Jak wybrać laptopa?

0
78
Praca przy laptopie

Laptop to obecnie jeden z najpowszechniejszych sprzętów elektronicznych. Dzięki niemu uczniowie i studenci przygotowują się do nauki, a freelancerzy wykonują pracę zdalną. Dla pozostałych użytkowników laptop jest narzędziem służącym do kontaktu ze światem, opłacania rachunków, rozrywki i przygotowywania różnego rodzaju dokumentów. Jeżeli planujesz zakup nowego laptopa, sprawdź, w jaki sposób wybrać model dla siebie?

  1. Laptop biznesowy, gamingowy czy uniwersalny?
  2. Jaki rozmiar matrycy?
  3. Jakie podzespoły do laptopa wybrać?
  4. Na co jeszcze zwrócić uwagę przy zakupie laptopa?

W sklepach z elektroniką dostępnych jest wiele modeli laptopów. Znajdzie się wśród nich zarówno niedrogie sprzęty, ale i profesjonalne komputery, przeznaczone do obsługi skomplikowanych programów. Przy wybieraniu laptopa powinno się zatem brać pod uwagę nie tylko cenę sprzętu, ale również szereg innych czynników. Na co zwrócić uwagę, gdy kupuje się laptopa? Podpowiadamy.

Pierwszą istotną kwestią przy zakupie laptopa jest wybór rodzaju urządzenia. Na rynku dostępne są trzy podstawowe typy laptopów: biznesowe, gamingowe i uniwersalne. Modele biznesowe – jak sama nazwa wskazuje – są przeznaczone do użytku w firmach. Mogą z nich korzystać zarówno przedsiębiorcy prowadzący własną działalność gospodarczą, jak i osoby zajmujące się przedstawicielstwem handlowym, szkoleniami online lub tworzeniem grafiki. Laptop biznesowy cechuje się wysoką wydajnością, którą zapewniają solidne podzespoły. Dla grafików poleca się modele z mocnym procesorem i kartą graficzną z najwyżej półki. Osoby korzystające z rozbudowanych programów do księgowania powinny zdecydować się na laptopy biznesowe z pojemnym dyskiem twardym i wydajnym procesorem. Jednocześnie wszystkie sprzęty z grupy biznes powinny być wyposażone w pojemną baterię, która pracuje na jednym ładowaniu przez co najmniej 5-6 godzin.

Laptopy gamingowe posiadają wydajne procesory, mocne karty graficzne oraz charakterystyczną stylistykę. Większość z nich ma czarną obudowę i efektowne podświetlenie w intensywnym, jaskrawym kolorze. Dodatkowo nierzadko na obudowach pojawiają się oryginalne grafiki, które podkreślają „agresywny” wygląd sprzętu. Uniwersalne laptopy posiadają podzespoły ze średniej półki, dzięki czemu ich cena jest przystępna. Są to typowe laptopy do wykorzystania w domu, dla uczniów i studentów oraz dla pozostałych użytkowników, którzy potrzebują podstawowego oprogramowania biurowego, chcą przeglądać strony internetowe i grać w proste gry. Różne modele laptopów znajdziesz na https://www.euro.com.pl/laptopy-i-netbooki.bhtml

Rozmiar matrycy w laptopie jest kwestią indywidualną. Użytkownik powinien samodzielnie ocenić, jak duży ekran jest mu potrzebny. Jednocześnie istnieją pewne wytyczne związane z wielkością matrycy. Małe ekrany o przekątnej 13 cali są odpowiednie do użytku uniwersalnego oraz dla osób, którym zależy na maksymalnym obniżeniu wagi sprzętu. Ekrany o przekątnej powyżej 15-17 cali są odpowiednie do użytku biznesowego i gamingowego. Dzięki nim użytkownik widzi znacznie szerszy obraz, co ułatwia wprowadzanie danych do oprogramowania firmowego oraz skraca czas reakcji w grze. Większa matryca wiąże się ze wzrostem wagi laptopa, dlatego sprzęty o przeznaczeniu biznesowym i gamingowym ważą niekiedy ponad 3 kg.

W laptopach montowane są podzespoły z różnych półek cenowych, co sprawia, że najtańsze sprzęty kosztują nieco ponad 1000 złotych, a najdroższe laptopy kupi się za kwoty wyższe niż 20 tysięcy złotych. Taki zakres cenowy może powodować dezorientację wśród przeciętnych użytkowników. Wielu z nich nie wie, na jaki model laptopa się zdecydować, dlatego jako kryterium wyboru przyjmuje cenę. Znacznie ważniejsze są jednak podzespoły takie jak procesor, dysk twardy, karta graficzna i pamięć RAM.

Laptopy każdego typu powinny posiadać możliwie jak najlepszy procesor. Wybór modelu z wysokiej półki zapewnia możliwość uruchamiania wielu programów nawet po upływie kilku lat. Obecne minimum to procesor i5 lub podobny. Jeśli chodzi o karty graficzne, na topowe układy powinni stawiać jedynie gracze oraz graficy i osoby zajmujące się obróbką wideo. Pozostali użytkownicy mogą zdecydować się na kartę graficzną ze średniej półki. W przypadku dysków twardych prym wiodą aktualnie dyski SSD, które pracują ciszej i są szybsze. Pamięć RAM łatwo rozbudowuje się nawet w laptopach, dlatego można początkowo postawić na słabszy układ i w przyszłości go zmodernizować.

Kupując laptopa z oferty takiej jak https://www.euro.com.pl/laptopy-i-netbooki,_Lenovo.bhtml, warto dodatkowo sprawdzić, czy urządzenie jest dostępne z systemem operacyjnym oraz podstawowym oprogramowaniem biurowym. Ponadto warto dopytać o możliwość dokupienia myszki, dysków zewnętrznych oraz pokrowca w atrakcyjnej cenie. Często akcesoria do laptopów są oferowane w ramach promocji przy zakupie laptopa z określonej firmy. Zakup wszystkich sprzętów i dodatków jednocześnie pozwala sporo zaoszczędzić.