Czy ogrzewanie na podczerwień jest bezpieczne?

0
50
Szaliki w szafie

W dobie coraz większej świadomości ekologicznej, ludzie szukają kolejnych alternatyw do konwencjonalnych metod ogrzewania. Najnowszym rozwiązaniem technologicznym jest ogrzewanie na podczerwień.

Czym właściwie jest ogrzewanie na podczerwień?

Ogrzewanie na podczerwień, a dokładniej elektryczny promiennik podczerwieni (IR – infrared) to urządzenie przetwarzające energię elektryczną w ciepło pod postacią promieniowania podczerwonego. To wszystko brzmi bardzo naukowo i profesjonalnie, ale w najprostszym rozumieniu to nic innego jak zwykła grzałka elektryczna rozgrzewająca się do kilkuset stopni Celsjusza, w wyniku czego z jej powierzchni emitowane jest promieniowanie podczerwone, które jest świetnym nośnikiem energii cieplnej.

Co więcej, to wcale nie jest jakaś rewolucja, ponieważ ta technologia towarzyszy nam w codziennym życiu już od dłuższego czasu. Gdzie? Na przykład w jakikolwiek pilocie do telewizora, dekodera czy radio. Wszystko co jest uruchamiane bądź operowane na dystans za pomocą diody nadawczej IR, dzieje się za pośrednictwem właśnie promieniowania podczerwonego. Dioda w pilocie wysyła wiązkę promieni, które wyłapuje dioda w urządzenie docelowe.

Technologia promieniowania podczerwonego znalazła kolejne zastosowanie jako nowoczesna metoda ogrzewania pomieszczeń, a nawet całych domów. Korzysta się z różnych nośników, od żarówek, elementów metalowych i ceramicznych, ale najpopularniejsze są panele na podczerwień o różnych rozmiarach i mocach. W większości przypadków promienniki podczerwieni zasilane energią elektryczną.

Jak działa ogrzewanie na podczerwień?

Każdy panel grzewczy składa się z kilku podstawowych elementów: podstawy, ekranu odbijającego promieniowanie, elementu grzejnego, sterownika, hartowanej szyby i ramki, która to wszystko zamyka w jedną całość. Warto podkreślić, że tradycyjnie grzejniki przede wszystkim ogrzewają powietrze. Ono z kolei ogrzewa mury domu, a to właśnie od murów domu i powietrza zależy komfort cieplny mieszkańców. Dodatkowo tradycyjny sposób transportu ciepła daje znaczącą różnicę temperatur w pionie. Dlatego, że przy podłodze jest zimniej to zimą chłodno nam w stopy, ale w bluzie jest jest już za gorąco. Panele na podczerwień działają odwrotnie, ponieważ grzeją tak jak słońce. Ciepło jest wysyłane w postaci promieniowania podczerwonego, dzięki czemu ściany, meble i ludzie są ogrzewane bezpośrednio. Na tym polega cały sekret ogrzewania technologią podczerwieni.

Czy ogrzewanie na podczerwień jest zdrowe?

Naczelna zasada obowiązująca wszystkie metody ogrzewania brzmi: to budynek określa, ile ciepła trzeba zużyć, aby lokatorowi nie było chłodno. Najmocniejszym argumentem ogrzewania promieniami podczerwieni jest fakt, że właśnie grzeje ściany oraz bezpośrednio ludzi.

Sposób grzania realizowany przez promienniki podczerwieni owszem daje nadzieje na oszczędności, ale wszystko zależy od rodzaju pomieszczenia bądź domu oraz sposobu funkcjonowania mieszkańców. Niestety nie ma jeszcze miarodajnych testów, które mogłyby wykazać, jakie są dokładne koszty osiągnięcia porównywalnego komfortu cieplnego przy zastosowaniu promienników bądź innych metod ogrzewania. To co przemawia na korzyść nowoczesnej technologii to przede wszystkim aspekty zdrowotne.

Ogrzewanie przy pomocy grzejników podczerwieni jest ekologiczne, ponieważ nie wydzielają spalin, dzięki czemu zmniejsza się emisja zanieczyszczeń. Wspomniana wcześniej metoda ogrzewania mebli, przedmiotów oraz ludzi sprawia, że w powietrzu unosi się mniej alergenów i nie jest ono wysuszone, co na pewno zainteresuje alergików i osoby z problemami górnych dróg oddechowych. Promieniowanie podczerwone ma także pozytywny wpływ na ukrwienie skóry i krążenia krwi, lecznicze właściwości bólów pleców i kręgosłupa, wspomaganie pracy mięśni, stawów i układu odpornościowego. Kolejną przydatną właściwością tego sposobu ogrzewania domu jest fakt, że ciepło wygenerowane przez podczerwień zapobiega rozwojowi grzybów i pleśni.

Dodaj swój komentarz!

avatar