Głośniki komputerowe – jak wybrać odpowiedni model?

0
40
Głośnik komputerowy na biurku

Jak wybrać głośniki komputerowe? Przede wszystkim zwracać uwagę na ich parametry, jednak to nie zawsze jest proste, gdy nie wie się, co dokładnie one oznaczają. Teoretycznie wszystko wydaje się proste – im większa moc głośników, tym głośniej będą one grały, a jeśli w zestawie jest subwoofer, to można liczyć na głęboki bas. Warto jednak wiedzieć, że materiał obudowy wpływa na przenoszenie dźwięku i nie wszystkie głośniki potrzebują kabli, aby działać.

Jakie głośniki komputerowe wybrać? Rodzaje głośników

Standardowe zestawy głośników komputerowych, które wybierane są najczęściej, składają się z dwóch mniejszych głośników odpowiadających za odtwarzanie wysokich tonów, oraz jeden subwoofer, którego zadaniem jest podkreślenie tonów niskich i głębokiego basu. Zestawy takie określa się jako 2.1, gdzie pierwsza cyfra oznacza ilość mniejszych głośników, natomiast druga subwoofer. Na rynku dostać można również zestawy 2.0, czyli takie, które nie zawierają subwoofera. Z pewnością są one tańsze, jednak odtwarzany przez nie dźwięk będzie uboższy pod kątem basu, co szczególnie ważne dla osób, które cenią sobie wysoką jakość odtwarzanej muzyki.

Głośniki komputerowe nie muszą być podłączone do komputera za pomocą kabla. W sklepach takich jak ten pod adresem https://www.euro.com.pl/glosniki-komputerowe.bhtml znaleźć można modele bezprzewodowe. Z pewnością takie rozwiązanie jest rozsądne pod kątem utrzymania porządku na biurku. Nie ma potrzeby prowadzenia żadnych kabli, których przecież przy miejscu pracy i tak już nie brakuje.

Studyjne zestawy głośników komputerowych to propozycja dla tych, którzy pracują z muzyką, tworzą ją, lub po prostu doceniają naprawdę czysty dźwięk. Granica pomiędzy standardowymi zestawami a tymi, które określa się jako studyjne, jest poniekąd umowna i różnie postrzegana przez różne osoby. Zestawy 5.1, czyli zawierające pięć niewielkich rozmiarów głośników oraz jeden większy subwoofer, są w stanie nawet prawdziwym audiofilom zapewnić prawdziwą dawkę wrażeń. Profesjonalne zestawy składające się z wielu elementów często porównywane są do kin domowych i w rzeczywistości nie odbiegają od nich jakością odtwarzanego dźwięku. Oczywiście tego typu głośniki komputerowe kosztują więcej niż popularne zestawy 2.1, jednak czego się nie robi dla dobrej jakości. Jednym z najbardziej docenianych producentów tego typu urządzeń jest Logitech, którego produkty można znaleźć pod adresem https://www.euro.com.pl/glosniki-komputerowe,_Logitech.bhtml.

Przenośne głośniki komputerowe to dobra propozycja dla tych, którzy pracują w kilku miejscach, lub po prostu zabierają swoje nagłośnienie na imprezę. Dobrze, jeśli takie modele są małe, bo to sprawia, że łatwo je przenieść. Niewielkich rozmiarów urządzenia również potrafią odtwarzać dźwięk głośny i wysokiej jakości. Przy wyborze takich właśnie głośników warto zwrócić uwagę na ich ładowanie oraz pojemność wbudowanego akumulatora, która przełoży się na to, jak dużo głośnik będzie mógł działać po naładowaniu.

Najważniejsze parametry, na które warto zwracać uwagę podczas wyboru głośników

Za jakość dźwięku, a właściwie zakres częstotliwości, które będzie w stanie odtworzyć głośnik, odpowiada jego pasmo przenoszenia. Wartość znaleźć można w dokładnej specyfikacji urządzenia. Ten określony w hercach przedział mówi o tym, jak niskie i jak wysokie tony będzie w stanie odtworzyć dany głośnik, więc oczywiście najlepiej jest, żeby był on jak najszerszy.

Złącza głośnika komputerowego to naprawdę szeroki temat. Modele korzystające z wejścia optycznego są w stanie odbierać najwyższą jakość dźwięku, dlatego warto sprawdzić ten parametr już na początku. Najpopularniejsze zestawy głośników komputerowych mogą być podłączone do dowolnego urządzenia za pomocą standardowego jacka 3,5 mm. Warto pamiętać, że dziś nie wszystkie urządzenia mają już tego typu wejścia. Dobrym przykładem są nowe modele iPhone. Te popularne telefony nie mają wbudowanego wejścia na jacka, a więc nie będą w stanie połączyć się z głośnikiem, który nie obsługuje modemu bluetooth. Korzystając z urządzeń nastawionych na połączenie bezprzewodowe, nie zawsze warto inwestować w głośniki, które wymagają przewodu. Dobrym rozwiązaniem pośrednim może być zestaw, który z komputerem stacjonarnym podłączony będzie za pomocą kabla, podczas gdy ze smartfonem będzie on mógł nawiązać połączenie za pomocą Bluetooth.

Choć może się wydawać, że obudowa głośników komputerowych to jedynie estetyczna kwestia, odpowiada ona jednak za przewodzenie dźwięku, które może być niezwykle ważne pod kątem naprawdę dobrego brzmienia muzyki. Najlepiej, jeśli jest ona wykonana z drewna, które świetnie rezonuje – nie bez powodu wykonuje się z niego przecież instrumenty muzyczne.

Moc głośników odpowiada oczywiście za to, jak głośno będą one w stanie odtwarzać muzykę. Ten parametr może być szczególnie ważny dla osób, które nie przepadają za słuchaniem ulubionych utworów po cichu.

Poza parametrami technicznymi głośników komputerowych warto zwrócić uwagę także na ich wygląd oraz ilość elementów zestawu. Choć wygląd mógłby wydawać się niezbyt ważny, warto pamiętać, że nowoczesne głośniki komputerowe potrafią wyglądać naprawdę zaskakująco, nie wspominając o całej gamie kolorów do wyboru. Dobrze jest więc wybrać taki model, który będzie pasował wizualnie do pomieszczenia czy mebli. Inna kwestia to ilość elementów znajdujących się w zestawie. Mając do dyspozycji niewielkie biurko, nie zawsze warto kupować zestaw 5.1. Z drugiej strony, gdy komputer stoi na obszernym meblu, taki zestaw z pewnością mógłby być dobrze rozstawiony i dawać naprawdę rewelacyjne efekty dźwiękowe.