Czego nie może zawierać wysyłka kurierska do USA?

0
47
Flaga USA na maszcie

Stany Zjednoczone to kierunek, który z czasem generuje coraz więcej przesyłek kurierskich z Europy – w tym również z Polski. Planując zamówienie kuriera do USA warto jednak pamiętać o tym, jak duże są różnice pod względem usług formalnych między ruchem przesyłek na Starym Kontynencie a transkontynentalnym.

Co można wysłać w paczce do USA – to jedno z najczęściej zadawanych pytań przez osoby, które szykują się do tego typu zlecenia, ale nie wiedzą nic o formalnościach związanych z ruchem Europa-Stany Zjednoczone. Wynika to z faktu, że ruch kurierskich w Europie jest zdecydowanie ułatwiony i pozbawiony w większości przypadków barier celnych czy nadmiernie rozbudowanej administracji. Dodatkowo – jak pokazują doświadczenia branży – również weryfikacja przesyłek pod względem zawartości jest zdecydowanie bardziej rygorystyczna w USA niż w Polsce. Stąd tak istotne jest, by jeszcze przez złożeniem zlecenia upewnić się, czy dany produkt nie znajduje się na liście towarów zakazanych.

Czego nie można wysłać do USA?

Prawo amerykańskie precyzyjnie reguluje, że wysyłka do USA nie może uwzględniać takich produktów jak:

  • alkohol, papierosy i narkotyki
  • materiały łatwopalne oraz wybuchowe (zarówno broń jak i np. poduszki powietrzne)
  • materiały ogólnie uznane za niebezpieczne podczas transportu (aerozole, baterie, lakiery)
  • biżuteria
  • rośliny
  • lekarstwa i wszelkie medykamenty
  • przetwory oraz standardowe artykuły spożywcze (chyba, że wysyłający ma pozwolenie odpowiedniej komórki administracji)
  • skór dzikich zwierząt.

Tyle teorii; w praktyce dość często zdarza się, że przesyłki do USA zawierają np. domowe wyroby spożywcze. Jak bowiem powstrzymać sytuację, w której paczka z odzieżą przekazywaną do Stanów – np. do studiującego dziecka – skrywa niewielki słoik dżemu truskawkowego domowej roboty wprost ze spiżarni babci? Stąd ogólne dopuszczanie przesyłek domowej żywności jeśli odbiorcą jest osoba prywatna, a nie firma.

Warto pamiętać, że przesyłki z żywnością do USA muszą być odpowiednio oznakowane. Musi być widoczne, że nie są one przeznaczone do sprzedaży, ale na użytek własny lub stanowią prezent. Opis produktu powinien więc zawierać np. informację “Towar wytworzony własnoręcznie i na własne potrzeby”.

Co dzieje się, gdy paczka do USA jest zakwestionowana?

Przesyłki do USA są konsekwentnie analizowane przez celników. Nie trzeba do tego ich otwierania – samo prześwietlenie i weryfikacja dokumentów da odpowiedź na to, co zawiera dana paczka z Polski do USA. Jeśli pojawiają się podejrzenia co do tego, że przesyłka zawiera produkt zakazany, przesyłka jest oddana do nadawcy – na jego koszt. Prawo przewozowe reguluje, że musi zostać ona odebrana w ciągu 30 dni. Jeśli stanie się inaczej, może zostać po prostu zniszczona.

Zamawiając usługi kurierskie do USA można mieć pewność spełnienia formalności – ich regulaminy zawierają odpowiednie klauzule wskazujące, co można wysłać za ocean. W efekcie już na etapie zamówienia kuriera do USA następuje pierwsza weryfikacja towaru. Jednak – o czym bezwzględnie należy pamiętać – za ostateczny kształt przesyłki zawsze odpowiada zleceniodawca.