo butelkowej zieleni. Bardzo modny jest także petrol oraz turkus.

Narożniki znacznie się także mogą różnić bryłą. Znajdziemy na rynku zarówno klasyczne, eleganckie modele o lekko zaokrąglonych kształtach, jak i bardzo nowoczesne kanapy narożne, przypominające siedziska ze statków kosmicznych.