Nowa brama garażowa do modernizowanego budynku

0
54
Dom z garażem

Dobrze dobrana brama garażowa jest wygodna w użytkowaniu i prezentuje się estetycznie. W przypadku budynków modernizowanych wybór drzwi garażowych bywa ograniczony ze względu na niskie nadproże czy mały metraż. Jakie modele mogą sprawdzić się w trudnych warunkach architektonicznych?

Rozwierana brama garażowa

Brama rozwierana to klasyczne rozwiązanie, które sprawdzi się w niemal każdym garażu. Ten model zazwyczaj ma dwa skrzydła, które są montowane na zawiasach i podczas otwierania poruszają się tak jak drzwi. Do ich zalet należy z pewnością atrakcyjna cena, a także duży wybór wzorów i kolorów, co pozwala znaleźć bramę idealnie wpisująca się w konkretny styl architektoniczny. Bramy garażowe tego typu ponadto mogą mieć przeszklenia zapewniające wewnątrz więcej światła. Sprawdzą się doskonale w tych budynkach, gdzie ze względu na brak miejsca wewnątrz garażu nie można zamontować modeli z prowadnicami. Ich wadą jest niski poziom izolacji termicznej.

Uchylna brama garażowa

Tego typu bramy garażowe należą do najbardziej popularnych. Podczas otwierania skrzydło najpierw wysuwa się nieco przed budynek, a następnie chowa pod sufitem. Ze względu na taką konstrukcję wymaga odpowiednio dużo przestrzeni wewnątrz garażu, dlatego nie we wszystkich modernizowanych budynkach będzie można ją zamontować. Podobnie jak w przypadku bramy rozwieranej, dostępna jest w wielu wersjach kolorystycznych. Ponieważ skrzydło poruszając się zachodzi na podjazd, uniemożliwia parkowanie auta zbyt blisko otworu wjazdowego.

Brama garażowa segmentowa

Obok modeli uchylnych należy obecnie do najchętniej wybieranych rozwiązań. Segmentowa brama garażowa może otwierać się ku górze lub na bok. W pierwszym przypadku płaszcz bramy chowa się pod sufitem, zaś w drugim z wymienionych zachodzi na ścianę. Ten model cieszy się zainteresowaniem inwestorów z wielu powodów. Cechuje się on wygodą użytkowania i wysoką estetyką, a jednocześnie ma bardzo dobre parametry izolacji termicznej, co jest szczególnie istotne w przypadku budynków ogrzewanych lub przylegających bezpośrednio do części mieszkalnej domu.

Zajmuje niewiele miejsca, dlatego może sprawdzić się nie tylko w nowo wybudowanych garażach, ale również tych modernizowanych. Będzie też dobrym wyborem na działki z krótkim podjazdem, ponieważ umożliwia parkowanie auta bezpośrednio przed otworem wjazdowym.

Rolowana brama garażowa

W tym modelu płaszcz bramy zbudowany z aluminiowych profili nawijany jest podczas otwierania na bęben zamontowany nad otworem wjazdowym do garażu. Taka konstrukcja i sposób działania sprawiają, że przestrzeń pod sufitem pozostaje wolna, co pozwala zamontować np. oświetlenie. Jeśli ze względu na brak miejsca w modernizowanym garażu umieszczenie bębna wewnątrz budynku jest niemożliwe, montuje się go na zewnątrz i odpowiednio zabezpiecza przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych. Innym rozwiązaniem przy niskim nadprożu jest zainstalowanie rolowanej bramy garażowej, która porusza się w prowadnicach umieszczonych pod sufitem – wówczas płaszcz bramy nie nawija się na wał, ale zachodzi na strop. Bramy rolowane doskonale sprawdzają się do garażów modernizowanych również dlatego, że można je montować także w budynkach z otworami wjazdowymi o nietypowym kształcie, a więc np. skośnymi czy półkolistymi.

Co jeszcze wziąć pod uwagę?

Specyficzne dla konkretnego budynku warunki architektoniczne nierzadko determinują wybór konkretnego modelu bramy garażowej. Oprócz samej konstrukcji, koloru czy wzoru bramy, warto też wziąć pod uwagę rozwiązania zapewniające większy komfort użytkowania drzwi garażowych. Nowoczesne napędy do bram umożliwiają ich obsługę bez wysiadania z auta oraz szybkie otwieranie skrzydła, co pozwala na wjeżdżanie do garażu bezpośrednio z ulicy.

Takie rozwiązanie sprawdzi się szczególnie w przypadku bram rolowanych znajdujących się w linii ogrodzenia. Wysokiej jakości napędy do bram ponadto są w odpowiedni sposób zabezpieczane przed przechwyceniem sygnału i wyposaża się je w dodatkowe funkcje zwiększające bezpieczeństwo i komfort użytkowania bramy.

Dodaj swój komentarz!

avatar