Co warto wiedzieć o udzielaniu pożyczek prywatnych? Najważniejsze informacje

0
42

Pożyczanie pieniędzy od rodziny lub przyjaciół jest bardzo popularną praktyką w naszym kraju. Nie da się ukryć, że jest to bardzo wygodne rozwiązanie chwilowych problemów finansowych. Pożyczanie pieniędzy od bliskich wiąże się z brakiem formalności oraz dodatkowych kosztów. Niestety czasem bywa tak, że brak porozumienia prowadzi do powstawania konfliktów oraz kłótni.

Aby tego uniknąć, warto poszerzyć swoją wiedzę na temat pożyczek prywatnych https://splatakredytow.pl/. Zobacz czy warto pożyczać pieniądze rodzinie, czy wymaga to umowy i co na temat pożyczek prywatnych mówi prawo.

Pożyczka w rodzinie a umowa

Wiele osób rezygnuje z tworzenia umowy pożyczki w rodzinie, ponieważ dla niektórych jest to oznaka braku zaufania wobec drugiej strony. Warto jednak pamiętać o tym, że umowa pożyczki może przydać się w wielu różnych sytuacjach i wcale nie jest dowodem braku zaufania. Co ważne – umowa pożyczki jest wręcz wymagana przez prawo i powinno się ją sporządzać za każdym razem, jeśli kwota pożyczki przekracza 1000 zł. Umowę można spisywać także dla mniejszych pożyczek, jednak nie ma takiego obowiązku.

Umowa pożyczki jest zabezpieczeniem dla obu stron, które ją zawierają. Powinny się w niej znaleźć najważniejsze informacje na temat parametrów pożyczki – umowa ustna nie jest w takim wypadku wystarczająca. Nawet jeśli ufasz członkom swojej rodziny czy przyjaciołom, to musisz być świadomy faktu, że kłótnie i brak zgody w kwestiach finansowych mogą zdarzyć się nawet wśród bliskich. Czasem bywa tak, że pożyczkobiorca nie czuje bardzo dużej potrzeby zwrotu pożyczonych pieniędzy, pożyczkodawca wstydzi się o to dopominać i niepotrzebnie powstają konflikty.

Podpisując umowę, niwelujesz ryzyko powstania takich niedogodnych sytuacji. Dokument jasno określa kwotę, którą musi oddać pożyczkobiorca oraz termin, w którym należy to zrobić. Mając umowę pożyczki, masz więc większe szanse na odzyskanie pieniędzy.

Jakie informacje powinna zawierać umowa pożyczki?

Jeśli chodzi o to, jak powinna wyglądać umowa pożyczki, to istnieje w tym temacie bardzo duża dowolność. Jednak, aby umowa miała pełną moc prawną, powinny znajdować się w niej takie elementy, jak:

  • dane personalne obu stron (imię i nazwisko, data urodzenia, numer i seria dowodu osobistego, PESEL);
  • kwota pożyczki, a także całkowita kwota do spłaty;
  • informacja o wysokości oprocentowania (pożyczka prywatna może być także nieoprocentowana); – termin spłaty i sposób oraz miejsce, w jakim ma być dokonana;
  • własnoręczne podpisy obu stron.

Umowę pożyczki można napisać w stu procentach samemu, jednak można ułatwić sobie to zadanie, sięgając po gotowe wzory z internetu. Wystarczy, że poszukasz wzór umowy, jaki interesuje Cię najbardziej, wydrukujesz go i wypełnisz danymi. Jeśli z kolei nie jesteś zwolennikiem pożyczania pieniędzy od rodziny, to możesz skorzystać z pomocy doradcy https://splatakredytow.pl/. Znajdzie on dla Ciebie atrakcyjny kredyt i przeprowadzi przez cały proces.

Dodaj swój komentarz!

avatar